Ana Sayfa / Kadınca / Yağlı Cilt İçin Bakım İpuçları

Yağlı Cilt İçin Bakım İpuçları

yagli-cilt-bakimi

Yağlı cilt, birçok insanın sık sık şikâyet ettiği bir durumdur. Türkiye’de, cilt tipi olarak nüfusun yüzde 60’ınde yağlı cilt görünmektedir.  Sürekli parlayan, gözenekleri dolu olan ve sık sık temizleme gerektiren bir cildiniz varsa siz de bu yüzdeye dâhilsiniz demektir.

Günümüzde çeşitli markaların ürettiği, yağlı ciltler için çözümler sunan birçok ürün bulunmaktadır. Bu ürünlerin bir kısmı vadettiği şeyleri yapabilse de birçoğu ne yazık ki başarısız olmaktadır. Üstüne üstlük yağlı ciltlerin bakımı için kulaktan dolma birçok bilgi de mevcuttur. “Nemlendirici daha da çok yağlandırır”, “Sık sık yüzünü yıka” gibi tavsiyeler sıkça rastlanılan tavsiyelerdir. Yağlı ciltler ile ilgili doğru olduğu sanılan ama aslında yanlış bilgiler şöyle;

yağlı-ciltler-için-ipuclari

1.    Ciltte oluşan kir yağlanmaya neden olur.
Cilt sadece kirli olduğu için yağ üretmez. Her cildin yağ dokularının ürettiği belli miktarda yağ vardır. Bu bazı kişilerde olması gerektiğinden daha fazladır. Ama bu cildin kirli olduğu anlamına gelmez. Cildin kirli olduğunu düşünülüp günde 3-4 kez yıkayarak yağ dokularının daha fazla harekete geçirilmesine sebep olunur.

2.    Yağlı ciltlerdeki sorun alkol içeren tonikler ile dengelenebilir.
Ne yazık ki alkol içeren toniklerin sıkça kullanılması, cildin ihtiyaç duyduğu yağ oranının azalmasına neden olur. Kısa süreli temizlik hisse sağlansa bile kısa süre sonra yağlanma yeniden başlayacaktır.

3.    Temizlemeden sonra kullanılan ürünler cildi yağlandırıyor.
Bu da yanlış bir kanıdır, zira yağlı ciltlerin de temizlemeden sonra mutlaka nemlendirilmesi gerekir. Aksi takdirde cilt elastikiyetini kaybedebilir. Dikkat edilmesi gereken nokta yağlı ciltler için tasarlanmış ürünleri kullanmak, yoğun vazelin içeren ürünlerden uzak durmaktır.

yağlı-cilt-bakımı1

Yağlı ciltlerin bakımı konusunda uzmanların paylaştığı öneriler;   (Ayrıca yaşlanmayı geçiktirici krem kullanımı yazımızada BURDAN göz atabilirsiniz.)

*    Cildi günde bir kez temizlemek yeterlidir. Günde 3-4 kez yapılan temizlik cildin yağ dengesini bozacaktır.

*    Cildi, cilt yapınıza uygun bir nemlendirici kullanarak temizleyip ardından ılık suyla yıkayın.

*    Temizleme toniği kullanıyorsanız alkolsüz olmasına dikkat edin. Tonik soğuk bir alanda, mesela buzdolabında bekletilirse cilde sürüldüğünde ferahlık hissi verecektir.

*    Uygun bir peeling ürünüyle cilde haftada ikiyi geçmemek üzere bakım yapılabilir.

*    Yoğun günlerde makyajı temizlemek tam bir külfet gibi gelebilir fakat üşenmeyin ve muhakkak yüzünüzün temizliğini yapın. Aksi takdirde ertesi gün daha büyük bir temizliğe girişmeniz gerekebilir.

*   Haftada bir kez gözeneklerinizi derinlemesine temizleyecek, kaliteli bir maske uygulayın.

*    Tükettiğiniz gıdalara dikkat edin. Ciltte ve dolayısıyla saçlara oluşan aşırı yağlanmanın en büyük sorumlusu tüketilen fazla yağlı yiyeceklerdir. Bunlar yerine vitamin ve mineraller açısından zengin sebze ve meyve tüketilmelidir.

*    Cilde içeriden bir destek vermek için bol bol su için. Günde en az 1.5 litre su içilmelidir.

*    Cildinizde oluşan sivilce, siyah noktalarla oynamayın. Kendiliğinden geçecek bu rahatsızlıklar, müdahale etmeniz durumunda daha da büyüyebilir. Eğer gerekli görürseniz bir dermatoloğa başvurun.

 

İlginizi Çekebilir

hamile-beslenme

Hamilelikte Beslenme Düzeni

Hamilelik, kadınların hayatında en önemli dönemlerden biridir ve kadınların bu önemli dönemde doğru seçimler yapması …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir