Ana Sayfa / Bilim ve Teknoloji / Dünya’nın En Güçlü Maddesi Bulundu

Dünya’nın En Güçlü Maddesi Bulundu

madde1

Çinliler genelde ünlü markaların ürünlerini taklit etmekle tanınırlar ancak bu sefer kendileri öyle bir buluşa imza attı ki dünya basınında büyük yankı buldular.Çinlilerin icadı olan dayanaklı meteryal dünyadaki dayanıklı tabir edilen çelik,krom,demir,platin gibi güçlü metalleri unutturacak cinsten.

Çin’de bulunan Şanghay Bilim Akademisi Seramik Bölümü araştırmacıları pamuk liflerini andıran bileşik yapıya sahip oldukça hafif (tüy kadar) dünya üzerinde mukavemeti en güçlü maddeyi geliştirdiler.

Mucizevi olarak görülen bu madde grafeni elmas kadar kararlı bir hale dönüştürme çalışmalarında ortaya çıkmıştır.Araştırmacılar yeni bulunan maddenin yapısı madde2bozulmadan eğilmeden,bükülmeden ve kırılmadan kendi ağırlığının 40 bin katını taşıyabildiğini açıkladılar.Grafen’den elde edilen bu madde 10 santimetre karede 10 tondan daha fazla darbe basıncına dayanabiliyor günümüz otomobillerinde bu maddenin kullanıldığını hayal edin oluşan kaza sonucu ortaya çıkan hasar neredeyse sıfıra inecek ve insan ölümlerini minimuma düşürecektir.

Yeni keşfedilen bu madde belirli sıkıştırma kuvveti uygulandığında %5 esneyerek eski haline dönüyor ve bin kez tekrarlanan sıkıştırma kuvvetine rağmen yapısı bozulmuyor.Fiziksel ve ısıl darbelere karşı oldukça kararlı kalarak yapısını koruyan bu madde bir çok alanda kullanılmaya başlanacak.Ayrıca keşfin gerçekliğide ”Advanced Material” dergisinde yayınlanarak doğrulanmıştır.

Grafen maddesi 2010 yılında Rus bilim insanları tarafından keşfedilmiştir.Grafen maddesi üzerine sürdürülen çalışmalarda uzun süre enerjisi bitmeyen pil yapılmış ve geliştirilmeye devam ediliyordu.Grafen maddesinden geliştirilen en dikkat çekici 2.buluş ise çinlilerin bulduğu bu dayanaklı meteryal oldu.Grafen mucizesi sayesinde önümüzdeki günlerde daha bir çok buluş gerçekleşecek gibi görünüyor.

İlginizi Çekebilir

Çalınan Bilgisayar Nasıl Bulunur ?

İphone’larda cihaz çalındığında yada kaybedildiğinde bulmak için apple in bir uygulaması var aynı bu uygulama …

Yorum

  1. Bu tarz haberler göruyorum insan umutlaniyor ama daha canlı örnekleri görmek nasip olmadı.galiba bulunsada bu tarz seyler test filan yapiliyo ki hala gercek hayatta kullanilmiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir