Ana Sayfa / Nasıl Yapılır ? / Facebook Ve Whatsapp İçin Gif Nasıl Yapılır ?

Facebook Ve Whatsapp İçin Gif Nasıl Yapılır ?

Sosyal Medya GIF Dosyası Nasıl Hazırlanır ?

Facebook ve popüler anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp’a hareketli resim yani GIF desteğinin gelmesiyle beraber birbirinden farklı GIF (hareketli resim) dosyaları hazırlamak neredeyse yeni trend haline geldi. Bu yazımızda videolardan kesitler alarak gif formatına dönüştürmenizde yardımcı olacak püf noktaları ve programları siz ziyaretçilerimizle paylaşcağız.

Videolar Nasıl GIF Görseline Dönüştürülür ?

GIF görsellerinin videolardan farklı olan kısmı daha düşük görüntü kalitesine sahip olmaları ve bunun yanı sıra gösterim için herhangi bir medya oynatıcısına gerek duymadan imaj görüntüleyiciler ile kolaylık seyredebilen formata olmalarıdır. Halihazırda bulunan kısa videoları sizlere önereceğimiz Format Factory uygulaması sayesinde oldukça pratik bir şekilde gif formatına dönüştürmeniz mümkün.

sürükle ve bırak yöntemini kullanarak kısa videomuzu seçmenizden sonra uygulamadan gif formatını seçmemiz ve bu işlemin ardından Başla sekmesine tıklamanız yeterli olacaktır.

Film yada Uzun Süreli Videolardan GIF Formatı Nasıl Hazırlanır ?

Unutulmaz filmlerdeki replikleri yada film sahnelerine imada bulunmak insanların arkadaşları ve yakın çevresindeki diğer insanlarla eğlenceli iletişim kurma olanağı sağlıyor hatta paylaşılan herhangi bir gif internet ortamında diğer insanlarında ilgisini çekip fenomen haline dönüşebiliyor. Facebook’un yakın geçmişte gif resimlerine izin vermesi ve anlık mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp ‘a GIF desteğinin de gelmesi ile beraber beğenilen sinema filmlerinin hafızalara kazınmış sahnelerini yazışmalarda epeyce kullanıldığını sıklıkla görüyoruz. Sinema filmi, youtube ve diğer video paylaşım platformlarındaki uzun süreli videolardan GIF görseli hazırlamak için ilk adım basit video kesip ve ekleme işlemlerini uygulamanız gerekiyor. Bu işlemleri kolayca yapabilmeniz için sizlere Cyberlink Powerdirector uygulamasını öneriyoruz.

Elinizdeki mevcut videonuzu sürükle bırak yöntemini kullanarak çizelge kısmına bırakıyorsunuz.

Bu işlemin ardından kesit almak istediğiniz kısmın başlangıç bölümüne zaman çizelgesi imlecini kullanarak işaretleme yapıyorsunuz, ardından Split sekmesine tıklayarak başlangıç kısmını ayarlayın.

Hazırlayacağınız kesitin bitiş noktası içinde aynı yöntem ile Split sekmesi ile ayırma işlemini tamamlayın. Bu sayede videonuzu üç parçaya ayırmış olacaksınız. Kullanmak karar verdiğiniz kesit haricinde diğerlerini silme sekmesi yada delete tuşunu kullanarak silin. Sonrasında kalan kesiti zaman çizelgesinin en başına almanız gerekiyor.

Kesitinizi şimdi tamam artık render almanız gerek. Bu işlem için Produce menüsü üzerine tıklayın. Buradan çıktı formatını çekip Start sekmesine basıyorsunuz ve videodan aldığınız küçük kesiti artık kullanılabilir hale getirmiş oluyorsunuz.

Bu sayede bütün bir film yada benzeri uzunlukta video verisinin küçük bir kısmını ayırmış oldunuz. Elde etmiş olduğunuz video parçasını GIF formatına dönüştürebilmeniz için ilk adımda aktardığımız adımın aynısını yeniden uygulayabilirsiniz. Cihazınızdan Format Factory uygulamanızı açıp elde etmiş olduğunuz videoyu sürüklemenizden sonra GIF formatını seçmemiz yeterli olacaktır.

Sizlere aktardığımız detaylardan yararlanarak dilediğiniz videolardan GIF formatında resim dosyaları hazırlayabilir ve sosyal medya platformlarında paylaşabilirsiniz.

Oluşturacağınız giflerin popüler olması sizlerin hayal gücünüze ve ince noktaları yakalama yeteneğinize bağlı 😉

İlginizi Çekebilir

instagram-engellenme-1

İnstagram’da Beni Kim Engellemiş Nasıl Öğrenirim ?

instagram’da kullanıcıların en çok merak ettiği konulardan biriside instagramda beni engelleyenleri görebilir miyim ? instagramda …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir