Ana Sayfa / İnternet / Facebook’ta Sahte Linklere Dikkat

Facebook’ta Sahte Linklere Dikkat

Facebook’ta uygulamalar ve sahte linkler ile yayılan virüsler gün geçtikçe artıyor.Bu virüsler ile birçok Facebok üyesi farkında olmadan arkadaşlarını da bu virüslerin hedefi haline getirebiliyor. Foyası ortaya çıkan aldatma yöntemlerinin yerine hemen yenisi ve eskiye göre çok daha inandırıcısı ortaya çıkıyor. Hal böyle olunca da bu tuzaklara düşmemek için izlediğimiz her facebook videosuna ve video başlığına dikkat etmemiz gerekiyor.

Mutlaka siz de görmüşsünüzdür en son “Yetenek sizsinize çıktım” deyip yarışma videosu süsü verilmiş paylaşımlar vardı. Şimdi bir anda kesilen bu paylaşımlar yenilendi. Artık yerine Youtube üzerinden eklenen ilginç bir video görünümlü paylaşımlar var. İlk bakışta anlamak imkansız olabilir. Bu durum tehlikeyi oldukça artırıyor.

Aslında facebook taki paylaşımlara pat diye tıklamak yerine dikkatli ve bilinçli tıklamak sizi koruyacaktır.Video başlığı, yazısı, resmi ile oldukça inandırıcı. Link olarak da youtube.com yazılması inandırıcılığını arttırıyor fakat birkaç arkadaşımızda birden aynı paylaşımı aynı yorumlarla görüyorsanız o tarz paylaşımlardan uzak durun.

Paylaşılan videonun üstüne mouse imlecinizle gelirseniz eğer ekranın sol alt kısmında linke tıkladığınızda sizi yönlendireceği adres gözüküyor. Eğer paylaşılan içerik sahte veya virüs paylaşımıysa Youtube’dan tamamen alakasız bir sitenin linki olarak görünecektir.

Facebookta gezerken dikkat etmeniz gereken en büyük nokta paylaşılan video ve içeriklerin linkine tıklamadan önce mouse imleci ile üzerine gelip hangi adrese yönleneceğine bakmak. Youtube’dan veya içeriğin gerçek linkinden farklı bir adres çıkıyorsa kesinlikle tıklamayın. Site adını internete yazarak da izlemeden önce virüs mü değil mi tespit edebilirsiniz.

Eğer siz farkında olmadan facebook hesabınızı ele geçiren uygulamalar bu tip paylaşımlar yapmaya başladıysa alacağınız önlem çok basit ve bu tarz paylaşımlara kolaylıkla son verebilirsiniz. Facebook Uygulama Ayarları linkine tıkladıktan sonra hesabınızda güvenilir olmayan tüm uygulamaları kaldırın. Böylelikle sizden izinsiz paylaşımda bulunan uygulamalardan kurtulabilirsiniz.

Facebookta gezinirken çok dikkatli olmak şart çünkü yukarıda anlattığımız otomatik sahte paylaşım uygulamaları her gün farklı şekillerde karşınıza çıkabilir.

Facebook Paylaşım Ayarlarınızı Düzenleyin !

1. Facebook’da isminizin bulunduğu çubukta en sağda bulunan oka tıklayın ve “Ayarlar”ı seçin.

2. “Uygulamalar” kısmına tıklayın.

3. “Facebook ile giriş yapılan” bölümünde mevcut uygulamalarınız görünecektir.

4. Görünen uygulamaların üzerine geldiğinizde X ve Ayarları düzenle belirecektir. X tıkladığınızda uygulama komple kaldırılır,düzenle ye tıkladığnızda ise uygulamanın hangi izinleri kullandığını, neler yapabildiğini ve hangi bilgilerinize ulaşabildiğini yakından inceleyebilir ve verdiğiniz izinleri düzenleyebilirsiniz.

Facebook’da oyun oynamıyor ve uygulamaları kullanmıyor olsanız dahi zaman içinde izin verdiğiniz uygulamalar olmuş olabilir. Dolayısıyla Facebook’unuzda yüklü uygulamaların listesini kontrol etmeden geçmemenizi tavsiye ediyoruz.

İlginizi Çekebilir

facebook-son-goruldu-kapatma

Facebook’ta Gizlenme,Facebook Aramalarında Çıkmamak.

Google, Yandex, Bing, Yahoo gibi arama motorlarında, facebook profiliniz arama motoruna açıksa isminiz ve soyisminiz …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir