Ana Sayfa / Kadınca / Makyaj Yapmanın Püf Noktaları

Makyaj Yapmanın Püf Noktaları

makyaj-2

Makyaj doğru uygulandığında mucizeler yaratabilir. Amaç elbette kendimizi baştan yaratıp makyajı sildiğimizde tanınmayacak bir hale gelmek değil ancak bazı küçük hilelerle şikâyetçi olduğumuz ya da küçük de olsa değişiklik yapmak istediğimiz bölgelerde değişiklik yapabiliriz. Bunun yanı sıra az malzemeyle olabilecek en mükemmel makyaja ulaşabiliriz.

Dudaklarınızı daha dolgun göstermek istiyorsanız ve dolgunlaştırıcı bir kremini ya da rujunuz yoksa alt dudağınızın orta kısmına hafifçe açık tonlarında far sürebilirsiniz.

Kirpiklerinizi daha dolgun göstermek istiyorsanız üst kirpik diplerinizin tam diplerine siyah kalem çekin ve maskaranızı bunun üzerine uygulayın. Böylece kirpik kökleriniz daha güçlü ve gür görünür. Bu uygulamadan sonra maskara kullanmasanız dahi kirpikleriniz normal zamanda olduğundan çok daha gür görünecektir.

makyaj-1

Daha büyük gözlere sahip olmak istiyorsanız yapmanız gereken şey birbirlerine yakın tonlarda bir açık bir de koyu renk far seçmeniz. Açık renk farı tüm göz kapağınıza yayın ve koyu renk farı göz çukurunuzun üzerine sürdükten sonra hafifçe dışa doğru dağıtın. Maskara kullanarak göz makyajınızı tamamlayabilirsiniz.

Kemikli ve uzun bir buruna sahipseniz burnunuzu daha düzgün göstermenin yolu çok basit. Burnunuzun ucuna yüzünüzde kullandığınızdan bir iki ton koyu bir fondöten uygulayın. Tek tip fondöten kullanıyorsanız bunu toprak tonlarında bir göz farı ile de yapabilirsiniz. Aynı şekilde geniş bir burnunuz varsa burnunuzun yan kısımlarına bu uygulamayı yaparak daha dar bir burun görüntüsü yakalayabilirsiniz.
İnce dudaklarınız varsa daha kalın dudaklara sahip olmak için bir dudak kalemi kullanmanız yeterli.

Rujunuzla aynı tonda bir dudak kalemini dikkatli bir şekilde dudaklarınızın dış kısmına geçin ve rujunuzu sürün. Açık renk rujlar dudakları daha dolgun gösterir.

Dudak kaleminiz ya da rujunuz olmadan daha dolgun dudaklara sahip olmak istiyorsanız dişlerinizi fırçaladıktan sonra dudaklarınızı da fırçalayın. Böylece hem pürüzlerden kurtulur hem de bölgede kan akışını sağlarsınız. Üzerine bir dudak koruyucu uygulamanız bakımlı ve dolgun görünümlü dudaklara sahip olmanıza yetecektir.

makyaj-4

Kedi gözü denilen tarzda eye liner sürmek istiyor ancak bir türlü başaramıyorsanız gözünüzün dış kısmından yukarıya doğru bir bant yapıştırıp bunu şablon olarak kullanabilirsiniz. Böylece daha rahat ve düzgün bir uygulama yapabilirsiniz.

Soluk bir göz makyajına sahip olmak istemiyorsanız gözünüzün iç kısmına ve kaş altlarınıza açık renklerde far uygulayabilirsiniz. Beyazdan ziyade krem ya da inci tonlarını tercih ederek daha doğal bir görüntü yakalayabilirsiniz.
Daha iri gözlere sahip olmak istiyorsanız gözünüzün iç kısmına açık renk bir göz kalemi uygulayarak bunu yapabilirsiniz. Beyaz, inci ya da krem tonlarda bir kalem tercih edebilirsiniz.

Farınızın gözünüzde gerçek rengine ulaşabilmesi için göz kapağınıza ten renginize yakın bir baz uygulamanız yeterli olacaktır.
Geniş bir yüze sahipseniz ve daha dar yüz hatlarına sahip olmak istiyorsanız cildinizin tamamına uyguladığınız fondöteni iki ton koyu bir fondötenle şakaklarınıza, elmacık kemiklerinize ve çene altınıza sürün. Kalan kısımlara normal kullandığınız fondötenden sürüp fırça yardımıyla tüm yüzünüze yayın. Koyu tonda bir fondötene sahip değilseniz tıpkı burnunuzda olduğu gibi toprak tonlarında göz farlarını kullanabilirsiniz.

makyaj-3

Kaşlarınız şekilsiz ya da boşluklu bir yapıya sahipse bunları kahverengi bir göz farı ile doldurabilirsiniz. Eğer açık renk kaşlara sahipseniz çok açık kahverengi kullanmanızda fayda var.

Daha kalkık kaşlara sahip olmak istiyorsanız kaş altınıza ince bir hat halinde açık renk ( beyaz,  krem ) bir kalem ya da far uygulayıp parmaklarınızla hafifçe dağıtabilirsiniz.

Denizden ya da duştan yeni çıkmış gibi ıslak kirpiklere sahip olmak istiyorsanız öncelikle şeffaf kaş sabitleyicileri kirpiklerinize temiz bir fırça yardımıyla sürün ve ardından rimelinizi uygulayın. Böylece ıslak ve doğal görünümlü kirpiklere sahip olabilirsiniz.

Eyeliner’ınızın çabuk dağılmamasını istiyorsanız göz altınıza bir miktar pudra sürmeniz yeterlidir.
Fondöteninizi uygularken burnunuzu merkez nokta olarak belirleyip bu noktadan dış kenarlara doğru dağıtırsanız daha düzgün bir görüntü yakalayabilirsiniz.

Kuru bir cilt yapınız varsa fazla vaktinizin olmadığı durumlarda hem nemlendirici hem de fondöten uygulamak yerine nemlendirici özellikli bir fondöteni yanınızda bulundurun. Böylelikle makyaj yaparken aynı zamanda o anı kurtaracak kadar cilt bakımını da yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

hamile-beslenme

Hamilelikte Beslenme Düzeni

Hamilelik, kadınların hayatında en önemli dönemlerden biridir ve kadınların bu önemli dönemde doğru seçimler yapması …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir