Ana Sayfa / Sağlık / Parmaklarınızı Çıtlatmak Ve Zararları

Parmaklarınızı Çıtlatmak Ve Zararları

Birçok kişi stresli anlarda, sinirlendiğinde, panik içerisindeyken ya da ortada hiçbir şey yokken parmaklarını çıtlatır. Bu eylem parmağını çıtlatan kişiyi rahatlatırken etrafındakileri rahatsız edebilir ya da parmak çıtlatmanın bazı yan etkileri olabilir.

Bu yazımızda sizlerle parmak çıtlatmanın zararlarını, parmak çıtlatmayı nasıl bırakabileceğinizi ve parmak çıtlatmanın arkasında yatabilen nedenleri paylaşacağız.

parmak-citlatma2

Parmak Çıtlatmak Zararlı mı?

Her ne kadar bazı kaynaklar parmak çıtlatmanın ciddi bir probleme yol açmayacağını söylese de, ihtimal dahilinde olabilecek bazı zararları belirtmekte fayda var diye düşünüyoruz. İşte parmağınızı çıtlattığınızda oluşabilecek problemler:

* Parmaklarınızı çıtlatmak bağlarınızın zarar görmesine neden olabilir.

* Uzun yıllar boyunca parmak çıtlatmak parmaklarınızın zayıflamasına ve ellerinizin gücünün azalmasına yol açabilir.

* Yapılan bir araştırmaya göre parmaklarınızı çıtlatmak eklemlerde şişliğe neden olabilir.

* Eklem kapsüllerinde yumuşak doku hasarı oluşabilir.Kemikleri birbirine bağlayan yumuşak dokularda hasar meydana gelebilir.

* Parmak çıtlatan kişilerin kavrama yeteneği parmak çıtlatmayan kişilere göre daha düşük olabilir.

Parmaklarımızı Neden Çıtlatırız?

Çok uzun süre yazı yazan insanlar yazıcı krampı denen sorun sonucu parmaklarını rahatlatmak için parmaklarını çıtlatabilirler.
Stresli olduğumuz anlarda, önemli bir sınav öncesi ya da uzun süre ellerimizi kullandıktan sonra ellerimizdeki ağrıyı hafifletmek için parmaklarımızı çıtlatabiliriz.

Bazen de belirgin hiçbir neden yokken sadece edindiğimiz bir alışkanlık olduğu için ya da gevşeyip rahatlamak için parmaklarımızı çıtlatabiliriz.

parmak-citlatma1

Parmak Çıtlatmayı Nasıl Bırakabilirsiniz?

Ellerinizi başka bir şeyle meşgul edin. Mesela elinizle kalem ya da bozuk para çevirmeyi öğrenin. Böylelikle hem kendinize zarar vermeyecek bir alışkanlık kazanmış olursunuz hem de parmaklarınızın gücünü ve koordinasyonunu arttırmış olursunuz.

Hem parmaklarınızı hem de zihninizi meşgul edecek bir hobi edinin. Mesela resim yapın, yazı yazın, boyama yapın ya da yeni bir puzzle’a başlayın.

Çantanızda el kremi bulundurun ve parmağınızı çıtlatmak istediğinizde hemen çantanızda kremi çıkarın ve ellerinize sürün. Böylelikle hem elleriniz meşgul olacak hem de yumuşak ve nemli ellere sahip olacaksınız.

Yakın arkadaşınızdan ya da aile bireylerinden parmağınızı çıtlatmanız durumunda sizi uyarmalarını isteyin. Genellikle etrafınızdakiler parmağınızı çıtlattığınızın daha fazla farkında olurlar.

Stres topu kullanmayı deneyin. Parmak çıtlatmanın size vereceği rahatlamayı stres topu ile sağlayabilirsiniz.

Parmakları çıtlatma pozisyonuna getirip çıtlatmadan hafifçe esnetebilirsiniz.

Parmak germe egzersizleri uygulayabilirsiniz.

parmak-citlatma3

Parmak Çıtlatmak Hakkında Bilinmeyenler

* Parmak çıtlatma erkeklerde kadınlardan daha fazla görülür.

* Hangi araştırmayı okuduğunuza bağlı olarak insanların %25 ila %54’ü parmaklarını çıtlatır.

* Parmaklarınızı bir kez çıtlattıktan sonra yaklaşık 15-20 dakika boyunca aynı parmağı bir daha çıtlatamazsınız. Çünkü açığa çıkan gazlarıntekrar eklem sıvısına karışması belirli bir süre gerektirmektedir.

* Parmak çıtlatmanın ellerde titremeye yol açmadığı söylenmektedir. Eğer ellerinizde titreme varsa bunun arkasında muhtemelen başka bir nörolojik neden vardır ve doktora görünmeniz gerekir.

* Bazı kişiler parmaklarının ucundan çekerek, bazıları ise ellerini yumruk yaparak ya da parmaklarını geriye iterek parmaklarını çıtlatırlar. ama çıtlatma sesi hepsinde aynı çıkacaktır.

* Tam parmaklarınızı çıtlattığınız anda röntgen çektirecek olsanız hava kabarcıklarını görmeniz mümkün olacaktır.

* Parmak çıtlatmak her ne kadar çıtlatan kişiyi rahatlatsa da, etraftakilerin sinirini bozabilmektedir.

İlginizi Çekebilir

Dejavu ( Yaşanmışlık Hissi ) Nedir ?

İsmi oldukça telaffuz edilmeye başlanan, roman ve filmlerde dahi işlenen dejavu olayı, patolojik bir durumdur. …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir