Ana Sayfa / Güncel / E-Okul Nedir ? Veli Bilgilendirme Sistemi Nasıl Kullanılır ?

E-Okul Nedir ? Veli Bilgilendirme Sistemi Nasıl Kullanılır ?

e-okul-1

Bir öğrencinin okula ilk kaydından başlayıp mezun oluncaya kadar olan tüm süreci kapsayan sisteme e-okul adı verilmektedir.. Sistem, Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından geliştirilmektedir. Devlet ve özel ilköğretim okulları, ana okulları, özel eğitim kurumları ve orta öğretim kurumları bu sistemde işlem yapabilmektedir. Genel olarak sistemde öğrenci kaydı, nakil işlemleri, not girişleri, devamsızlık işlemleri, sınav bilgileri, merkezi olarak yapılacak sınavların (TEOG gibi) başvuru ve tercih işlemleri, başarı belgesi işlemleri, haftalık ders programı girişleri, şube yazılı ortalamaları ve duyurular gibi birçok işlemler yer almaktadır.

Öncelikle e-okul sisteminin en önemli faydası öğrencilerin durumlarının interaktif olarak takip edilebilmesidir. Yani bir öğrencinin velisi okula gitmeden öğrenci hakkında bu sistem üzerinden bilgi sahibi olabiliyor. Öğrencinin devamsızlıkları, davranış notları, sınav tarihleri, ders programı, okul tarafından yapılan duyurular, merkezi sınavların giriş belgeleri veya tercih sonuçları bu sistem üzerinden T.C. kimlik numarası ve okul numarası girildikten sonra birkaç adet güvenlik sorusunu da cevap verilerek kolaylıkla takip edilebiliyor.

e-okul-giris

Bu sistem içerisinde şube ortalaması diye bir bölüm de var. Bu bölüm sayesinde öğrencinin okuduğu sınıftaki genel not ortalamasını öğrenebiliyorsunuz. Dolayısıyla da öğrencinizin ortalamanın altında yada üstünde olduğu konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

2007 yılından önce bir öğrencinin genel durumu hakkında bilgi sahibi olabilmek için velilerin okula gidip öğretmenlerle görüşmesi gerekmekteydi. Yani katlanılan bir maliyet ve zaman vardı. e-okul sistemi işlem ve bilgi kolaylığı açısından insanlara sunulmuş güzel bir sistem.

 

e-okul-kontrol-panali
E-Okul Kontrol Paneli Örnek Görünüm

 

İlginizi Çekebilir

Rüyaları Kaydedip İzlemek Mümkün Mü ?

Rüya, kimi zaman günlük yaşantımızın yansıması kimi zamanda bilinç altına itilmiş düşüncelerin uyku halinde yansıması …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir