Ana Sayfa / Nasıl Yapılır ? / Telefon Suya Düşerse Ne Yapılmalı ?

Telefon Suya Düşerse Ne Yapılmalı ?

islanan-telefonu-kurtarma1

Bilindiği gibi cep telefonların hayatımızın vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Son moda telefonlar her ne kadar teknoloji harikası olsa da su konusunda oldukça hassastır. Cep telefonları suya dayanıklı olmadıklarından tüm sıvılardan uzak bir yerde muhafaza edilmesi gerekir. Aksi takdirde binlerce liralık cihazlarınız kulanılmaz hale gelebilir.

Kullanıcılar böyle bir durumla karşı karşıya kaldıklarında ne yapacağını bilmez bir halde panik durumu yaşarlar.Panikle yanlış uygulamalar içerisine girip telefonu daha beter hale getirebilirler.
İşte bu gibi sorunları yaşamamak ve cep telefonunuzun başına gelecek herhangi bir sıvı darbeye karşı korumak için yapılması gereken basit ve kolay uygulamalar vardır.

Şimdi hep birlikte cep telefonunuzun bir şekilde suyla temas ettiğini veya suya düşmüş olduğunu varsayalım,Ne yaparsınız? İlk akla gelen müdahalelerden biri kuşkusuz telefonu peçeteyle silmektir. Bir başka akla gelen ilk davranış hallerinden biri ise telefonu parçalarından ayırıp bataryayı çıkartmaktır.

telefon-kurutmak2

Cep Telefonunu Sudan Kurtarmak İçin Yapılacaklar

Cep telefonunuz suyla temas etmişse (su, çay, kahve, meyve suyu) ya da farklı sebeplerden ötürü suya düşmüşse (havuz, deniz, tuvalet) müdahalede gecikilmemelidir. Telefon hemen sudan çıkarılmalıdır. Telefon derhal kurulanmalıdır. Çok geciktirilmeden telefon parçalara ayrıştırılarak bataryasından çıkarılmalıdır. İyice kurulanarak hava ile temas sağlanarak kuruması beklenmesi gerekmelidir.

Bunun yanı sıra telefonun şarj, kulaklık girişlerinden su girmesi nedeniyle suyun daha da içeri kaçması muhtemelendir. Bu deliklerden suyun iyice çıktığına emin olmak gerekir.
En etkili cihazı sıvıdan kurtarma yolu cihazı dikkatlice tamamen en ince parçasına kadar söküp kurutarak geri toplamaktır ancak cihazınızı tamamen söküp geri toparlayamaya bilirsiniz bu noktada youtube da bulunan ”disassembly” videoları devreye giriyor.

Sıvı ile temas eden cihazınızın marka modelini youtube yazarak sonuna disassembly (sökmek) anlamına gelen kelimeyi yazıp arattığınızda karşınıza en ayrıntılı şekilde telefonunuzun nasıl söküldüğünü anlatan videolar gelecektir oradaki videoları izleyerek cihazınızı en ince ayrıntısına kadar sökerek kurutup geri toplayabilirsiniz.Unutulmamalıdır ki sıvı temas eden elektronik parçaların oksitlenip bozulmaması için saf alkolle temizlenip kurutulduktan sonra toplanması gerekir.

Servise vermek diğer bir çözümdür fakat ülkemizde servis ve parça maliyetleri cihazınızın sıfır fiyatına yaklaşmaktadır.

Yukarıda anlattıklarımızı yaptıysanız bu noktadan sonra telefonunuzun yeniden çalışması tamamen sizin şansınız ile alakalı bir durumdur.

İlginizi Çekebilir

instagram-engellenme-1

İnstagram’da Beni Kim Engellemiş Nasıl Öğrenirim ?

instagram’da kullanıcıların en çok merak ettiği konulardan biriside instagramda beni engelleyenleri görebilir miyim ? instagramda …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir