Ana Sayfa / Güncel / Ev İçin Klima Seçimi

Ev İçin Klima Seçimi

Yaz geldi ve sıcaklar bastırıyor. Eviniz  için en doğru ve en uygun fiyatlı bir klima seçimi yapmayı şimdiden düşünmek iyi bir fikir. Belki kullandığınız bir klimanız var, yenileyerek aylık bütçeniz için tasarruf yapmayı düşünüyorda olabilirsiniz. Klima satın almadan önce klima  kampanyalarına bakabilir ve indirimlerden yararlanabilirsiniz. Ancak klima seçerken ve satın alım öncesi dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

klima-secimi

Öncelikle Klima Nasıl Çalışır Nasıl Soğutur Ondan Bahsedelim:

Klimanın çalışma prensibi özetle; belirli bir basınç altındaki sıvının istenilen sıcaklık derecesinde buharlaştırılması ve sonra da tekrar sıvı hale dönüşmesidir. Çevrim malzemesi olarak gaz kullanılır. Gaz kompresör vasıtasıyla emilir, sıkılaştırılır ve sıvılaştırılır. Sıkıştırma sırasında ısı açığa çıkar. Açığa çıkan ısı fan aracılığıyla dışarıya (odaya) atılır. Söz konusu sıvı daha sonra tekrar gaz haline dönüşür. Bu sırada bulunduğu ortamdan ısı çektiği için odanın sıcaklığını da düşürmüş olur. Bu işlem aynı şekilde tekrarlanır.

Klima almadan önce ne tür bir klimaya ihtiyacınız olduğunu belirlemelisiniz. Klimalar kullanılacağı mekanın metre karesine göre farklı boyutlarda olmalıdır. Örneğin, ev, ofis, hastane, lokanta, bilgi işlem odası vb. Dolayısıyla bir yatak odasına takılacak klima, salona takılacak klimadan daha ufak kapasitededir. klima

Klima fiyatları da bu noktada birbirinden farklıdır. Bir klima seçmeden önce mutlaka klimayı takmayı düşündüğünüz odanın veya mekanın metrekaresini hesaplayın. Bu, klima seçiminize yardımcı olmaya çalışan yetkili kişi tarafından mutlaka size sorulacaktır.

Ülkemiz koşullarında bir klimanın ortala ömrü 10 yıl olduğu yetkililer tarafından söylenir. Dolayısıyla klima satın almadan önce yıllık işletme ve bakım maliyetine dikkat edilmelidir. Ayrıca enerji tasarruflu klima seçmeyi düşünmeli ve aylık gelecek elektrik faturalarınızın fazla kabarık olmamasına dikkat etmelisiniz.

Satın alacağınız klima veya klimaların bulunduğunuz yere yakın servis hizmetlerinin olup olmadığını mutlaka sorun. Herhangi bir klima arızası karşısında bir telefonla servis hizmeti alabiliyor olmanız sorununuzu kısa zamanda çözmenize yardımcı olacaktır.

Yazın soğutma ihtiyacınız için tercih edeceğiniz klimalardan artık ısıtma ihtiyacınızı karşılamak içinde faydalanmayı düşünebilirsiniz. Hem soğutma hemde ısıtma özelliklli bir klima, iyi izole edilmiş bir evin kışın ısınma ihtiyacını çözebiliyor. Bu noktada nasıl bir iklim koşulunda yaşadığınızı da göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Klimanızı yaz aylarına  girmeden alırsanız bir çok firma indirim ve kampanyalar sunuyor.Özellikle daikin,toshiba,hitachi,mitsubishi gibi ünlü ve yaygın olarak kullanılan markaları tercih ederseniz yazı sorunsuz ve serin geçirmeniz mümkün.

İlginizi Çekebilir

Rüyaları Kaydedip İzlemek Mümkün Mü ?

Rüya, kimi zaman günlük yaşantımızın yansıması kimi zamanda bilinç altına itilmiş düşüncelerin uyku halinde yansıması …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir