Ana Sayfa / Genel / Spor Yapmak. Sporun İnsan Üzerindeki Etkileri

Spor Yapmak. Sporun İnsan Üzerindeki Etkileri

Herkesin sağlıklı yaşaması için spor yapması olmazsa olmazlardandır. Bedenimizi ilgilendirdiği kadar ruhumuzu da ilgilendiriyor. Yani spor, ruh sağlığımızı da etkiliyor. Mesela spor çocuklarda ve gençlerde; saldırganlığı ve öfkeyi frenlemeye yardımcı oluyor. Yetişkinlerde ise; daha dinamik görünmelerini sağlıyor. Yaşlılarında daha dinç görünmelerini ve daha kolay hareket etmelirini sağlıyor.

Spor bir çok sorunun ilacı aslında. Mesela unutkanlık. Spor yaşlılar için zorunlu bir aktivitedir. Spor yaşlılar için hem bedenen hem de ruhen önemlidir. Spor yapan yaşlılar; depresyona daha az yakalanır. Ayrıca da kendilerini mutsuz ve yalnız hissetmezler.

spor-yapmak-1

Spor gençlerin sorumluluk duygusunu arttırır. Ayrıca saldırganlıklarını frenlemelerine, öfkelerini kontrol edebilmelerine yardımcı olur. Bunların yanı sıra, dikkat dağınıklığının önüne geçilmesine de yardımcı olur. Spor yapan çocuklar derslerinde daha verimli olurlar, boşa vakit geçirmezler. Takım ruhuna sahip olurlar, bu yüzdende kendilerini yalnız hissetmezler. Ayrıca, yaşıtlarına göre daha az hastalıklara yakalanırlar ve daha çabuk iyileşirler.

Gençler alkol ve sigaradan uzak durmak istiyorlarsa, bu konuda spor yine onlara yardımcı olacaktır. Dünyaya bakışları değişecektir, olaylara yaklaşımları çok daha serinkanlı olacaktır. Yediklerine, içtiklerine dikkat edeceklerdir ve bu sayede kaliteli besleneceklerdir. Bütün bunların yanı sıra spor, gençlerin çok fazla ihtiyaç duydukları ifade yeteneği ve kendine güven duygusunu arttıracaktır.

spor-yapmak2

Spor stresin en etkili ilaçlarındandır. Spor yapıyorsanız, normal halinizden çok daha sağlıklı düşünürsünüz ve çok daha sakinsinizdir. Spor yapıyorsanız, ruh ve beden sağlığınızı daha uzun yıllar koruyabilirsiniz. Yediden yetmişe herkesin sağlıklı yaşaması için gereklidir spor. Orta yaşlarda başlayan tansiyon ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

yasli-spor-1

Spor kişiyi sigara ve alkolden uzaklaştırdığı içinde yaşlanmayı geciktirir. Spor yapan orta yaşlılar çok daha dinç ve dinamik görünürler. Günlük hayatın sıradanlığından ‘ monotonluğundan uzaklaşır kişi. Dertlerini ve öfkelerini sporla atarlar. Bu sayede evlilikleri de daha sağlıklı yürüyecektir. Özellikle sabahları kalkınca kahvaltı yapmadan evvel yapılan on beş dakikalık bir spor, tüm gün boyunca kendinizi iyi hissetmenize sebep oluyor. Mesela ip atlamak bile ,vücut dayanıklılığını artırıyor.

İşte spor bu kadar güzel bir şey. Hem çocuklarımız için hem gençler için ve hem de yaşlılar için.
Çocuklarınıza ve çevrenize sportif faaliyetlere katılmaları gerektiğini aşılamayı unutmayın.

İlginizi Çekebilir

Twitter’da Hassas İçerik Nasıl Kaldırılır ?

Twitter’da hassas bir içerik paylaşıldığı zaman bu içerik otomatik olarak gizlenerek “Bu medya hassas materyal …

Yorum

  1. çalışmaktan bırak spor yapmayı gezmeye zaman yok ki 🙁

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir