Ana Sayfa / Nasıl Yapılır ? / Google’da Çıkmasını İstemediğiniz Bilgileri Kaldırma

Google’da Çıkmasını İstemediğiniz Bilgileri Kaldırma

En popüler olan arama motoru Google’da içerik kaldırma işleminin nasıl yapıldığını anlatmaya çalışacağız. Google aramalarında Resimleriniz, kişisel bilgileriniz, kimlik numaralarınız gibi birçok bilgileriniz siz istemediğiniz halde karşınıza çıkabilir.

Sizlerin veya bir başkasının bu bilgileri herhangi bir sayfa üzerinde paylaşması ile , bu tarz bilgilerin Google aramalarında çıkması muhtemeldir. Bu nedenden dolayı üye olduğunuz sayfalara vermiş olduğunuz bilgilere dikkat etmeniz gerekiyor.

Özellikle sosyal platformlarda bulunan bilgilerimizin Arama sonuçlarında görünmemesi için ” Gizlilik Ayarlarınızı” kontrol ederek gerekli ayarlamaları yaptığınızdan emin olun.

Metin Ve Görsel Aramalara Örnekler

Öncelikle Metin ve resim aramalarında bilgilerin kaynak sayfasını kontrol ediyoruz. Örneklerde gördüğünüz gibi , isimle alakalı sayfa google + hesabı ile bağlantılı görünüyor resimde ise google görsel aramada çıkan resmin üzerine tıkladığınızda altında görüntülenen bağlantıyı takip edin. Eğer listelenen sayfalara erişiminiz varsa bu sayfalardan bilgilerinizi ve resimlerinizi siliniz. Bilgilerinizi sildiğiniz taktirde ortalama 1 hafta içerisinde google aramalarından bilgileriniz silinecektir.

Google Arama Kaldırma isteği gönderme

Google tarafından yapılan açıklama:

Avrupa Birliği Adalet Divanı kısa bir süre önce verdiği bir kararda, bazı kullanıcıların kendi adlarını içeren sorgulara ait sonuçları, bu sonuçların yetersiz, alakasız veya artık alakalı olmayan ya da aramaların işlenme amacını aştığıdurumlarda arama motorlarından kaldırmalarını isteyebileceklerine karar verdi.

Bu kararın uygulanmasında, her bir isteği tek tek değerlendirip bireyin gizlilik hakları ile kamuoyunun bilgi edinme ve dağıtma hakkını dengelemeye çalışacağız. İsteğinizi değerlendirirken sonuçların sizin hakkınızda güncelliğini yitirmiş bilgiler içerip içermediğine bakacağız. Aynı zamanda, bu bilgilerin, örneğin mali dolandırıcılık, görevi kötüye kullanma, adli suç kayıtları veya hükümet görevlilerinin etik davranışlarıyla ilgili olup olmadığına da bakacağız.

Bir kaldırma isteğiniz varsa lütfen aşağıdaki formu doldurun. Bu formun, söz konusu karara uyum için yapılan ilk çalışma olduğunu lütfen unutmayın. Nasıl bir yaklaşım sergileyeceğimiz daha da netleştiğinde, önümüzdeki aylarda veri koruma yetkili makamları ve diğerleri ile daha yakın çalışma içine girmeyi umuyoruz.

Aramalardan Kaldırma Başvuru Talep Linki Tıklayınız

Yukarıdaki linkten giriş yaptığınızda sizden  silmek istediğiniz bilginin sayfa linkini ve aşağıdaki görselde bulunan yerleri doldurmanız istenecek.

Formun en altına inerek kaldırmak istediğiniz URL bilgilerini ve gerekliyse dosyalar ile talebinizi netleştirmek için dosya yükleme bölümünü kullanabilirsiniz.

Google Kaldırma politikalarına göre kişisel bilgilerinizle alakalı durumlarda aramalar kaldırılabilir.

TC kimlik numarası gibi ulusal kimlik numaraları

Banka hesap numaraları

Kredi kartı numaraları

İmzalarınızın resimleri

 

Google Aramalardan En Çok Kaldırılması Talep Edilen Konu Başlıkları

 

 

İlginizi Çekebilir

instagram-engellenme-1

İnstagram’da Beni Kim Engellemiş Nasıl Öğrenirim ?

instagram’da kullanıcıların en çok merak ettiği konulardan biriside instagramda beni engelleyenleri görebilir miyim ? instagramda …

Yorum

  1. Elif udul cuhadar

    Ismim yazilinca googlede pinterestteki kaydedilenler cikiyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir