Ana Sayfa / İnternet / İSO Dosyası Nedir ? Nasıl Açılır ?

İSO Dosyası Nedir ? Nasıl Açılır ?

ISO, bir CD ya da DVD üzerinde bulunan tüm bilgilerin birebir saklanabildiği, açılışta başlatma özelliklerinin (bootable) korunabildiği bir arşiv biçimidir.

iso dosyaları

Disk imajları tipik bir ISO dosyalarını içerdiği gibi buna ek olarak dosya sistemlerinin metalarına da sahiptir, bu bilgilerin hepsi tek bir dosya içinde bulunur.

Çoğunlukla bu dosya sistemi sayesinde internet üzerinden dosyaların tek parça halinde cd’de imiş gibi yayınlarlar ve çoğu CD veya DVD’lerdeki veriler ISO biçimine dönüştürülerek uyuşmazlık sorunun ortadan kalkmasını sağlarlar.

Sanal dünyada İso dosyalarının genel kullanım alanı (bootable) özelliğinden dolayı işletim sistemleri ve oyunlardır.

İso Dosyaları Nasıl Açılır ?

Bir iso dosyasını en basit nasıl açacağınızı anlatmaya çalışalım. Windows 10 sistemlerde iso dosyasına çift tıkladığınız zaman sürücü olarak otomatik açılmaktadır. Eğer windows 10 dan daha eski bir sürüm kullanıyorsanız veya iso dosyanızı windows 10 ile açamadıysanız aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

1.Yöntem: En basit yöntem, Winrar yazılımını kullanarak açmaktır. Eğer bilgisayarınızda Winrar yazılımı yüklüyse, .iso dosyasına sağ tıklayıp “Klasöre çıkart” seçeneğini kullanarak, iso dosyasını açabilirsiniz.

mevcut iso dosyaları

2.Yöntem: Poweriso yazılımı, .iso dosyalarını açmak için oldukça kullanışlı bir yazılımdır. Sadece iso değil, birçok sıkıştırma uzantılarını bu program ile açabilirsiniz. Kurulum sırasında dosya ilişkilendirmelerinden .iso uzantısını seçin.

iso dosyasına sağ tıklayıp “PowerISO / Buraya çıkart” seçeneğini kullanarak dosyayı açabilir veya çift tıklayıp içeriği görebilirsiniz.

ISO, BIN, NRG, CDI, DAA ve daha bir çok sıkıştırılmış dosya türlerini açabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

facebook-son-goruldu-kapatma

Facebook’ta Gizlenme,Facebook Aramalarında Çıkmamak.

Google, Yandex, Bing, Yahoo gibi arama motorlarında, facebook profiliniz arama motoruna açıksa isminiz ve soyisminiz …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir