Ana Sayfa / Donanım / Kulaklık Takılı Olmadığı Halde Takılı Görünüyor Çözümü

Kulaklık Takılı Olmadığı Halde Takılı Görünüyor Çözümü

Telefonların kulaklık girişi günlük kullanımda bazen can sıkan sorunlar çıkarabiliyor, telefon kulaklık takılı olmamasına rağmen kulaklık takılı veya takılı olmasına rağmen takılı değilmiş gibi algılayabiliyor.

Sıvı teması, tozlanma ve düşürme gibi durumlarda bu sorun ortaya çıkabilir. Bu sorun ile karşılaştığınız zaman ilk etapta yapmanız gereken bazı çözüm yolları vardır. Bu çözüm yöntemlerini deneyerek sorunu çözebilirsiniz.

Eğer bunları denemenize rağmen sorun devam ediyorsa, servis desteği almanız gerekebilir. Bu sorunun en çok karşılaşılan nedeni; Toz ve kulaklık girişinin kirlenmesidir. Servise para vererek yaptıracağınız bu işlemi, siz de kolaylıkla yapabilirsiniz.

Şimdi sorunun çözümü için başlıca çözüm yollarını paylaşalım.

Farklı kulaklık ile test edin

Kulaklığınız da sorun olup olmadığını anlamak için farklı bir kulaklık takarak telefonunuzu test edin. Kulaklığınızın girişinde bir sorun varsa, telefonunuza da zarar verebilir.

Kulaklık girişini temizleyin

Telefonu sürekli cebimize koyduğumuz için, cebimizdeki toz veya ufak parçacıklar zamanla kulaklık girişine dolabilir. Kulaklık girişini kürdan yardımı ile kolayca temizleyebilirsiniz.Kulaklık girişi çok ufak olduğundan bir ışık yardımıyla içindeki toz, pamuk v.s gibi artıkları dışarı doğru çıkarmayı deneyin.

Kürdanla çok fazla girişe zarar vermeden kulaklık girişini temizleyin. Her temizlemeden sonra girişi sert bir şekilde üfleyin. İşlemden sonra telefonu yeniden başlatın.

Alternatif olarak;

Eğer sıvı teması sonrası sorun yaşadıysanız bu yöntemin faydası olabilir. Fön makinası ile kulaklık girişine biraz sıcak hava üfleterek kurutun. Fön makinası yerine kulak temizlemek için kullanılan pamuklu çubuk ilede kurulayabilirsiniz.

Kulaklık soketini telefona 4-5 kere sokup tekrar çıkarın.

Telefonu kapatarak 1-2 saat telefonun soğumasını bekleyin. Eğer telefonunuz çok ısındıysa sorun yaşayabilirsiniz.

Yukarıda anlatılanları denemenize rağmen kulaklık girişinde hala sorun yaşıyor iseniz kulaklık girişinin bağlı olduğu leğimli bacaklar kopmuş olabilir böyle bir durumda cihazınızın yetkili servisine baş vurmanız gerekir.

İlginizi Çekebilir

Akıllı Telefonlarda Yavaş Şarj Olma Problemine Çözüm

Akıllı telefon kullanıcıların en büyük problemlerinden biri şarj problemidir. Bazı akıllı telefonlarda şarj çabuk biterken …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir