Ana Sayfa / Genel / Çocukları Zararlı İçeriklerden Koruma

Çocukları Zararlı İçeriklerden Koruma

ebeveyn-kontrolu2

Bugünün çocukları, bilgisayarla oldukça haşırneşir, o yüzden sadece İnternet tarayıcısı ayarlarıyla oynayarak zararlı içerikleri engellediğinizi düşünmeyin.

Aşağıdakiler farklı seviyede güvenlik sağlayan ipuçları mevcut.

A) Internet Explorer ayarlarını değiştirin

Genel olarak bilgisayarlarda yüklü olarak gelen İnternet explorer çocukların internette sörf yapmak için kullandıkları ilk nokta.Gelelim İnternet Explorer da yapılması gereken ayarlara.

1.    Internet Explorer’ı açın

2.    Ayarlar’ı tıklayın

3.    Internet Seçenekleri’ni tıklayın

4.    İçerik sekmesini tıklayın

5.    İçerik Danışmanı bölümünde Etkinleştir’i tıklayın.

Şimdi İçerik Danışmanı bölümündesiniz. Buradan ayarlarınızı yapabilirsiniz.

Derecelendirmeler sekmesi: Dil, çıplaklık, seks ve şiddet için derecelendirmeyi ayarlayın.

ebeveyn-kontrolu

Onaylanan siteler sekmesi: Sitenin derecelendirmesinden bağımsız olarak çocuklarınızın her zaman görmesini istediğiniz veya asla görmelerini istemediğiniz siteleri adlandırın.

Genel sekmesi: Derecelendirilmemiş sitelere çocuklarınızın erişmesine izin verin veya vermeyin. Parola oluştur ‘ büyük çocuklarda kullanmak için bu çok iyidir. Bir şifre koyarsınız, sonra eğer çocuğunuz görmek istediği bir sayfaya giderse, ama bu yasaklı bir siteyse, şifreyi girerek siteye izin verebilirsiniz. Siteye her zaman izin vermek ya da bir defalığına izin vermek seçeneklerine sahip olursunuz. Derecelendirme sistemine göz atın veya değiştirin.

B) Router’ınızın varsayılan ayarlarını değiştirin

Tamam, bu biraz ileri teknoloji ve zor gibi gelebilir, ama kulağa geldiğinden daha kolay, ve bunu yaptıktan sonra arkadaşlarınıza böbürlenebilirsiniz. Eğer evinizde yüksek hızda internet bağlantısı varsa, büyük ihtimalle bir router vardır (Netgear, Linksys, Beklin, vs). CD’yi ve yüklediğinizde yazdığınız bilgileri bulun. Internet Explorer’a bir IP adresi girip, kullanıcı adı ve şifreyi de girdikten sonra, bir arayüz karşınıza gelir. ‘Engellenen Siteler’ linkine tıklayın ve çocuğunuzun erişimine kapatmak istediğiniz siteleri girin. Lütfen şunu bilin ki, siteleri bu şekilde engellemek evdeki herkesin erişimini kapatır. Router’ınızın marka ve modeline bağlı olarak, evdeki belli bir bilgisayarın erişimine kapatma seçeneği olabilir.

C) Yazılım yükleyin

Çocuklarınızı nette sörf yaparken güvende tutmak için özel olarak tasarlanmış  yazılımlar mevcuttur. Google da bilgisayar ebeveyn kontrolü programları yazarak aratırsanız karşınız bir çok ücretli ve ücretsiz işini oldukça iyi yapan ve kullanımı oldukça basit program çıkar. Tüm ailelere tavsiyemiz yukardaki anlatılan önlemler hariç bir tane bilgisayar ebeveyn kontrol programı edinmeniz.

Ek olarak, zaman değişti ve web siteleri ebeveynlerin endişelenmesini gerektiren tek şey değil. Sosyal web sitelerinin patlamasıyla (Facebook,Twitter, vs), kontrol etmek isteyebileceğiniz başka şeyler de var, anında haberleşme gibi.

D)Sosyal Ağ Takibi

Çocuğunuzu olabildiğince Facebook ve twitter gibi sosyal ağlardan uzak tutun.

Sosyal ağları kullanmalarına izin veriyorsanız dahi kesinlikle bu sizin denetiminizde olsun çocuğunuzun sosyal ağ sitelerine giriş bilgileri sizdede bulunsun ve belirli aralıklarla çocuğunuzun hesaplarını kontrol edin kiminle görüşüyor ne tarz paylaşımlarda bulunuyor ve en önemlisi sosyal ağ üzerinden kimlerle arkadaşlık kuruyor çok dikkatli araştırın ve çocuğunuzu zararlı arkadaşlardan ve topluluklardan uzak tutun.

İlginizi Çekebilir

Twitter’da Hassas İçerik Nasıl Kaldırılır ?

Twitter’da hassas bir içerik paylaşıldığı zaman bu içerik otomatik olarak gizlenerek “Bu medya hassas materyal …

3 Yorum

  1. telefonlar tabletler çocukların elinde olduğu sürece zor çok zor

  2. cocukları boğmadan sıkmadan denetim altında tutmak gerekli yeni nesil epey rahat yetiştiği için bi başıboşluk var.

  3. özellikle yeni nesil çok kontrolsüz ve bilinçsiz yetişiyor ben kendi çocuğumu ne kadar denetim altında tutmaya çalışsam da cep telefonu yüzünden sürekli tartışıyoruz telefonlar büyük sorun tabi çözücem sonunda ama kıyamıyorum 🙁