Ana Sayfa / Mobil Dünya / Telefondaki Virüs Nasıl Temizlenir ?

Telefondaki Virüs Nasıl Temizlenir ?

Cep telefonları artık her türlü teknolojik ihtiyaca cevap verebildiği için neredeyse bilgisayardan daha fazla kullanılmaya başlandı. Kullanım oranı artan her sistemde olduğu gibi Akıllı telefon işletim sistemleri için de birçok virüs ortaya çıkmaya başladı.

Cep telefonlarında en çok kullanılan işletim sistemleri olan Android ve ios sistemler için pek çok zararlı virüs ortaya çıkmış durumda. Android ve ios cihazınızdaki virüsleri nasıl tespit edip temizleyebilirsiniz konusunda sizlere yardımcı olacak bir kaynak sunmaya çalışacağız.

Öncelikle telefonumuzu virüslerden nasıl koruruz ?

1- Güvenmediğiniz yerden indirdiğiniz apk dosyaları kurmayın.
2- Play Store’dan uygulama yüklerken istediği izinlere ve yayıncıya dikkat ediniz.
3- Güvenli olmayan toplu internet ağlarına bağlanmayınız. Bağlanızda internet bankacılığı gibi uygulamaları kesinlikle kullanmayınız.
4- Bazı web sitelerinde veya bazı uygulamalarda çıkan ” telefonunuzda virüs bulundu ” şeklinde ki çıkan reklamlara sakın tıklamayın.

Telefonumda virüs olduğunu nasıl anlarım ?

Cep telefonunuza bulaşan virüsler uygulamalardaki hatalardan ve internet kullanımındaki artıştan tespit edilebilir fakat bazı virüsleri dikkatle incelemeniz durumunda farkedebilirsiniz. Bu tarz virüslerin bulaştığı telefonlarda;

Piliniz normalden daha çabuk bir şekilde bitmeye başlar. Virüslerin arka planda sürekli çalışması ve telefonunuzu normalden daha fazla kullanmasıyla ortaya çıkan bir durumdur.

Cihazınız üzerinde gönderilen verileri düzenli olarak kontrol etmeniz gerekmektedir. Mesaj, E–posta,Anlık mesajlaşma uygulamaları vb. işlemlerde sizden habersiz veriler veya mesajlar gönderiyor olabilir.

Cihazınızın Ram ve Cpu kullanımını kontrol ettiğinizde normalden fazla kullanım görebilirsiniz.

Görüşmeler sırasında kesintiler , internet bağlantınızda kesintiler.

Yukarda yüzeysel olarak ele aldığımız durumlardan herhangi biriyle karşılaşıyorsanız , telefonunuzda ciddi bir virüs tehdit‘i ile karşı karşıya olabilirsiniz.

 

 

Gelelim Can Alıcı Noktaya Telefona Bulaşan Virüs Nasıl Temizliyicez ?

Malware tarzı basit reklam virüslerinin temizliğinde önce tarayıcı önbelleğini temizlemeyi denemelisiniz. Bu tarz zararlılardan kurtulmanın en basit ve etkili yollarından biridir.

“Ayarlar “, ” Uygulamalar “, ” Uygulamaları Yönet “menüsüne giriş yaparak Tüm uygulamaları listeleyiniz.
“İnternet” uygulamasına giriş yapınız. Arama yaparak uygulamayı bulabilirsiniz.

Bazı telefon modellerine göre menü isimlerinde değişiklik olabilir fakat genellikle “Verileri Temizle” veya “Clear Cache” seçeneklerini görebilirsiniz..

Ekranda çıkan uyarıları onaylayarak telefonunuzu yeniden başlatın ve internet kullanımınızı tekrar deneyin.Ancak inatcı ve tehlikeli olan diğer virüsleri AVG, Dr Web, Cm Security tarzı Android uygulamaları ile probleminizi çözebilirsiniz.Fakat her zaman olduğu gibi en garanti ve en kesin yol cihazınızı hard reset etmekter yani cihazı komple sıfırlamaktır.

İlginizi Çekebilir

İnstagram’da mesaj gitmiyor çözümü

Instagram da mesaj gönderirken veya mesaj alırken aşağıdaki sorunlardan birini yaşıyor olabilirsiniz: * Instagram mesajları …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir