Ana Sayfa / Nasıl Yapılır ? / Boya Lekesinden Kurtulmanın Yolları

Boya Lekesinden Kurtulmanın Yolları

boya-lekesi

Boya yapmak zahmetli ve dikkat gerektiren işlerden biridir. Boya yaparken dikkat etmezseniz evinizin ve eşyalarınızın her tarafı boya olabilir. Bu nedenle boya yaparken evin içinde eşya varsa, mutlaka üstünü örtü ile kapatın. Lekelerden kurtulmanın ana unsuru leke taze iken müdahale etmektir. Boya lekelerine kurumadan önce müdahale edin. Boya lekelerinde işlem yapmadan önce, boyanın cinsini esas alın. boya lekesi yağlı boya mı, plastik boya mı, içerisinde tiner var mı, bunları belirledikten sonra işlem yapın.

Yağlı boya ile evinizi boyuyorsanız, evin birkaç yerinde boya olacaktır. Boya lekelerini çıkarmak için lekenin üzerine pudra dökün, boya lekesinin üzerinde pudrayı biraz beklettikten sonra, bir bezi eter veya alkole batırın, alkol veya etere batırdığınız bez ile boya lekesini silin. Silme işlemi bittikten sonra bol soğuk su ile durulayın. Boya lekesi yüzde seksen temizlenmiş olacak.

Yağlı boya lekesi kumaş üzerinde veya döşemeler üzerinde kurumuşsa yapmanız gereken işlem, lekenin üzerine amonyak dökmektir. Lekenin üzerinde amonyak döktükten sonra boyanın yumuşaması için bir müddet bekleyin.

Bekleme işlemi tamamlandıktan sonra bölgeyi soğuk su ile yıkayın. Boya lekelerini çıkarmak için beyaz kalıp sabundan yararlanabilirsiniz.Ayrıca arap sabunu olarak bilinen temizleyici oldukça etkili bir boya çıkarıcıdır.Bu anlattığımız yöntemlerle boya lekesinden kurtulamazsanız çeşitli özel temizleyiciler de deneyebilirsiniz.

İnternette boya çıkarıcı kimyasallar yazarak aratırsanız karşınıza bir çok etkili çözücü çıkacaktır ancak boya çıkarıcı kimyasal kullanırken dikkatli olmanız gerekli özellikle kumaş yüzeyler,halı,koltuk vs yüzeylere uygun kimyasalları kullanın yoksa kaş yapayım derken göz çıkarırsınız.

İlginizi Çekebilir

instagram-engellenme-1

İnstagram’da Beni Kim Engellemiş Nasıl Öğrenirim ?

instagram’da kullanıcıların en çok merak ettiği konulardan biriside instagramda beni engelleyenleri görebilir miyim ? instagramda …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir