Ana Sayfa / Nasıl Yapılır ? / Google’a Reklam Nasıl Verilir ?

Google’a Reklam Nasıl Verilir ?

google-adwords-reklamı

Günümüz İnternet dünyasının en büyük arama motoru ve reklam yayıncısı google’a sizde reklam verebilir ve ürünlerinizin tanıtımını ve pazarlamasını çok daha iyi yerlere getirebilirsiniz.

Google’ın reklam yayını Adwords isimli sistem ile çalışıyor, burada arama yapan ya da farklı sitelere giriş yapan kişilerin reklamlarınızı görmeleri sağlıyor. Google tarafından internet kullanıcılarının arama alışkanlıklarına, profillerine ve internette yaptıkları gezintilere göre belirlenen kullanıcı alışkanlıkları, reklamlarınızın doğru kişilere, hedef kitlenize ulaşmasını sağlıyor. Böylece bütçenizi de kendinizin belirlediği reklam stratejiniz ile en verimli sonuçlara ulaşmayı büyük ölçüde garantilemiş oluyorsunuz.

Google tarafından sunulan reklam hizmeti, bütçeniz kısıtlı olsa bile diğer reklam yöntemlerine göre daha yüksek verim almanızı sağlayan bir hizmet olarak gösterilebilir. Ama bu verimi elde etmek için reklamlarınızı yayınlatmak için izleyeceğiniz yöntemi tam olarak belirlemelisiniz.

Google Adwords hesabını açtıktan sonra kampanyanız için en uygun stratejiyi belirleme olanağınız olacaktır. Yani reklamların gösterilmesini istediğiniz bölgeyi (lokasyonu), reklamların yayınlanma zamanını, uygun anahtar kelimeleri ve size de uygun olan reklam bütçesini belirleme şansınız olacaktır. Şimdi Google Adwords hesabınızı nasıl açacağınızı, kampanyanızı nasıl oluşturacağınızı, ödemeyi nasıl yapacağınızı anlatalım. Aşağıda anlatılan basamakları takip ederek verimli Google reklamlarından faydalanmaya başlayabilirsiniz.

Google Reklam Yayını İçin Adwords Hesabı Oluşturma

Google tarafından sunulan reklam hizmetlerinden faydalanabilmek için öncelikle Google Adwords sistemine kayıt olmanız gerekiyor. Google Adwords hesabı oluşturmak için ilk aşama bir Gmail hesabı edinmektir. Gmail hesabınız varsa zaten yeni hesap açmanız gerekmez. Eğer Gmail hesabınız yoksa, Google ana sayfasında sağ üst köşede bulunan ‘oturum açın’ kısmını tıklayarak yeni hesap oluşturabilirsiniz.

Oturum açın linkine tıkladığınızda ulaştığınız sayfada ‘kayıt olun’ sekmesine tıklayarak gmail hesabınızı oluşturabilirsiniz. Burada vereceğiniz bilgilerin doğru bilgiler olması, cep telefonu gibi kişisel bilgileri doğru şekilde girmeniz tüm Google hesabınızı yani sadece gmail hesabınızı değil, Google Plus ya da Youtube gibi farklı Google ürünlerini en iyi şekilde kullanmanızı sağlayacaktır. Bu nedenle zorunlu olmasa da telefon numaranızın istenildiği kısmı doldurmanız faydalı olacaktır.

Böylece hesabınızı kullanmayı kolaylaştırır ve güvenlik önlemlerinin maksimum seviyeye çıkmasını sağlarsınız. Gmail hesabınızı açtıktan sonra Google Adwords reklamlarınızı yayınlatmaya hazır olduğunuz söylenebilir. Bunun için almış olduğunuz gmail hesabınızı kullanarak Adwords sistemine kayıt olmalısınız. Bu işlemi gerçekleştirmek için de adwords.google.com.tr linkine tıklamanız gereklidir. Buraya gittikten sonra gmail hesabınız ile giriş yapmalısınız. Karşınıza gelen alan adını izledikten sonra ‘devam’ linkine tıklayarak devam edebilirsiniz. Şimdi ise ‘Adwords’te oturum açın’ ekranını görüyor olmalısınız. Buraya tıkladığınızda Adwords hesabınız oluşturulmuş olacaktır. Kampanya ve ödeme seçenekleri ile ilgili bilgileri girerek reklamlarınızı yayınlatmaya başlayabilirsiniz.

Google Adwords hesabınıza eriştikten sonra hesap ayarlarınız yapmanız gerekecektir. Yani e-mail adresiniz ve çok önemli olan ülke, saat dilimi ve para birimi bilgilerinizi vermeniz istenecektir. Bu ayarları istediğiniz zaman değiştiremediğiniz için, doğru bir şekilde girmeniz çok önemlidir. Kampanya stratejinizi belirlerken ve uygularken bu bilgilerin temel alınacağını unutmamalısınız.

google-giris1

 

Reklam Kampanyası Oluşturmak Ve Yayınlatmak

Adwords üyelik kaydınızı tamamladıktan sonra ‘ilk kampanyanızı oluşturun’ linkinin, uyarısının yer aldığı sayfaya ulaşacaksınız.

 

google-reklam2

 

Bu sayfada bütçenizi belirleme, reklamlarınızın yayınlanma şeklini seçme, reklamlarınızın gösterileceği hedef kitleyi belirlemek için anahtar kelimeleri seçme imknınız olacaktır. Ayrıca fatura bilgilerinizi girmeniz gerekecektir. Fatura bilgilerinizi girmeden reklamlarınız yayınlanmaya başlamaz. Dolayısıyla kampanyanızı oluşturduktan sonra mutlaka fatura bilgileri, faturalandırma bölümünü de tamamlamanız gerekecektir.

Kampanyanızı oluşturacağınız sayfada sağ bölümde Adwords sistemi, anahtar kelimelerin belirlenmesi, bütçenin oluşturulması ve kullanılması gibi merak ettiğiniz tüm konulara yanıt bulabileceğiniz linkler, bölümler olduğunu göreceksiniz. Google Adwords sistemi hakkında bilgi almak ve reklam kampanyanızı doğru bir şekilde hazırlamak için bu linklerden faydalanabilirsiniz.

Reklam Kampanyanızı Ayarlarla Özelliştirmek

Reklam kampanyanızın ayarlarını yaparken, ilk aşamada reklamlarınızın yayınlanmasını istediğiniz seçeneği belirlemelisiniz. Yani yalnızca arama ağı, yalnızca görüntülü reklam ağı, arama ağı ve görüntülü reklam ağı seçenekleri birlikte, alışveriş reklamları seçeneği, video (youtube başta olmak üzere milyonlarca web sitesi), bu seçeneklerin birlikte kullanıldığı alternatif gibi seçeneklerden birini seçmelisiniz.

google-reklam3

 

Reklam Yayın Ağı,Reklamın Gösterileceği Cihazlar Ve Yer Seçimi

Google arama ağının yanı sıra arama ağı iş ortaklarının da kampanyaya dahil edilmesi seçeneğini belirleyebilirsiniz. Arama ağı iş ortaklarını kampanyaya dahil ederseniz, site içinde arama motoru bulunan sayfalarda da reklamlarınız gösterilecektir.  Daha sonra reklamlarınızın hangi cihazlarda gösterileceğini belirlemelisiniz.Reklamların hangi yerlerde, hangi bölgelerde gösterilebileceğini seçmek ise reklam stratejinizin ana hedeflerini belirlediğiniz anlamına gelecektir.

Örneğin Türkiye genelinde yayın yapan, satış yapan bir e-ticaret sitesinin özel bir bölge belirlemesi gerekmez. Ama hizmet sektöründe ve belli bir bölgede hizmet veren işletmeler için reklamların sadece o bölgede yayınlanmasını sağlayacak olan seçenekleri belirlemek doğru olacaktır.

google-reklam4

Reklam Yazısı Ve Anahtar Kelime Ayarlama

Burada belirleyeceğiniz reklam yazısı, kullanıcıların ilk olarak göreceği ve sitenize gelmeye karar vermesini sağlayan metin olacaktır. Dolayısıyla üstünde çalışmalı, örneğin taksit seçenekleri veya ücretsiz kargo özelliği gibi verilen ekstra hizmetleri burada belirtmelisiniz.

Tecrübeli kullanıcılar bu konuda ve anahtar kelime seçiminde zorlanmayacaktır. Ama yeni reklam verenler metin konusundaki örnekleri inceleyerek ve anahtar kelimeler konusunda Google tarafından otomatik olarak sunulan anahtar kelimeler arasından seçim yapmak uygun olacaktır. Burada belirleyeceğiniz anahtar kelimelerin 8-10 civarında olmasına, 10’u geçmemesine dikkat etmek uygun olacaktır.

Reklama Ayırdığınız Bütçe

Reklamların ücreti tıklanma başına belirlendiği için bu hem maliyeti azaltacak hem de hedef müşteri kitlenize daha kolay şekilde ulaşmanızı sağlayacaktır. Bu bölümden sonra reklama devam et seçeneğini, kampanyayı inceleyin seçeneğini kullanarak reklamlarınızı kontrol edebilirsiniz. Ayrıca tüm kampanyalar sayfasında ayarlar sekmesine girerek ‘REKLAM ZAMAN PLANLAMASI’ seçeneği ile reklamınızın hangi günlerde ya da saatlerde yayınlanacağını da belirleyebilirsiniz.

Böylece etkili bir reklam kampanyası hazırladınız ve bütçenizi mümkün olduğu kadar doğru kullanmayı garantilediniz. Reklamı kaydettiğinizde, hazırladığınız reklamın özelliklerine göre Goggle tarafından otomatik olarak belirlenen minimum tıklanma başına maliyeti görebilirsiniz. Bunun biraz üstünde teklif vererek (Örneğin 20 kuruş olarak görünüyorsa 25 kuruş gibi) reklamlarınızın uygun bir maliyetle yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Son adımda faturalandırma adresinizi ve ödeme yönteminizi seçeceksiniz.Burada dikkatli olmanızda fayda var gireceğiniz miktara dikkat etmelisiniz.25 kuruş girmek isterken 2.5 lira veya 25 lira girerseniz reklam bütçeniz gereksiz ve aniden bitebilir.Bu tür olaylar daha önce yaşanmış ve gözlemlenmiştir.

Burada bütçenizi belirleyebilir, Bu miktar bittikçe Google tarafından kredi kartınızdan para çekilmesini isteyebilir ya da manuel ödeme seçeneğiyle bütçeniz sıfırlandığında reklamların durdurulmasını tercih edebilirsiniz. Gerekli olduğunuzu düşündüğünüzde tekrar ödeme yaparak reklamlarınızın yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Ödeme seçenekleri hakkında karar vermeyi size bırakıyoruz.

İlginizi Çekebilir

instagram-engellenme-1

İnstagram’da Beni Kim Engellemiş Nasıl Öğrenirim ?

instagram’da kullanıcıların en çok merak ettiği konulardan biriside instagramda beni engelleyenleri görebilir miyim ? instagramda …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir