Ana Sayfa / Genel / Çocuğunuz İçin Okul Seçimi

Çocuğunuz İçin Okul Seçimi

Okul seçimi söz konusu olduğunda ister istemez her ebeveyn bu konuda çocukları için en iyi olanı imkan dahilinde gerçekleştirmek arzusu ile hareket eder. Ancak çoğu noktada okul seçimi para ile dahi satın alınamayacak önemli kıstaslarla kendini gösterir. Peki, nedir bu kıstaslar?

Çocuğunuz için okul seçimi söz konusu olduğunda öncelikle kendinize şu soruları sormanız gerekir: “Çocuğum için en iyi olan nedir ?”,  “Çocuğumun gereksinimleri en iyi nerede karşılanır?”.
 

Çocuğunuzu sizden iyi kimse tanıyamaz, bu durumda objektif olarak çocuğunuzun karakter yapısı, genel davranış biçimleri, dikkat süreci ve hareketlilik gibi özelliklerini doğru okul seçimi süreci içinde değerlendirmelisiniz.
 

okul-secimi3

Çocuğunuz hali hazırda bir okulda eğitimine devam ediyor ise o zaman bu eğitim kurumundaki öğretmenleriyle konuşarak ders ve öğrenmeye karşı sergilediği tavırla ilgili bilgi toplamanızda fayda var. Böylece yeni okul arayışınızda bu bilgilerin ışığında hareket edebilirsiniz.
 

Olabildiğince çok okul gezin ve bu okulların tanıtım toplantılarına katılın. Toplantılardan aldığınız çıktılar, beklentilerinizi karşılayacak okulu bulmanızda size yardımcı olacaktır.
 

 

Ziyaret ettiğiniz okullara ilişkin yorumlara kulak verin, gerek internet üzerinden gerek hali hazırda o okulda eğitim gören öğrenci ve velilerden de görüş almaya çalışın. Seçeceğiniz okulda uygulanan eğitime ilişkin ayrıntılı bilgi almaya çalışın.
 

Okul seçiminde aynı derslikte eğitim görecek öğrenci sayısı da önemli faktörlerdendir. Okulun öğrenci sayısı, her şubede kaç öğrenci eğitim gördüğü, öğretmen / öğrenci oranı gibi sorulara yanıt arayın.
 

Sınıfların yapısal özellikleri, benimsenen eğitim anlayışı, sınıf düzeninin çocuğunuzun yapısı ile uyuşup uyuşmayacağını analiz edin. Ayrıca, sınıfların iyi yapılandırılmış, esnek, denetlenen, işbirliğine uygun ortamlar olup olmadığını kontrol edin.
 

Okulun hedefleri de, okul seçiminizi etkileyebilecek önemli kriterlerdendir. Seçeceğiniz okulun hedeflerini ve o hedeflere ulaşıldığına dair varsa belgelerini görmek isteyin.
okul-secimi

Müfredat her ne kadar tüm okullarda eşit uygulansa da, okul seçerken aday okuldan, müfredatın temel noktalarını, öğrenciler için belirlenmiş hedef ve amaçlarını öğrenmeye çalışın. Bu bilgileri değerlendirirken beklentilerin öğrencinin gelişim düzeyine uygunluğunun yanı sıra çocuğunuz için de uygun olup olmadığına bakın.
 

Okul seçiminde, aday okulunuzun eğitim sisteminin öğrencilerin katılımcı olması esasına dayanıp dayanmadığını araştırın. Okul seçiminde okulun yapısal özelliklerinden daha çok eğitmen kadrosu önemlidir. Aday okulunuzun eğitim kadrosundaki öğretmenlerin eğitimleri, deneyimleri hakkında bilgi edinin.
 

Öğrencilere sağlanan rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmetleri bir diğer önemli faktör… Bu noktada seçeceğiniz okulda bu hizmetin ne denli ve ne şekilde uygulanmakta olduğunu öğrenin.
 

Özel Eğitim desteği, zenginleştirilmiş eğitim gibi özellikler okul seçiminizi etkileyecek ayrıcalıklardandır. Sanat, spor, müzik gibi çocuk gelişimi üzerinde artı etki sahibi faliyetlere ne denli önem veriyorlar, serbest zaman etkinlikleri var mı? teknoloji kullanımı ve eğitim süreçlerinde bilgisayar desteği olup olmadığını sorun.
 

Çocuğunuzun gelişimi ile ilgili bilgi alışverişi yapabilmek çok önemlidir. Bu noktada okulun, öğrencinin gelişimi ile ilgili konuları hangi sıklıkta ebeveynleri ile paylaştıklarını, bunun için hangi yolları ve araçları kullandıklarını öğrenin.
 

Okul ortamını değerlendirmeye çalışın. Öğrenci-öğretmen ilişkilerini, müdür öğretmen ilişkilerini, bu ilişkiler arasındaki diyalog biçimlerini analız edin.
okul-secimi4

Seçeceğiniz okulun insan haklarına, çevreye duyarlı olunduğunu gösteren mesajlarının bulunup bulunmadığına bakın.
 

Yemekhane, kantin ve benzeri donanımların olup olmadığını, bu donanımların hijyenik koşullar altında hizmet verip vermediklerine bakın.
 

Okul seçiminde, okulun lokasyonu ve güvenilir alanlara sahip olması çok önemlidir. Okulun binası veya binaları, öğrencinin bütün gününü okul sınırları içinde geçirebileceği şekilde mi tasarlandığı, yoksa bir derslikten diğerine geçişte cadde, sokak aşması gerekip gerekmediğini kontrol edin.
 

Okulun servis hizmetinin olup olmadığını, ulaşım ile ilgili okula bağlı çözüm önerileri olup olmadığını sorun.
 

Okul iyi korunuyor mu, okulun çevresi çocuk gelişimine yönelik zararlı gelişmelerin yaşanabilmesine neden olabilecek açık ve tehlikeli alanlar var mı? Yoğun trafik, yoğun insan kalabalığı gibi tehlike arz edici etkenler var mı? araştırın.
 

Okul binasının bakımlı ve temiz, sınıflarının havadar, tuvaletlerinin hijyenik ve temiz olup olmadığını iyice gözlemleyin.

Eğer çocuğunuzu göndermek istediğiniz okul yukardaki maddelerden bir çoğunu karşılıyorsa o okulu tercih edin.

İlginizi Çekebilir

Twitter’da Hassas İçerik Nasıl Kaldırılır ?

Twitter’da hassas bir içerik paylaşıldığı zaman bu içerik otomatik olarak gizlenerek “Bu medya hassas materyal …

Yorum

  1. Haldun tan aydın

    Ozel yetenekleri ya da ozel durumu olan cocuklar icin ihtiyaçları karşılayabilen bir okul secmeye gayret edilmeli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir