Ana Sayfa / Mobil Dünya / Telefon %100 Şarj Olmuyor Çözümü

Telefon %100 Şarj Olmuyor Çözümü

Batarya %100 şarj olmama sorunu, bir çok telefonda karşılaşılabilen ancak daha sık apple cihazlarda görülen ve bataryanın uzun süreli kullanımı sonrası ortaya çıkan bir sorundur.

Bataryanızın tam şarj olmamasının birçok nedeni olabilir. Bu sorunla karşılaştığımız zaman ilk yapmamız gereken, batarya kalibrasyonu’dur.

Uzun süre kalibrasyonu yapılmamış olan bataryalar, 0 ve 100 arasındaki şarj değerini anlayamaz örneğin şarj %78’e ulaştığı zaman bataryanın tamaman dolu olduğunu varsayıp şarj olmayı kesebilir.

Batarya kalibrasyonu nasıl yapılır ?

1.Yöntem

Telefonunuzun bataryasını tamamen bitirin. Telefon kapandıktan sonra birkaç kez telefonu açmaya çalışın. Bu sayede bataryayı sonuna kadar bitirmiş olacağız.Telefonunuzu kapalı olarak şarja takın ve şarj süresi boyunca kapalı olduğundan emin olun.Cihaz tamamen dolduktan sonra şarjdan çıkardıktan sonra telefonunuzu açın.
Bu işlemle bataryamızı kalibre etmiş olacağız.

 

Yukardaki kalibrasyon işleminden sonra cihaz şarj sürenizin arttığını ve batarya bilgilerinin doğru bir şekilde yazılıma aktarıldığını göreceksiniz.Eğer yukarda anlatılan yöntem çözüm olmadıysa aşağıdaki yöntemi deneyeniz.

2.Yöntem

Telefonumuzu açık bir şekilde şarja takarak tamamen dolmasını sağlıyoruz. Tamamen dolduktan sonra cihazımızı şarjdan cıkarıyoruz.Cihazımızı kapatarak tekrar şarja takıyoruz ve şarj dolu sinyalini görene kadar bekliyoruz ve cihazımızı şarjdan çıkararak açıyoruz.Cihaz açıldıktan sonra tekrar telefonu kapatıp 1 dk bekleyip tekrar şarja takıyoruz.

Cihaz kapalıyken tekrar dolana kadar bekliyoruz. Cihaz tamamen doldu sinyalini gördükten sonra telefonumuzu açıyoruz.İşlem tamamlandı.Özellikle iPhone telefonlarda 2. yöntem kalibrasyon daha etkili olmaktadır.

3.Yöntem

Yukarda anlatılan yöntemleri yapıp sonuç alamaz iseniz veya düzelir gibi olup belirli bir süre sonra yine aynı sorunla karşılaşırsanız, bataryanızın kullanım ömrünün dolduğu ve artık değişmesi gerektiğini unutmayın.

Cihazınızın bataryasını değiştirirken, mutlaka orjinal bataryaları tercih edin.Günümüz cihazları artık eski cihazlar gibi arka kapağı açılan ve pili değiştirilen modeller gibi değil  yeni telefon modellerinin bir çoğunda arka kapak sabit veya yapıştırılmış olarak geliyor.

Cihazınızın pilini ya kendi orjinal servisinde yada tecrübeli özel bir serviste değiştirtin. Kendiniz kesinlikle cihazı açıp müdahale etmeye kalkışmayın aksi taktirde cihazını kullanılmaz hale getirebilirsiniz.

Piyasada uygun fiyata satılan muadil olarak bilinen birçok batarya vardır fakat bu bataryalardan kesinlikle uzak durmanızı öneririz.Muadil bataryaların ömrü ve güvenirliği hiç bir zaman cihaz üreticisinin ürettiği orjinal batarya kadar olamaz.

İlginizi Çekebilir

İnstagram’da mesaj gitmiyor çözümü

Instagram da mesaj gönderirken veya mesaj alırken aşağıdaki sorunlardan birini yaşıyor olabilirsiniz: * Instagram mesajları …

8 Yorum

  1. Ben bataryamı yenı degıstırdım ılk zamanlar doldu yaklasık 4 5 gun sorna şarjım 15 e kadar doluyor sadece ne yapabılırım şarjdandır dıe şarjımı da deyıstırdım

  2. Yöntemlerde şarjı tam dolunca şarj işlemini tamamlayın demişsiniz fakat başlıkta da belirtildiği gibi telefon zaten 100% şarj olmuyor. Ben mi yanlış alıyorum yoksa? Ben denedim yöntemleri ama maalesef bir işe yaramadı. Bu problemle daha önce de karşılaştım ve telefonu resetleyince çözüldü. Aynı bataryayı kullanıyorum ve yine aynı sorun:/ Peki sorun yazılımsal mı donanımsal mı?

  3. Bataryamı yeni aldım sarja tanıyorum %100 Doluyor ama şarjdan çıkarınca 95 e düşüyor ne yapmalıyım

  4. Benim telefon samsung açık olarak ta kapalı olarakta 84 te kalıyor . Tamamen şarj bitti kapandı şarja taktım yine aynı nasıl düzelir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir