Ana Sayfa / Güncel / Sivri Sineklerden Kurtulmanın Yolları

Sivri Sineklerden Kurtulmanın Yolları

Yaz yaklaşıp havaların ısınması ile birlikte, gecelerin kabusu kabul edilen sivrisinekler görünmeye başladı. İlk açık havada sonra da uykunun en derin anında yakalar. İnce tizden bir vızıltı ile verdikleri rahatsızlık yetmezmiş gibi, emdikleri kanımızın ardından kaşınan bir ten bırakırlar bize, kimi bu denli masumda olmaz en ummadık hummalı hastalıklara adeta davetiye çıkarır.

Yaz ayları demek sivrisinek ile mücadele zamanı demektir. Binbir çeşit sivrisinek kovuculara ek olarak, ilaçlama ve doğal yöntemlerle bu minik kan emicilerden kurtulmanın en entkili yolunu sizlere anlatacağız.

sivri-sinek1

Yeryüzünde 2500’den fazla çeşit sivrisinek türü vardır. Bunların pek çoğu insanları ısırarak beslenmezler. İnsanı ısıran sivrisinek türlerinde ise bilinen bu eylemi sadece dişi sivrisineklerin gerçekleştirdiğidir. Amaç türlerini devam ettirmek için gerekli proteini almaktır. Erkek sivrisinekler bu ihtiyaçlarını polenli bitki özleriyle karşılamaktadırlar.

Sivri Sineklerin Evi Su Birikintileri: Sivrisinekler üremek için su birikintilerinin olduğu, bataklık ve sazlık alanları tercih ederler. Çöp ve atıklarla çevrili alanlar da sivrisinekler için idealdir. Bu nedenle sivrisineklerle mücadele ederken öncelikle bulunduğunuz alanın temizliğinden emin olmalısınız.

Eğer bahçe kullanımlı bir evde oturuyorsanız ya da geniş balkon teras gibi dış alanlara sahipseniz bu bölgelerde gereksiz durgun su olup olmadığını kontrol ederek mücadelenizi başlatın. Boş saksı ya da kovalarda su birikintilerinin olması, birikmiş ve tahliye edilemeyen sular, sivrisinek larvalarının bu alanda yer aldığı anlamına gelecektir.

sivri-sinek
Çöp Kokusu Sivrisinekler İçin Cezbedicidir: Çöp kokusu, yemek atık suları, karpuz suları ve daha benzeri nice atık sivrisinekler için davetiye niteliğindedir. Çöplerinizin ağzı kapalı şekilde, çöp kovalarına atıldığından, etrafta açık çöp bırakılmadığından emin olun ki sivrisineklerden kurtulma yolunda başlattığınız mücadelenizden sonuç alabilin.

Sivri Sinekleri Uzak Tutmak için Sineklik Kullanımı: Sivrisinekler dış mekanlar kadar iç mekanlara da kolayca sızabilirler ve gece boyu sizi rahatsız edebilirler. Özellikle yazın en bunaltıcı günlerinde açık bırakılan pencere ve balkon kapılarında mutlaka sineklik olmalı.Sivri sinekleri evinizden uzak tutmanın en etkili ve temiz yolu sineklik kullanımıdır.

Yataklarda Cibinlik Kullanın: Eğer bulunduğunuz alanda çok fazla sivrisinek var ise o zaman yatakları cibinlik yardımı ile koruma altına almak da bir çözümdür.

Sodyum Lambaları İle Korunun: Sodyum lambaları hem dekoratif hem de koruyucu özelliktedir. Eğer bahçe, balkon ya da terasınızda sorunsuz oturmak istiyorsanız hem bütçenizi, hem cildinizi koruyacak sodyum lambalardan tercih edebilirsiniz.

                         sivri-sinek2

                        Sivrisineklerden Doğal Yollarla Kurtulmanın 5 Etkili Yolu

1-) Ağız gargarası olarak kullandığımız bir ürün olan “Listerine” sivrisinekleri uzaklaştırmada etkin bir malzemedir. İçeriğindeki antibakteriyel maddeler sivrisineklerin bizlere yaklaşmasını önler. Doğal bir ürün olduğu için de güvenle kullanılabilir. Sprey olarak vücudunuza sıkarak açık havada güvenle oturabilirsiniz.

2-) İsveçli bir köylü tarafından ileri sürülen ve uzmanlarında onayı ile duyurulan bir diğer korunma yöntemi ise sarımsak… Rolf Lunden isimli İsveçli köylü evinin etrafına sarımsak yağı döküyor ve bu sayede sivrisinekleri yaklaşık elli metre uzak tutmayı başarıyor. Bu durumda sarımsak yağının bahçe ve balkon gibi açık alanları koruma altına aldığını söylemek mümkün. Denemekten bişey kaybedilmez.

3-) Sivrisinekleri bulunduğunuz alandan uzaklaştırmanın bir diğer yolu ise mum yakmaktır. Ama öyle her mum her sivrisineği uzaklaştırmaz. Bu durumda içeriğinde citronella olan mum ve kandilleri tercih etmek gerekir. Sivrisinekler citronellanın kokusunu sevmezler ve duydukları anda o ortamı terk ederler. Eğer bulabilirseniz citronella yağı da kullanabilir hatta vücudunuzun kan dolaşım noktalarına bu yağdan sürebilirsiniz.

4-) Citronella yağı gibi vanilya da sivrisineklerce sevilmeyen kokulardandır. Kan deveranının sağlandığı noktalar, şah damarı, nabız üzerine vanilya sürmek sizi sivrisineklerden uzak bir uykuya hazırlar.

5-) Sivrisineklerden kurtulmak için ayrıca bahçe ve balkonunuzda yetiştirebileceğiniz bazı bitkiler de vardır. Sarımsak, biberiye, kadife çiçeklerinin kokuları sivrisinekleri uzaklaştıracaktır. Ayrıca mangal yaparken mangal ateşine bir parça adaçayı ve biberiye atmak da sivrisineklerin uzaklaşmalarını sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir

instagram-engellenme-1

İnstagram’da Beni Kim Engellemiş Nasıl Öğrenirim ?

instagram’da kullanıcıların en çok merak ettiği konulardan biriside instagramda beni engelleyenleri görebilir miyim ? instagramda …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir