Ana Sayfa / Genel / Telefonumun İnternet Paketi Neden Çabuk Bitiyor ?

Telefonumun İnternet Paketi Neden Çabuk Bitiyor ?

Mobil hatlarda (Türkcell , Vodafone ve Türk Telekom) internet paketiniz çabuk bitiyor ise çözüm yollarını sizlerle paylaşacağız.Öncelikle Android ve İOS cihazlarda paketin bitmesine neden olan uygulama veya işlemleri belirleyip kapatabilirsiniz.

Mobil cihazınıza (telefon,tablet vs ) bulaşan virüslerden dolayıda paketiniz çok çabuk bitiyor olabilir. Bunu engellemek için ilk olarak interneti kullanmadığınız süre boyunca Mobil veriyi kapatmanız gerekmektedir.

Cihazınızı formatlayarak veya fabrika ayarlarına döndürerek virüslerden kurtulabilirsiniz. Telefonunuza nasıl format atacağınızı burdan öğrenebilirsiniz.  Mobil veriyi hangi programların kullandığını incelemek için aşağıdaki adımları takip edin.

Mobil veri Kullanım Takibi

Video izlemek, online oyun oynamak ve sürekli müzik veya video indiren kullanıcılarının mutlaka veri kullanımını izlemesi gerekir.İnternet Tarayıcıları ve Youtube belirli aralıklarla kullanıldığı zaman çok fazla internet paketinizin kotasından harcamamaktadır. Mail , instagram ve whatsapp gibi uygulamalar da standart kullanımda çok fazla kota harcamamaktadır.

Geçen bir aylık veri kullanımını Android cihazınızdan da görüntüleyebilirsiniz. Ayarlar > Veri Kullanımı‘na girerek sol üst köşede yer alan tarihe tıklayarak geçmiş ayların da veri kullanımını kontrol edebilirsiniz.

Ekranı aşağıya kaydırdığınızda da telefonunuzda yüklü olan uygulamalardan hangisinde ne kadar veri harcadığınızı görebilirsiniz.

Veri kullanımı ekranında Mobil Veri‘yi aktifleştirdikten sonra karşınıza çıkan kaydıraçı kullanarak veri kullanımınızı belirli bir kotaya sınırlayabilirsiniz. Veri kullanımınız belirlediğiniz kotaya eriştiğinde size bu uyarı olarak gelecektir.

Mobil Veri Limitini Ayarlayı etkinleştirebilir, verilerinizin tamamen nerede kesilmesini istediğinizi de turuncu kaydıraçla belirleyebilirsiniz.

Hangi Uygulamaların Veri Kullandığını Görme

Ayarlar > Kablosuz ve Ağlar > Veri Kullanımı‘na gidin. Karşınıza çıkan uygulamalara tek tek dokunabilir, hangi uygulamanın hangi ayda ne kadar veri harcadığını görüntüleyebilirsiniz.

Veri Kullanımını Azaltmak

Veri kullanımını azaltmak için arka plan verilerini sınırlayabilirsiniz. Ayarlar > Kablosuz ve Ağlar > Veri Kullanımı‘na geri dönün. Arka planda veri harcayan uygulamalardan bir tanesine tıklayın. Seçtiğiniz uygulamanın, açılan ekranda bulunan Arka Plan Verilerini Kısıtla seçeneğine dokunarak arka planda veri harcamasına engel olabilirsiniz.

Veri kullanımını azaltmak için bir diğer yol ise arka planda çalışan uygulamaların güncellemesini kapatmaktır. Bunun için Google Play Store’a girin ve arama çubuğunun solunda üst üste bulunan çizgiyi tıklayın.

Açılan menüden Ayarlar’ı daha sonra Uygulamaları Otomatik Güncelle’ye basın. Açılan pencereden Uygulamaları Sadece Kablosuz Bağlantı Üzerinden Güncelle‘yi seçili hale getirin.

Görüntülü görüşmeler ise internet paketi düşmanıdır. Skype,Tango,Viber,Line tarzı uygulamalarda yapmış olduğunuz görüntülü görüşmeler düşük kotalı kullanıcıların kotasının çok hızlı bir şekilde bitmesine neden olur.

Görüntülü Görüşmelerde Ne Kadar Sürede Kaç Mb Kota Harcanır ?

Bu durum görüntülü görüşme yaptığınız uygulamanın görüntü kalitesine göre değişmektedir fakat ortalama bir hesap yaparsak;
1 Dakikada 6 mb
1 saatte 360mb kota kullanımı yapar

Line tarzı kaliteli görüntülü görüşme uygulamalarında saatte 600 MB’a yakın kota harcarsınız.Görüntülü görüşmeyi çok fazla kullanıyorsanız azaltmanızda veya kısa görüntülü görüşmeler yapmanız kotanızın bitmesini yavaşlatacaktır.

Eğer mobil hattınızı Bilgisayar ve tabletinizde ortak kullanıyorsanız , yazılım güncellemelerini kapatmanız gerekmektedir. Standart bir Windows güncellemesi ortalama 100-200 MB internet paketi harcamanıza neden olmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Twitter’da Hassas İçerik Nasıl Kaldırılır ?

Twitter’da hassas bir içerik paylaşıldığı zaman bu içerik otomatik olarak gizlenerek “Bu medya hassas materyal …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir