Ana Sayfa / Nasıl Yapılır ? / Amazondan Alış Veriş Yapmak Hakkında Tüm Detaylar

Amazondan Alış Veriş Yapmak Hakkında Tüm Detaylar

amazondan-almak2

Elektronik marketler içerisinde dünyada ilk sıralarda gelen amazon sitesinden nasıl ürün alınır, nasıl üye olunur, aldığım ürün türkiye ye gelir mi ?, aldığım ürün gümrükte takılır mı veya ne kadar vergi öderim gibi tüm ayrıntıları sizlere sunuyoruz.

Amazon sitesine öncelikle üye olmamız gerekiyor, ancak üye olurken gireceğiniz bilgilerde dikkatli olmalısınız.Ad Soyad , Mail Adresi , Ulaşım Adresi, Kart bilgileri kesinlikle doğru bir şekilde girilmek zorunda ve türkçe karakterler kullanılmadan. Örnek ; Bahçelievler değil Bahcelievler, özge başoğlu değil ozge basoglu gibi.

1.)Amazon.com sitesine üye olmak

amazon-alıs-veris1

Amazon.com sitesi tüm dünyaya hitap etmektedir bu nedenle bir çok ülkede ayrı ayrı uzantılarda hizmet vermektedir.Tabiki biz amerikada ve global olarak hizmet veren amazon.com’u tercih edeceğiz izleyeceğimiz adımlar diğer uzantılar içinde geçerlidir.

Tabi ki Amazon.com yani USA diğerlerinden her yönüyle farklıdır ; indirimleri, kampanyaları, Chat’te ki kişilerin tutumları bile çok farklıdır.

Üyelik için tüm bilgilerinizi eksiksiz ve doğru girmelisiniz TC NO Girmeyi unutanlar için ;

Your Account >> Manage Address Book >> Edit >> ID Number (TC NO)
hadi başlayalım;

Siparişe başlamadan önce çok önemli uyarılar !!!

* Türkiye’ye bedava kargo kesinlikle yok ! Prime üyesi olsanız da yok ! Tek yol var , o da 3. şahıslardan alacaksınız ve o da kargo talep etmeyecek. Bunların yolladığı kargolarda “Japan Post” tarzı baya uzun süre alan ve takip edilemeyen, size PTT yoluyla ulaştırılacak olan kargo türüdür.

* Son aşamada ürünü satın alırken mutlaka “USD” yi seçin yoksa kur farkı yersiniz amazonun çeviricisi daha fazla çekiyor.

*  Eğer vergi sınırını geçmeyecekseniz 5 – 10 $’ lık ürünleri tek başına almayın en az 5 $ ‘ da kargosu oluyor bir anlamı kalmıyor. Bu tarz ürünleri wish list’inize ekleyin bekletin alacağınız asıl ana ürünün yanına ekleyin o zaman kargo çok artmıyor kar oranınız artmış oluyor.

*  Vergi sınırını geçecekseniz pahalı parçaları tek alışverişte almaya çalışın, bu sefer vergi çok artmıyor gene kar oranınız artıyor. Ve bilgisayar parçası alacaksanız türkiyedeki mantıkla düşünmeyin ABD’ de GTX980 ‘ ler dahi 450 $ olduğu için daha düşüğünü çok fazla satmıyorlar, satsalar dahi para farkı çok fazla olmuyor. Bu sefer kar edemiyorsunuz. Düşünün ki bizde işlemcilerde “4790k” ile “4790” arasında bile 90 120 lira felan fark var, amazonda fark yok 🙂 bizde iki model arasında 200 lira oynuyor. Orada 10 20 $ belki. Sanırım anlaşılmıştır dediğim.

* Çanta ayakkabı gibi fazla pahalı olmayan ürünler alacaksanız kargo ücretine dikkat ! Bazen fazla kargo ücretleri çıkabiliyor.

Kargo ücreti Hesabı : 4.99 $ + Aldığınız ürünün ağırlığı x 1.99$ , bu şekilde hesaplayın eğer bundan fazla ise Chat’e yazın ve düzeltmelerini rica edin.

Geldik en önemli kısma ; Arkadaşlar kuru mutlaka “USD” olarak seçiyoruz “TR” olanı seçmeyin amazonun kendi kur çeviricisi normal olandan daha fazla çekiyor. Korkmayın USD seçtiğinizde kartınızdan tl olarak çekim yapılacak.

Ürün adını yazıp aratıyoruz  ve ” Ship to Turkey ” seçmeyi unutmuyoruz bunun altındaki kısıtlamalar size kalmış. Ör : 50-100 $ aralığını seçmek gibi.

amazondan-alis-veris2

 

amazondan-alis-veris3

Easy to Open Packaging Nedir ?

Evet arkadaşlar sipariş verirken artık bu yazıyı görebilirsiniz bazen seçenek olarak sunulur size. Amazon’un yeni başlattığı bir uygulamadır, yani ürünün kendi orijinal kutusu aradan kalkar ürüne zarar gelmeyecek şekilde amazon direkt ürünü paketler size geldiğinde kutuyu açtığınızda direkt ürün elinizde olur fazladan bir paket daha açmaya uğraşmazsınız.

Geldik en önemli kısma ; Arkadaşlar kuru mutlaka “USD” olarak seçiyoruz “TR” olanı seçmeyin amazonun kendi kur çeviricisi normal olandan daha fazla çekiyor. Korkmayın USD  seçtiğinizde kartınızdan TL olarak çekim yapılacak.

Doğru verdiğimiz adresi kullanıyoruz.

amazondan-alis-veris4

 

Doğru verdiğimiz kredi kartını seçip devam ediyoruz. ( Bazen kartı seçince ” Confirm Card ” yazısı çıkabilir, yapmanız gereken kart numarasını tam olarak girip ” Confirm” demek. )

Çok önemli NOT : Amazona verdiğiniz kart illa CVV girmenizi veya 3D Security ile ödeme istiyorsa amazonda böyle birşey yok, ödeme yapamazsınız. Sadece kart bilgilerini girerek alışveriş yapıyorsunuz. (CVV yok)

amazondan-alis-veris5

 

Change kısmından ürünün sayısını ayarlayabiliriz veya ürünü silebiliriz. Size Amazon tarafından Promosyon uygulandıysa bu miktarı ” Quantity ” yazısının altında görebilirsiniz. Bu promosyon tüm ödeme hesaplamadan önce ürün miktarından düşülür, işimize yarayan fiyat düşürme yolu budur.

Son olarak bir sıkıntı yoksa ” Place your order in USD ” diyoruz ve işlem gerçekleşiyor.

İşlem başarı ile gerçekleştikten sonra bazen parayı hemen çekiyorlar bazen de para hemen çekilmiyor, genellikle 1 gün sonra çekmeyi deniyorlar eğer yeterli bakiye varsa ve kartta bir sıkıntı yoksa çekim işlemi başarılı oluyor ve ürün kargoya veriliyor. Ne olur ne olmaz sizin kartınızda yeterli bakiye olsun öyle işlem yapın. Yoksa “Revise Payment Method” yazısı çıkar ve karttaki sorunu gidermenizi ister.

amazondan-alis-veris6

 

İşlemin başarılı olarak gerçekleştiğini belirten ” Auto Confirmation ” maili.

amazondan-alis-veris7

 

İşlem bu kadardır, Hayırlı olsun. Bundan sonra eğer yavaş kargo ile aldıysanız ürününüz direk i-Parcele verilecek.

Türkiyeden daha ucuz ve karlı bir alış veriş yapmış oldunuz 🙂

Sırada Sipariş Sonrası Kargo Kontrol Ve İletişim

Kart bilgileriniz doğruysa, yurtdışı alımına açıksa, yeterli bakiyesi var ise birgün sonra ürünü yollamadan önce kartınızdan çekim yapmayı deniyorlar eğer bu saydıklarımda sorun yoksa toplam tutar kadarını çekiyorlar ve ürününüzü kargoya veriyorlar.Ürününüz kargoya verildiği zaman size i-Parcel firmasından bir mail gelecek.

Eğer Amazona üye olurken ID Number kısmına TC Numaranızı yazdıysanız gelmez yazmadıysanız gelir. Kargonuzda eğer 2 gün herhangi bir değişiklik olmaz ise firmaya mail atarak durumu sorun lazımsa tekrar numaranızı verin.

amazondan-alis-veris8

 

Mailde gönderilen Linke tıkladığımızda açılan pencerede TC Numaramızı giriyoruz ve ” Submit ” diyoruz.

amazondan-alis-veris9

 

75 – 1500 Euro arasyndaki bir ücretle aldığınız ürün yüzünden gümrüğe tabi olursanız bu yukarıda belirttiğim 1-2 iş gününe + 1-2 iş günü bekleme süresi daha ilave edin.

“Customs Clearance delay – Initiated customs clearance process – Your package is delayed in the customs clearance process.”

“Paketiniz, ithalat konumunda resmi girişi için gümrükleme aracısından bırakma bekliyor.”

“Dağıtıcı acenta gümrük çıkartmayı bekliyor.

Gibi yazılar normaldir ve bunu ifade etmektedir, sadece ve sadece bekleyin, sabırsızlık göstermeyin koskoca amerikadan gelmiş 1 2 gün daha sabredin sonunda zafer sizin olacak. , sizin yapmanız gereken hiçbirşey yok, DHL ve UPS’deki işlemleri burada yapmayacaksınız, direkt kapınıza kadar gelecek.

Aldığınız ürünün hareketlerini kargoya verildikten sonra bu siteden izleyebiliriz.

Your package has been taken off hold ne demek ?

Paketinizin inceleme süreci bitmiş yoluna devam ediyor, bir sıkıntı yok demek.

İ-Parcel ürünü Türkiye’ye getirdikten sonraki takip aşamaları 

Amazondan verilen kargo takip numarasını PTS’ nin sayfasına giriyoruz,

http://www.pts.net/ptstrack.php

amazondan-alis-veris10

Açılan sayfada Waybill Numarasy :78342917 (Ref 1:AEIABE200133934xx) (Ref 2:1107704374xx)

Arkadaşlar ürün gelir gelmez hemen bu REF2 numarasını göremeyeceksiniz, belli işlemlerden geçiyor, bunlar en az 1-2 iş günü sürebiliyor hemen ürün geldi , izin verildi , hemen kargoya verelim falan yok böyle bir şey. Unutmayın ki sadece siz birşey almıyorsunuz her gün binlerce ürün gelip gidiyor. Bu işlemlerin bir zaman alması çok normal bir şeydir.

Ref1 : Amazondan aldığımız takip numarası

Ref 2 : Yurtiçi, Sürat kargo numarası bu numaraları resmi yurtiçi kargo ve sürat kargo sitesinden sorgulatabilirsiniz.

Kargom bana ne zaman ulaşır ? Geciktiğinde ne olur ?

Ürünü satın aldıktan sonra “Preparing for shipment” aşamasında “Expected Delivery” olarak verilen tarihler beklenen, kesin olmayan bir aralıktır.

Bundan sonra yapmanız gereken sadece beklemek ve takip etmektir.

Önemli NOT : i-Parcel firmasında ürününüz 4-5 gün kargo yola çıkmadan durabilir bazende 1-2 gün içerisinde kargonuz yola çıkabilir. Bunun sebebi siz ürün alınca size özel uçak veya gemi kalkmıyor 🙂 Zaten görevlendirilen uçak veya gemilerin bir dolma süreci var atıyorum siz ürün aldınız tam da onun dolma zamanına denk geldi işleriniz çok hızlı olabilir fakat tersi durumda ek bir süre beklersiniz ve bunun için yapacağınız hiçbirşey yok, tamamen ŞANS.

Amazonun tahmini geliş süresi çok zor şaşar, yavaş kargo için max 1-2 gün önce veya sonra, hızlı kargo için % 95 tam gününde gelir, ha oldu da kargo öngörülen tarihte elinize ulaşmadı, amazon ile “HELP” sekmesi üzerinden iletişime geçip kargo parasını geri isteyebilirsiniz çok büyük çoğunlukla geri ödeme yapılıyor bu bir avantajdan yararlanma değildir o yüzden yazıyorum, amazonun kendi politikası. Hızlı kargo parasını bile ne kadar olursa olsun veriyorlar.

Unutmadan

Amazon sitesi belirli dönemlerde çok ciddi indirimlerde yapmakta eğer iyi takip ederseniz çok iyi ürünleri inanılmaz fiyatlara alabilirsiniz.Şimdiden iyi alış verişler 🙂

İlginizi Çekebilir

instagram-engellenme-1

İnstagram’da Beni Kim Engellemiş Nasıl Öğrenirim ?

instagram’da kullanıcıların en çok merak ettiği konulardan biriside instagramda beni engelleyenleri görebilir miyim ? instagramda …

16 Yorum

 1. Kargom gumrukte kaldi 100 dolar uzeriydi gelirmi sizce napmam gerek

 2. Merhaba, ürünün kargo takip kısmında ‘Initiated customs clearance process’ yazıyor. Daha önce de üç kere siparişim olmuştu, bu ibare ile ilk kez karşılaşıyorum. Yazınızda da böyle bir durumda beklemek gerektiğini söylemişsiniz ama ben yine de sormak istedim. Her yıl bir şeyleri değiştiriyorlar, emin olamadım. Teşekkürler şimdiden.

  • doğru söylüyorsunuz sürekli güncelleme ve değişiklik yapılıyor ama şuan sizin beklemekten başka şeceneğiniz yok malesef 🙁

 3. elinize sağlık tüm ayrıntılar var fakat ben ürün alsam üründe sıkıntı çıkarsa geri gönderebilirmiyim ?

 4. dolar ve euro sağolsun çoğu ürünü almak için beklemedeyim 🙁

 5. elinize sağlık yalnız kargolar neden geç geliyor ya 🙁

  • yurtdışından gelen ürünler göndericinin ve kargo servislerinin hızına göre ulaşım süresinde değişiklik gösterebiliyor.

 6. iyi güzelde yurt dışı satın alma fiyat sınırı 30 euro ya düştü keyfi kalmadı dışarıdan bişeyler almanın 🙁

 7. elinize sağlık sizin yazınızı sonuna kadar okudum birazda gaza geldim almak istediğim bir ürün vardı deneyeyim ne kaybederim deyip 20 doları gözden çıkarıp ilk alışverişimi yapmıştım geçen ürün geldi istediğim üründü sağlam bir şekilde elime ulaştı biraz geç geldi ama olsun 😀

 8. eline sağlık süper paylaşım siteyi yeni keşfettim konu on numara

 9. süper konu olmuş eline sağlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir