Ana Sayfa / Bilim ve Teknoloji / Dünya Dilleri Ve En Çok Kullanılan Diller

Dünya Dilleri Ve En Çok Kullanılan Diller

Dünyada yaklaşık olarak konuşulan 2200 adet dil bulunmaktadır. Ancak dünyamızda canlı olarak kullanılan 300 dil bulunmaktadır, diğer diller ise basit kabile dilleridir. Dünyamızda en çok kullanılan 10 dil şöyle sıralanmaktadır:

Günümüzde Çince dünya da en çok konuşulan dil durumundadır. Yaklaşık 1 milyar 500 milyon insan bu dili kullanmaktadır.Dünyanın en büyük nufusu olmaları en büyük etkendir.

DUNYA-DİLLERİ-1

İkinci sırada ise İngilizce dili bulunmaktadır. İngilizce dili en çok konuşulan dil olmasa da en yaygın dil olma özelliğini taşımaktadır. İngilizce dilini yaklaşık olarak 1 milyar kişi konuşmaktadır.Ortak dil olma özelliği ve bir çok ülkede ana dilin yanında gösterilmesi ingilizceyi birbasamak daha etkin kılar.

Üçüncü sırada ise hintçe vardır dünya üzerinde yaklaşık 650 milyon kişi hintçe konuşmaktadır bu rakamın yüksek olmasının bir diğer nedeni hindistan nüfusunun büyüklüğüdür.

Dördüncü sırada ise fransızca vardır.Fransızca afrika kökenli devletlerde de sömürgenin etkisiyle benimsetilmiş bir dildir.Fransızca konuşur sayısı 500 milyondur.

Ana dilimiz olan Türkçe ise Ural-Altay dil grubunun Altay dilleri arasında yer almaktadır ve dünyadaki en zengin dillerden biridir. Türkçe’yi Doğu Türkistan’dan KKTC‘ye kadar çoğunluğu Orta Asya’da olmak üzere 400 milyon kişi kullanmaktadır.

İspanyolca ise 350 milyon kişi tarafından konuşulan dil olarak altıncı sırada bulunmaktadır.

İspanyolca dan sonra 300 milyon ile Arapça takip etmektedir. Arapça dilinin ardından Rusça dili 275 milyon kişi ile sekizinci sırada bulunmaktadır. Dokuzuncu sırada ise 235 milyon ile Portekizce bulunmaktadır.

Onuncu sırada bulunan Almanca 180 milyon kişi tarafından kullanılmaktadır. Bu sırayı 124 milyon kişi ile Japonca dili takip etmektedir.

İlginizi Çekebilir

Çalınan Bilgisayar Nasıl Bulunur ?

İphone’larda cihaz çalındığında yada kaybedildiğinde bulmak için apple in bir uygulaması var aynı bu uygulama …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir