Ana Sayfa / Güncel / Mars’ta Su Bulundu Ama Şimdi Ne Olacak ?

Mars’ta Su Bulundu Ama Şimdi Ne Olacak ?

mars1
Mars Yüzeyi

Nasa marsta yaz döneminde sıvı halde tuzlu su bulunduğunu ve bu suyunda mars toprağı üzerinde akarak iz bıraktığını açıkladı.Suyun bulunması dünya gündeminde çok önemli bir olay olarak değerlendirildi.Marsta su bulundu ancak şimdi ne olacak, öncelikle mars hakkında önemli bilgileri paylaşalım;

Dünya ile mars arasındaki mesafede oldukça fazla uzay mekikleri 250 – 300 gün gibi bir sürede marsa ulaşıyor buda içinde insanların olduğu uzay araçlarının daha uzun bir süre yolculuk yapması gerektiğini gösteriyor.

Marsın kızıl gezegen adıyla anılmasının bir sebebide mars toprağının pasla (demiroksit) kaplı olmasındandır.Mars toprağında insan sağlığını olumsuz etkileyecek bir çok ağır metal olduğuda ortada.

Dünya’da soluduğumuz havanın %21’ini oksijen, %78’ini ise azot gazı oluşturuyor. Oksijenin soluduğumuz havadaki oranı çok önemli,oksijen veya azotun biraz fazla oluşu ciğerlerimize zarar verebilecekken, eksik oluşu nefessiz kalmamıza sebep olabilir. Atmosferdeki bu oranı yakalayabilmek adına, vücudumuzla herhangi bir tepkimeye girmeyen azot gazı çok önemli bir rol oynamakta. Mars’ın havası Dünya’nınkinden biraz farklı, karbondioksit Mars atmosferinin %95’ini oluşturuyor ki insanların nefes almaları imkansız.

Mars-1-
Mars

Mars’ta yaz aylarında 20 c civarında sıcaklık varken kış aylarında – 140’a kadar düşüyor sıcaklık insanlar için çok aşırı olmasada dünyadaki kıyafetlerle marsta yaşanamayacağı kesin.

Yerçekimi dünya ile farklılıklar göstermekte dünyada 80 kilo gelen bir insan Mars ta ise 34 kilo gelmekte.

Bir çok konuda dünyaya çok benziyor gibi görünsede aslında Mars çok farklı bir gezegen, özel koşullar haricinde yaşamakta pek mümkün gibi görünmüyor.

Marsta sıvı halde su bulunmuş olabilir ancak insalığın marsta yaşama ve bitki yetiştirme düşüncesi mars koşulları nedeniyle uzun yıllar gerçekleşemeyecek gibi görünüyor.

Dünyaya epey benzeyen mars’ta yaşam var mı sorusu ise hala yanıtsız, bugüne kadar olan araştırmalarda’da herhangi bir yaşam izi bulunamadı.

 

İlginizi Çekebilir

Rüyaları Kaydedip İzlemek Mümkün Mü ?

Rüya, kimi zaman günlük yaşantımızın yansıması kimi zamanda bilinç altına itilmiş düşüncelerin uyku halinde yansıması …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir