Ana Sayfa / Güncel / Hedefe Ulaşmakta Mobil Uygulamaların Önemi

Hedefe Ulaşmakta Mobil Uygulamaların Önemi

Teknolojinin durmaksızın ilerlemesi ve insanların yeni teknolojilere çok çabuk adabte olması mobil hizmet sağlama alanını çok önemli bir konuma taşımıştır. Öyleki günümüzde insanlar her 6 dakikada bir telefonlarına ve tabletlerine bakma ihtiyacı hissediyorlar. Bu tespit insanların laptoplar veya masaüstü sistemlerden çok telefon ve tabletleri ile zaman geçirdiklerini ortaya koymaktadır.

2009 – 2010 yılları arasında mobil uygulama pazarının toplam büyüklüğü 5 milyar dolar civarındayken bu sayısı 2017 yıllında 75 milyar dolar düzeyinde olması bekleniyor.Daha sonraki yıllarda da giderek büyüyeceği tahmin ediliyor.

Mobil uygulamaların bir çoğunda amaç, talep edilen bilgiye hemen erişilebilmesini sağlamak, çeşitli indirimlerden faydalanabilmek, kullanıcıların ilgi alanına göre güncel bilgileri öğrenmek ve satın almak gibi durumlardır.

Mobil cihazlarda geçirilen zamanın %90 ‘ lık kısmını mobil uygulamaların oluşturduğu düşünülecek olursa, müşteri kitlesini dahada büyütme hedefi olan işletmelerin teknolojinin gerekliliklerini yerine getirerek atacakları adımlar sayesinde, elde ettikleri mobil uygulamalar ile mevcut müşterilerine yenilerini ekleme fırsatı yakalayacaklardır.

Bu durum da, tabi ki henüz büyüme aşamasındaki firma ve projeleri sektörlerindeki büyükler ile rekabet edebilme şansını sunacaktır. Böylelikle, klasik pazarlama ve büyüme anlayışında kısa sürede ulaşılamayacak noktalara oldukça hızlı şekilde erişim sağlanabilecektir.

Müşteri gözünden bakıldığında, müşteriler her zaman istedikleri yerden çalışma yapacakları firmaları araştırıp, firmalar hakkında bilgi edinip, hızlı ve pratik şekilde güncel verilere ulaşıp, akabinde alışveriş yapmak ve bilgileri de en uygun ve hızlı şekilde kullanmak isterler. Kullanıcılar, güvenilir bilgiye erişerek çalışma yapmak istedikleri firmaları detaylı şekilde araştırır.

Ticari olarak bakıldığında da, bu şekildeki yaklaşım sayesinde firmalar ile karşı karşıya geldiğinde büyük bir bilgi birikimine sahip olan müşteri, gönül rahatlığı ile firmalarla ve işletmeler ile çalışmalara başlar. Bu da firmaların pazarlama sektöründeki etkinliğini arttırmaya, ekstradan çok çaba sarf etmeden müşterinin kendi isteği ile iş yapabilme ihtimaline yardımcı olmaktadır.

Peki mobil uygulamalar firmalar ne gibi faydalar sağlayacak ?

 • Normal ticaret, ulaşılabilecek kişi sayısını sınırlıdır. Dolayısı ile yeni müşterilere ve pazarlara ulaşma şansı azalmaktadır. Mobil uygulamalar sayesinde milyonlarca kişi firmaları ziyaret edecek ve yeni pazarlar elde edilmesi sağlanacaktır.
 • İleriye dönük sadece mobil cihazlarda değil, sürekli geliştirilen iletişim teknolojileri (örneğin; akıllı saat, akıllı gözlük,akıllı bileklikler vb.) sayesinde bu uygulamaların bu alanlarda da kullanılabileceği öngörülmektedir
 • Kaliteli hazırlanmış müşterinin talep ettiği hizmeti tam anlamda sunabilen mobil uygulamalar, kurumsal bir duruş sergileyerek olumlu bir marka imajı yaratılmasında çok büyük bir etkendir
 • Maliyeti çok yüksek olan reklam, tanıtım faaliyetleri, pazarlama ve satış teknikleri için kullanılan kanalları mobil uygulamalar sayesinde daha uygun fiyatlara yapılabilmektedir.
 • Dünyadaki kullanıcıların mobil uygulamaları daha çok seviyor hale gelmesi ile daha çok kullanmaya başlaması kaçınılmaz olmuştur. Mobil uygulamalar, büyük bir kitleye hitap edebilme şansı vermektedir.
 • İşletmelerin satış performansında artış sağlamaktadır.
 • Artan satışların tam tersi şekilde, maliyetler düşecektir.
 • Fuar ve organizasyon etkinliklerinde, fuarı ziyaret eden ve potansiyel müşteri olabilecek kişilere mobil uygulamalar yükletilebilir, böylelikle de her daim ulaşabileceğiniz müşteri kitlesi yaratılabilir, prestiji yüksek bir tanıtım çalışması yapılmış olur.
 • Mobil uygulama sayesinde müşterileriniz ile doğrudan iletişim sağlama imkanı doğacaktır. Firma hakkındaki kampanyaları, yeni eklenen modülleri, yenilenen ürün ve hizmet bilgileri müşterilere anında ulaştırılabilmektedir. Uygulamaya e-postası ile üye olan müşterilere, sistemde mail adresleri kayıtlı olacağından daha sonra e-posta üzerinden pazarlama şansı da olabilecektir.
 •  Başarılı bir mobil uygulama sayesinde, aslında almayı düşünmediği ve ihtiyacı olmayan bir ürün müşteriye aldırılabilir.
 • Şirketler müşteri memnuniyetini daha çok sağlayacakları için uzun süre ayakta kalmaları mümkün olacaktır. Bu trendi yakalayamayanların ise uzun süreçte değer kaybedeceği öngörülmektedir.
 • Mobil uygulamalar, saha personeli olarak çalışanlar için de büyük bir konfor sağlamaktadır. Şirketler adına pazarlama yapan kişiler çok daha iyi bir hizmet verebilecek ve verimlilik artacaktır.
 •  Araç, filo yönetim sistemlerinde hızlı bir iletişim sağlanacaktır. İletişim maliyetleri düşecektir.
 • Uygulamayı indiren kullanıcılara anlık bildirimler göndermek mümkün olacak, içerik sürekli güncel oldukça müşterilerle de daha çok etkileşim halinde olunacaktır.
 • Kullanıcı tarafından düşünülecek olursa da, mobil uygulamalar sayesinde tüm hizmetlere hızlı şekilde erişilebilecek olan kullanıcılar zamandan tasarruf edebilecektir. Bunun ile birlikte, daha az zamanda daha çok ürün ve hizmeti inceleme şansı bulacak olan kullanıcılar, çok geniş bir seçim baremine sahip olacaktır.
 •  Özellikle zamandan şikayet eden çalışan kesim için ve aynı zamanda evde çok yoğun şekilde günlerini tamamlayan kişiler için konfor sağlayabilecek olan mobil uygulamalar, kişisel alışveriş malzemelerinden ticari alışverişlere kadar hemen her sektöre ulaşabilme imkanı yaratmaktadır.
 • Her şeyden önemlisi, mobil uygulamalarının bulunduğu gören kullanıcı kitlesi, firmalar için daha profesyonel olduklarına dair bir izlenim edindiğinden, firmalara karşı daha güvenilir şekilde bakabilmektedir.

İlginizi Çekebilir

İnstagram’da mesaj gitmiyor çözümü

Instagram da mesaj gönderirken veya mesaj alırken aşağıdaki sorunlardan birini yaşıyor olabilirsiniz: * Instagram mesajları …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir