Ana Sayfa / Mobil Dünya / Android Telefonlarda ”Yeterli Alan Yok” Çözümü

Android Telefonlarda ”Yeterli Alan Yok” Çözümü

Günlük hayatımızın vazgeçilmez cihazları ile artık; Ofis işlemleri, bankacılık işlemleri, oyun, video kamera çekimleri ve daha birçok farklı ihtiyacı karşılayabiliyoruz. Durum böyle olunca ister istemez hatalar ve sorunlarda kaçınılmaz oluyor. Bu hatalardan en bilindik olan ve kullanıcıların en az bir kezde olsa karşılaştıkları “Cihazda Yeterli Alan Yok Hatası”. Cihaz üreticileri her telefona ve tablete belirli kapasitelerde depolama alanı sunuyor.

Ayrıca harici olarak kullanılabilen SD Memory (Hafıza kartı) Kart desteği ile bu alan belli bir seviyeye kadar artırılabiliyor. Fakat gerek akıllı telefonun dahili depolama alanı gerekse SD Kart desteği bazen yeterli olmayabiliyor ve cihazlarda yeterli alan yok hatası oluşabiliyor.

Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda alınan bu hata, öyle sinir bozucu olabiliyor ki, cihazınızda yer olduğunu bilmenize rağmen Google Play üzerinden herhangi bir yükleme yapamıyorsunuz veya telefonunuz çok yavaşlıyor.

Cihazda Yeterli Alan Yok Hatası ve Çözümü

Örneğin bir Android telefonda 16 GB dahili hafıza bulunuyor diyelim, bu alanın 6 GB’dan fazlası sistem hafızası olarak kullanılıyor olması aslında telefonunuzda kullanabileceğiniz 10 GB olması anlamına geliyor. Ve siz de 16 GB olduğunu düşünerek Google Play Store üzerinden yükleme yapmaya çalıştığınızda karşınıza doğal olarak “Cihazda Yeterli Alan Yok” hatası karşınıza çıkmış oluyor.

1) Kullandığınız akıllı telefonun dahili hafızası sizin için yeterli değilse, yapmanız gereken en kolay çözüm yolu, telefonunuza harici SD Kart takmanızdır. Maddi durumunuz ve ihtiyacınız dahilinde SD Kart alarak telefonunuza takabilirsiniz.

SD Kart kullanıyorsunuz ve buna rağmen hala

“Cihazda Yeterli Alan Yok” hatasını alıyorsanız, yapmanız gereken işlem ise oldukça basit. Depolama konumunu SD Kart olarak ayarlamaktır. Özellikle kamera ile çekilen fotoğrafları, harici olarak yüklediğiniz müzikleri ve Google Play’den indirip yüklediğiniz uygulamaları SD Karta kaydetmeniz dahili hafızanızda oldukça büyük bir rahatlama sağlayacaktır.

Çekilen fotoğrafları ve videoları hafıza kartına yüklemeniz için sırasıyla :

Kameraya girin.
Buradan kamera ayarlarına tıklayın.
Kamera ayarlarından depolama konumu butonuna tıklayın ve karşınıza çıkan iki seçenekten Bellek Kartı olanı seçin.

Cihazınızda yüklü olan Uygulamaları SD Memory Karta Taşıma :

Cihazınızın Ayarlarına girin.
Uygulama yöneticisine tıklayın.
Uygulama yöneticisinden SD Karta taşımak istediğiniz uygulamaya girin ve ardından SD Karta Taşı seçeneğine tıklayın.
Cihazda Yeterli Alan Yok Hatası ve Çözümü

2) Kullandığınız uygulamalar SD Kart üzerinde yüklü olsalar bile hala “Cihazda Yeterli Alan Yok” hatası alıyor olabilirsiniz. Bunun nedeni ise Google Play Store üzerinden indirdiğiniz uygulamaların çalışırken önbellekten alan kullanıyor olması ve uygulamanın kendi içinde veri kaydetmesi olabilir.

Bu durumla karşılaşmamak için belirli periyotlarda telefonunuzda kullandığınız uygulamaların önbelleklerini temizlemeli ve gereksiz verileri silmelisiniz. Aşağıdaki belirttiğimiz tüm yönergeleri doğru takip ettiğinizde cihazda yeterli alan yok hatasının çözümüne ulaşmış olacaksınız.

İlk olarak telefonunuzun ayarlar bölümüne gelin.Buradan uygulama yöneticisi sekmesine tıklayın.Karşınıza telefonunuzda yüklü tüm uygulamalar çıkacaktır. Bu uygulamalardan birçoğu sizin yükledikleriniz olsa da telefonunuz için önem arz eden bazı uygulamalar da karşınıza çıkacaktır.

Bu uygulamalar arasından istediğinize tıklayın. Karşınıza çıkan menüden, önbelleği temizle ve veriyi sil butonlarına tıklayarak o uygulamanın kullandığı alanı temizlemiş olursunuz.

Bütün işlemleri yapmanıza rağmen hatayı gideremiyorsanız cihazınızla alakalı başka bir sorun olabilir. Cihazınızdaki rehber,resimler,videolar ve silinmesini istemediğiniz belgelerinizi bilgisayarınıza yedek aldıktan sonra cihazınızı fabrika ayarlarına döndürmeyi deneyebilirsiniz.

Bu işlemlerin ardından hala sorun devam ediyorsa cihazınızı yetkili servise bırakmanız gerebilir.

İlginizi Çekebilir

İnstagram’da mesaj gitmiyor çözümü

Instagram da mesaj gönderirken veya mesaj alırken aşağıdaki sorunlardan birini yaşıyor olabilirsiniz: * Instagram mesajları …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir