Ana Sayfa / İnternet / İndirme Linklerine Dikkat

İndirme Linklerine Dikkat

indirme-link-sahte
Tıkladığınız linklere dikkat

Sanal dünyada gezinirken indirmek istediğiniz dosyalarada dikkat etmeniz güvenliğiniz için oldukça önemli.Dosya indirmek istediğinizde karşınıza bir çok aldatmaca çıkabilir. Bunlar kimi zaman sadece reklamlara tıklamanız için kimi zaman da bilgisayarınıza çeşitli zararlı yazılımları yerleştirmek için olabiliyor. Her ne olursa olsun kendimizi bu aldatmacalara karşı korumamız önemli.

Bir video, bir müzik, bir program, bir oyun indirmeye çalıştığınız zaman size indirme linkini vereceğini belirten birçok internet sitesi arama sonuçlarında karşımıza çıkıyor. Bazı siteler gerçekten aradığınızı size kolay yoldan sunsa da bazıları zararlı yazılımları indirmeniz için bir tuzak olabiliyor.

Örneğin bir program indirmek istiyorsanız öncelikle programın resmi sitesini veya güvenilir diğer indirme sitelerini tercih etmeliyiz. Fakat yine de farklı siteler karşımıza çıkıyorsa biraz önce de belirttiğimiz gibi gözümüzü dört açmakta fayda var. Bir indirme başlığı altında sizi bekleyen onlarca tuzak olabilir. Sizi virüslü sitelere yönlendirmek istiyor olabilirler veya zararlı bir yazılımı size indirtmek isteyebilirler.

indirmeye-dikkat

Eğer bir film, müzik veya resim indirmek istediğinizde öncelikle size .exe uzantılı bir indirme sunuyorsa uzak durun. Genellikle bu tip indirmeler zararlılar içeriyordur. İndreceğiniz dosya aslında büyük olması gerekirken daha ufak bir dosya karşınıza gelirse kesinlikle indirme yapmayın.

Sizlere gerçek indirme linkleri sunan siteler bile günümüzde tehlike saçıyor. Bu indirme linklerinin yanında reklam bannerı olarak kocaman kocaman indir, download, yükle gibi buton resimleri gösteriliyor ve sizler indirme butonu olarak bunlara yönlendiriliyorsunuz. Aslında bu sebeplerle aldatıcı reklamlara istemeden tıklamış yine zararlı sayfalara yönelmiş oluyoruz. Burada zorda olsa reklamlarla gerçek indirme bağlantılarını ayırabilmek gerekiyor.

Özellikle normalde ücretli olan yazılımlar,oyunlar ve müzikleri size ücretsiz sunduğunu ifade eden sitelerden bir adım daha uzak durun bu tarz paylaşımların bulunduğu sitelerin %70’i zararlı içerik barındırıyor.

Bir diğer konuda tanınmış olan ama ücretsiz hizmet veren bazı popüler programlar ise kurulum sırasında bilgisayarınıza reklam amaçlı, sizin indirip kurmayacağınız yazılımlarıda kurmaya çalışırlar.Bilgisayarınıza bir program kurarken kesinlikle seçenekleri iyi okuyarak işaretli kutucuklara dikkat ederek hareket etmeniz bilgisayar güvenliğiniz için oldukça önemli.

İnternet uçsuz bucaksız bir okyanus gibidir internet ortamında gezinirken dahi dikkatli olmanız bilgisayarınız ve verileriniz için oldukça önemli.

İlginizi Çekebilir

facebook-son-goruldu-kapatma

Facebook’ta Gizlenme,Facebook Aramalarında Çıkmamak.

Google, Yandex, Bing, Yahoo gibi arama motorlarında, facebook profiliniz arama motoruna açıksa isminiz ve soyisminiz …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir