Ana Sayfa / Nasıl Yapılır ? / Telefon SD Hafıza Kartını Görmüyor Çözümü

Telefon SD Hafıza Kartını Görmüyor Çözümü

Cep telefonlarında oldukça fazla karşılaşılan hafıza kartı , sd hafıza kartı görmeme sorunlarını nasıl çözeceğinizi anlatacağız. Telefonların hafızaları kullanım için yeterli olmadığından, önemli bilgileri hafıza kartında saklamaktayız.

Cihazınızın hafıza kartını görmemesinin birden çok nedeni olabilir. SD kartın manyetik bölümünde bulunan sorunlar , telefonun kartı taktığınız bölümündeki sorunlar , yazılımsal problemler sorunun başlıca nedenleridir.

Aşağıdaki yöntemleri adım adım uygulayarak sorunu çözelim.

İlk olarak yapmanız gereken en önemli çözüm SD hafıza kartın manyetik parlak sarı, cihaza takılan bölümün temizliğidir çok basit ama en etkili çözümlerin başında gelir manyetik kısmı bildiğimiz okul silgisiyle dikkatlice silin bunu yapmamızdaki amaç zamanla hafıza kartlarının manyetik bölümü okside olmasıdır.

Kartın manyetik bölümünü temizlemek çözüm olmaz ise kartın takıldığı yuvayı temizlemeliyiz. Dikkat kart yuvasına kesinlikle herhangi bir cisim sokmayın zarar verirsiniz.Temizlemek için kart yuvasına üflemeniz ve ufak peçete parçasıyla silmeniz yeterli olacaktır.

Kart yuvaları genelde toz ile dolabiliyor özellikle cebinizde pamuk yün gibi parçalar o bölümü tıkayabiliyor.Eğer biriken toz çok ileri kısma gittiyse toplu iğneyle dikkatlice olduğu yerden temizleyin.

Temizlik işe yaramıyorsa kartı yeniden biçimlendirip denemeliyiz.

Öncelikle kartınızı bilgisayar’a takarak kartı kontrol edebilirsiniz. Bilgisayarda kontrol ettiğiniz zaman karta erişim sağlayabiliyorsanız ,  kartı biçimlendirmeyi deneyebilirsiniz.

Biçimlendirmeyi aşağıdaki resimdeki gibi fat 32 ve hızlı  biçimlendir olarak seçtikten sonra başlata basıp yapabilirsiniz.

Biçimlendirme yaptıktan sonra kartı telefonunuza takarak tekrar deneyebilirsiniz.

Kartınızda şifre koruması olabilir. Bu tarz bir şifreleme yapıldığı zaman bilgisayarınızda ve telefonunuzda kartın içeriğine erişemezsiniz. Bu yüzden kartı yukardaki işlemdeki gibi telefonuza takarak biçimlendirmelisiniz burda önemli konu biçimlendirme karttaki tüm veriyi siler.

Bütün anlatılan işlemleri yaparak sorunu çözemediyseniz son olarak başka bir hafıza kartını cihazınıza takarak deneyin. Eğer bu kart çalışıyorsa hafıza kartınız arızalıdır.

Cihaza taktığınız başka kartlarlada hala sorun yaşıyorsanız telefonun kart yuvasında sorun var anlamına gelir. Sorunu gidermek için en yakın servise cihazınızı götürmeniz gerekir. Yuva değişimi yapıldıktan sonra sorununuz çözülecektir.

 

İlginizi Çekebilir

instagram-engellenme-1

İnstagram’da Beni Kim Engellemiş Nasıl Öğrenirim ?

instagram’da kullanıcıların en çok merak ettiği konulardan biriside instagramda beni engelleyenleri görebilir miyim ? instagramda …

69 Yorum

 1. Samsung galaxy a8 2015 kullanıyorum , SD kartı takıyorum taktıktan bir süre sonra telefonda uygulamalar çalışmamaya başlıyor DOSYA ve GALERİ kısmı beyaz sayfa halinde açılıp donuyor , sd kartı çıkartıp pc ye taktığımda onarılması gerektiği bildirimini alıyorum, sonuç olarak aptal telefonum SD kartı bozuyor neden böyle oluyor anlam veremiyorum, SD kartı takıyorum yaklaşık 1-2 saat sorunsuz kullanıyorum uygulama vs taşıyorum foto çekip taşıyorum fakat biraz süre geçtikten sonra donuyor ve kendini kapatıp açıyor SD kartı bozuyor , sizce neden böyle oluyor ?

 2. Merhaba. Benim powerway 64 gb sd kart var. Aldığım günden beri telefonda bir okunuyor, bir okunmuyordu. Sonunda tamamen okumaz oldu. Ne telefonda ne de bilgisayarda biçimlendirme yapılamıyor. İçindeki verileri bir uygulama yardımıyla kurtardım. Ancak sd kart çalışmıyor ve biçimlendirilemiyor. chkdsk komutu da işe yaramadı. Başka bir önerisi olan var mı? Yoksa sdkart çöpe gidecek. Teşekkürler.

 3. 2 gün önce telefonda ki hafıza kartını babamın telefonuna takmıştım.Taktığım telefon kartın içinde ki dosyaları tekrar kendi telefonuma taktım hafıza kartı bozuk diyordu.
  Şimdi de hafıza kartı bozuk yazısı kayboldu onun yerine başka yazılar geldi ama içinde ki dosyalar hala görünmüyor.Bozulan hafıza kartım nasıl düzelir veya düzeltilir?

 4. 32 GB lık TOSHIBA hafıza kartı aldım. Fotoğraf makinem kartı okuyor ama telefon ve bilgisayar kartı okumuyor. Çözümü var mı?

 5. Aynı sorunu her gün yaşıyorum. Çözümü ise biraz meşakkatli ve günübirlik bir ÇÖZÜMDÜR.

  Hafıza kartını telefona takıp çıkarın. Bu işlemi inatla tekrarlayınca eninde sonunda okuyor ama cidden sabretmeniz lazım. En ummadık bir anda kartı kabul edecektir. Ettiği anda önemli ne varsa telefon hafızasına aktarın çünkü tam oldu derken ansızın kartı okuma hatasıyla yüzleşebilirsiniz.

 6. Aynı sorun bende de var. Çözüm bulabildiniz mi?

 7. Huawie Y5 telefonum var ama SD karta bırseyler aktarmak ıstıyorum SD kart yerını bulamıyorum ne yapmalıyım lutfen cok acıl

  • Hafıza kartını dahili olarak biçimlendirdim lakin bir anca gormemeye başladı tablet. Sonra bilgisayara bağladım aynı şekilde görmemek de

 8. Samet Talha Arık

  Benim 16GBlık toshiba hafıza kartım bozuk birçok cihazda denedim okumuyor tepki dahi vermiyor ama içinde çok öneml şeyler var. Nasıl bu sorunu çözerim yardımcı olur musunuz lütfen.

  • Aynı sorun benim kartımda da var bi çözüm bulursanız lütfen yazar mısınız

  • Çözüm bulabildiniz mi? Bilen varsa yazsa olur mu, benim de Toshiba 32GB’lık sd kartım hiçbir cihazda okunmuyor. Bozuk uyarısı falan da vermiyor, direkt sd kart görünmüyor hiçbir cihazda. SD kartımmın içinde benim için çok önemli olan belgeler vardı, umarım kurtarabilirim çünkü hiçbirinin yedeği yok…

 9. Telefonum Huawei y7 2018 bugün a 101 den hi level 32 gb class 10 ama telefonum sd kart hazırlanıyor diyor ama açılmıyor ne yapmalıyım.

 10. Emircan usta

  Yeni aldığım sandisk 16 gb sd karta bir türlü dosya atıyorum ama açmıyo şarkı atıyorum parça calınamadı diyo dosya atma hızı. Sn/48mb ama çok yavaş atıyo ve açmıyo

 11. Telefonum Lenovo k5 vibe ve hiçbir hafıza kartını okumuyor. Yuva değiştirdim, SD kart değiştirdim olmuyor. Bilgisayarda ve diğer telefonlarda okunuyor ama. Biçimlendirme de yaptım ama olmadı m

  • Benim de Lenovo k5 be ayni durumdan muzdaribim. Bugün servise götürdüm anakartta sorun olabilir bunu yapmayı kimse göze alamaz dedi.

 12. kart gözüküyor ama karttan gelen bir alan olmasına rağmen alan uyarısı veriyor

  • merhaba.benim samsung galaxy s2 telefonum var.telefon bir anda bozuldu ve hiç zarar görmedi.Yeni telefon aldım modeli samsung m30s ve kartı görmüyor telefon.kartın içinden verilerimi almak için pcye de taktım ama o da görmedi.sd kart şuan telefonuma takılı ve duvar kağıdı geldi.ama başka hiçbirşey yok.depolama biriminde gözükmüyor.bozuk olamaz olsa duvar kağıdı nasıl geldi ve kendi kendine eski telefonumdaki bir uygulamayı otomatik yükledi?

  • Hi level 32gb cd cart A101 den aldigim Kart Ilk Baslarda dosya Atmadi ara ara Gorunmez oldu basamak basamak simdi hic gormuyor

 13. sd kart telefonda görünmüyor pc de görünüyor başka sd kart çalışıyor telefonda sorun ne olabilir

 14. Çakır Çelik

  Merhaba;
  Hafıza kartımı her zaman taktığım samsung mini telefona takıyordum isim olduğu zaman kullanıyordum okuyordu taktığım zaman sonra okumamaya başladı kartı sildim ıslak mendille kuruladım yine okumadı sonra başka bir telefona taktım yine okumadı sembol v.b şey çıkmıyor ekranda ne yapmalıyım?

 15. Uğur Dikilitaş

  DSLR fotoğraf makinesi hafıza kartını kart okuyucuya taktım. Telefonum Xiaomi redmi mi 7 sır. İlk gün kartı gördü fotoğrafları aktardım ama ertesi gün kartı görmedi ve hâlen görmüyor. Diğer telefonlarda ise kartı görüyor. Ne yapmalıyım? Telefonu servise verdim yazılım yükleyip verdiler ama değişen birşey yok maalesef

 16. Telefonda müzik dinlerken birdenbire müzik kesildi. Bir bakayım dedim, baktım ki hafıza kartı imgesi gitmiş. Taktım çıkarttım, temiziliğini yaptım yine de olmadı, algılamıyor. Başka bir kart denedim, onu görüyor ancak kullandığım ve içinde verilerimin olduğu kartı algılamıyor. Başka cihazlara taktığımda da görmedi, ve benim bilgisayarım yok. Ayrıca biçimlendirme de yapmak istemiyorum, içindeki veriler benim için önemli. Kart birdenbire okunmamaya başladı, bu düzelmeyecek mi?

  • Kartınız diğer cihalarda da görünmüyorsa büyük ihtimal bozulmuştur.ama yinede bir bilgisayara kartı takıp denemeniz lazım eğer bilgisayara bağlayıp denediğinizde de kartınız tanımlanamıyor derse kartınız bozulmuştur.bozulan hafıza kartının dönüşü yoktur yeni bir tane alıp kullanmanız lazım.ayrıca önemli belgelerinizi ve dosyalarınızı yedeklemeniz önemli bu gibi durumlarda veri kaybı yaşamazsınız.

 17. Telefonum Vestel E3 haviza kartını taktım çalışmıyor neden acaba

 18. 16gb hafıza kartını sony xperia sp taktım 1 saat sonra kart çıkartıldı hatası verdi, pc’ye taktım görmedi, ardından şansımı deneyim diye 2010 öncesi bir telefon anycool t899 telefon var elimde 16gb hafıza kartını taktım ve çalıştı, sonra tekrar xperia sp’ye taktım oda gördü neden oldu bu manyetik alanmı değşti?

 19. Sd kartıma bazı cihazlarda görünüyor bazılarında görünmüyor ne yapmalıyım.ve okumayan telefon başka bi kartı okuyor ve annemin telefonu da benim ss kartında arızalı değil ne yapmaliyim

 20. Gençler sd kart hasarlı diyorsa ilk önce bimlendirin sonra sd kartı çıkarın 5 dk dinlensin. Sonra iyi Bi üfleyip (ikisinde) takın. Aç kapa tamam olacak

 21. Benim kartım da ne bilgisayarda ne de telefonda görünmüyor. Bu durumlarda kartın bozuk olduğunu söylüyorsunuz , peki bunun bir çözümü varmı. Kartı alalı 15 20 gün oluyo ve içinde çook önemli resimler var. Lütfen çözüm…

 22. Kartı bilgisayr okumuyor.Telefon biçimlendir diyor.ama silinmemesi gereken önemli dosyalar var.ÇÖZÜMÜ NEDİR??xdsss

 23. J7 pro telefon birden sd kartı okumadı gormüyor hic bi sekilde bicimlendiremiyorum bile ne yapmam lazım

 24. Hafıza kartim 16 gb birden bire okumamaya başladı yüzlerce resim video var ne yapmam lazim

 25. Telefonum htc 816 Sd kartım arızalı değil yuvamda arızalı değil sd kartida bicimlendirdim peki ne yapmalıyım

 26. Tel markam j7 pro telefon sd kartı görmüyor sorunu nedir teli kapatıp açıncada bazen sd kart olmıyor diyordu

 27. Abi sd kartımı telefonum okumayınca anneminkine taktım anneminkinde okuudu, anneminkini kendime taktım onu da ben de okudu. Yani kart yuvam da sd kartım da arızalı değil. Sadece kendi sd kartım kendi telefonumda okumuyor. Çözümü nedir?

 28. Abi ne telefoda ne bilgisayarda hiçbir şekilde sd kart görünmüyor. Bütün herşeyim içinde sorunsuz çalışıyordu bi baktım ne sd kart görünüyor ne de içine attıklarım

 29. pc de denemediğim yol kalmadı dtelde dosya yöneticisi görmüyor es olanını kurdum o görüyor ama ne telde nede pcde biçimlendirme yapamıyorum kart hilevel 32gb sd kartı çıkart tak yaparken kartı biçimlendir diyor o daha %20 deyken hata kodu verip kapatıyor ne yapmam lazım

 30. Gm 8 birden sd karti bulamiyor dedi uğraştım en sonunda unut dedim daha okumadi teli fabrika ayarlarına geri döndürdüm yine okumadi acaba nedeni nedir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir