Ana Sayfa / Bilim ve Teknoloji / Çalınan Bilgisayar Nasıl Bulunur ?

Çalınan Bilgisayar Nasıl Bulunur ?

İphone’larda cihaz çalındığında yada kaybedildiğinde bulmak için apple in bir uygulaması var aynı bu uygulama gibi artık windows işletim sistemli bilgisayar,tablet ve telefonlar içinde artık benzer bir uygulama mevcut.

Windows 10 ‘nun Kasım ayı güncellemesiyle birlikte ”CİHAZIMI BUL” özelliği siz değerli kullanıcıların hizmetine sunuldu. Çok güzel içimizi rahatlatan bir nevi güvende tutan bir özellik.

Bu özellikle beraber kaybolan cihazımızın nerde olduğunu, konumunu bize gösteren bu uygulama sayesinde cihazımızı bulma şansımızın oranı yükseliyor. Peki, ben bu özelliği nasıl kullanacağım? Nerden açabilirim bu uygulamayı? Nasıl etkinleştirebilirim? Dediğinizi duyar gibiyim. Gelin hazırladığım size yardımcı olabilecek adımlarla birlikte öğrenelim.

Windows 10 ‘da cihazımı bul özelliği nasıl kullanılır ve nasıl etkinleştirilir?

Bu ayarları yapmadan önce bilgisayarımızın son gelen güncellemeyle birlikte 1511’e yükseldiğine emin olmamız lazım. Yükselip yükselmediğini Başlat – Ayarlar – Sistem – Hakkında kısmında bulabiliriz.

 

Eğer bilgisayarımız güncel değil ise bilgisayar ayarlarımızdan güncellemeleri kontrol edip eğer güncelleme geldi ise bu güncellemeleri yaparak bilgisayarımızı güncelleyip yüksek versiyona getirebiliriz. Bu kontrolleri yaptığımıza göre sıradaki işleme gelelim. Cihazımızın bu özelliğini aktif olarak kullanabilmek için cihazımızın Konum ayarlarının da aktif olması gereklidir.

Bu şekilde cihazımızın konumunu daha rahat bir şekilde takip edebiliriz. Konum ayarlarına Ayarlar – Gizlilik – Konum adımlarını takip ederek ulaşabiliriz. Konum ayarlarımızı da aktifleştirdiğimize göre geriye bir tek Cihazımı Bul özelliğini aktifleştirmek kalıyor. Bu özelliğimizi de Ayarlar- Güncelleştirme ve Güvenlik – Cihazımı Bul adımlarını izleyerek bulabiliriz.

Cihazınız çalınır ise  account.microsoft.com/devices adresine giderek Windows’ ta kullanmış olduğunuz hesabınızı (Mail hesabı )ve parolanızı girin. Cihazımı Bul butonuna tıklayın ve cihazınızın en son konumunu harita üzerinde tam olarak adresini göstersin.

İlginizi Çekebilir

Kırk Çeşit Meyve Veren Ağaç

Bilimsel gelişmeler ışığında aynı ağaçtan 2 farklı, aynı bitki ailesine ait meyve yetiştirilebiliyordu. Geldiğimiz noktada …

5 Yorum

 1. Hülya cagimni

  Merhaba bizim evde leptop çalındı ve kimin aldığını bilmiyoruz bana yardımcı olabilirmisiniz çok önemli

 2. Tacettin DEMET

  Öncelikle Güncel Net Ailesine bu konuyu açtıkları için teşekkür ederiz.Çalınmış yada kayıp olmuş bir bilgisayarı bulmak  aslında artık çok daha kolay yolla da bulunabiliyor.kayitliurun sitesi tamda size hitap eden bir site. Temel mantığı  çalınmış  yada kayıp olmuş eşya ve araçları araştıran bir firma. Dedektif gibi ama insan değil çalınan yada kayıp olan eşyaları buluyorlar. Ayrıca site  sadece kayıp çalıntı eşya dışında. Kullanmakta olduğumuz eşyaları ve araçları da güvene almak için kendi adınıza kayıt edebileceğiniz bir sistem barındırıyor. Tüm mağdurların dertlerine deva olmaya çalıyoruz. İster mağdur olun ister tedbir alma amacı ile herkesi Kayıtlı Ürün Ailesine Bekliyoruz.  Kurucu Tacettin DEMET

 3. Peki çalınan laptopa format atılırsa ne olur? Yani yine bulunabilir mi? Fabrika ayarlarından tekrar kuruyor sonuçta ve bizim tüm bilgilerimiz siliniyor nihayetinde.

  • o cihazı ele geçirenin teknik bilgisine kalmış eğer direk format atarsa bulunma ihtimali düşük ama içinde ne var ne yok açıp bakayım derse kendini zaten ele verir 🙂

 4. Backlink Paketleri

  Çalınan bilgisayarları bulmak çok zor olsada faydalı bilgiler olmuş teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir