Ana Sayfa / Mobil Dünya / Sim Kart Kaydı Yapılamadı Sorunu Çözümü

Sim Kart Kaydı Yapılamadı Sorunu Çözümü

Sim kart kaydı yapılamadı mobil cihaz kullanıcılarının sıklıkla karşılaştıkları sorunların başında gelmekte. Normalde iptal edilen bir sim kartı cihaza takdığınız zaman bu hata ile karşılaşırsınız fakat çalışan, aktif bir sim kart kullanırken de hatalar ile karşılaşabilirsiniz.

Bu hatayla karşılaşmanızın birkaç sebebi vardır. Sim kart kaydı yapılamadı hatası ile karşılaştınız zaman aşağıdaki adımları takip ederek, sorunu çözebilirsiniz.

Türkcell, Vodafone, Türk telekom, operatörlerinde sim kart kaydı yapılamadı hataları için aşağıdaki adımları izleyin.

Sim kartınızı farklı telefonda deneyin

İlk yapılması gereken işlem sim kartı farklı bir telefonda veya tablette test etmektir. Sorunun sim kart kaynaklı olup olmadığını anlamanın en kolay yolu budur. Eğer sim kartını farklı bir cihazda çalışıyorsa, mevcut telefonunuzun imei sorgulamasını yaparak, doğrulamanız gerekebilir.

Sim kartı temizleyin

Sim kart, sok sık çıkarılan ve kontrol edilen bir payça değildir. Dolayısıyla uzun süre cihazınızı takılı olan sim kart, zaman içinde tozlanma ve oksidasyon kaynaklı olarak okuma sorunları yaşayabilir.

Sorunu gidermek için sim kartınızı çıkararak kuru bir bezle temizleyin daha sonra bildiğimiz okul silgisiyle manyetik sarı yerlerini silin ve tekrar deneyin.

Sim kart temizliği, bu sorunu yaşanlara çözüm olabilmektedir.

Telefon sim kart soket arızaları

Eğer çok sık sim kart değişikliği yapıyorsanız, zamanla, sim kart yuvanızda hasarlar oluşabilir. Bu durumda farklı sim kart takarak, telefonunuzun soketini test edebilirsiniz. Eğer taktığınız sim kartların hepsinde bu hatayı alıyorsanız, sim kartınızın soketi arızalıdır.

Sim kart soketinizi yüzeysel olarak temizleyebilirsiniz fakat temizleme ile sorun düzelmezse, cihazınızın teknik servisine başvurmanız gerekebilir.

Dip not olarak eğer sim kartı cihaza takdığınızda sim kart yuvasında boşluk varsa sim kartı ufak kağıt parçasıyla sıkıştırmayı deneyin boşluk olan simkart yuvasında takdığınız sim kart hareket ederse buda soruna sebep olabilir.

İmei kontrol

İmei kaydı yapılmamış telefonlarda sim kartınız çalışmaz. Edevlet’e girerek telefonunuzun İmei numarasını sorgulayın. Telefonunuz kayıtlı değilse, bu telefonda herhangi bir sim kartı kullanamazsınız.

IMEI numaranızı, cihazınızın numara çevirme ekranına *#06# yazarak öğrenebilirsiniz.

Operatör kaynaklı sorunlar,Nadiren de olsa operatörünüzden kaynaklanan bir sorunla uğraşıyor olabilirsiniz. Kullandığınız hat hakkında destek almak için operatörünüzü arayabilirsiniz.Eğer cihazda ve simkartta sorun olmadığını düşünüyorsanız operatörünüze başvurun.

İlginizi Çekebilir

İnstagram’da mesaj gitmiyor çözümü

Instagram da mesaj gönderirken veya mesaj alırken aşağıdaki sorunlardan birini yaşıyor olabilirsiniz: * Instagram mesajları …

3 Yorum

  1. Sim kartı kaydı
    Hat çalışmaktan durdu bi anda

  2. Telefonuma hat tanıyorum lakin son kaydi başarısız diyor sizin dediklerinizi yaptım ama ise yaramadı bana yardımcı olurmusunuz

  3. Mert Ayaydın

    sayenizde çözdüm tşkrler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir