Ana Sayfa / Mobil Dünya / Telefonda Çıkan Reklamları Engelleme

Telefonda Çıkan Reklamları Engelleme

Akıllı telefonlarda kullanılan işletim sistemleri oldukça büyük kitlelere hitap ettiğinden, zararlı malware ve virüs tarzı yazılımların bu sistemleri hedef alması sıradan bir hal aldı.
Özellikle “Telefonda sürekli reklam çıkıyor” şeklinde kullanıcılardan birçok sorular alıyoruz. Günümüzde yazılan en zararlı virüslerin hedefinde Android ve ios işletim sistemleri var.Bootkitler, Oldboot ve malware’ler günden güne telefonları esir almaya devam ediyor.

Telefonlarımız; bankacılık işlemleri, kişisel veriler, resimlerimiz, kişisel hesaplarımız, sosyal medya hesaplarımız gibi birçok bilgiyi barındırdığımız cihazların başında geliyor. Eskiden bilgisayarlarımızda bu verileri saklıyorduk fakat daha hızlı ulaşabilmek adına bu veriler artık tamamen telefonlarda saklanmaktadır. Durum böyle olunca telefonumuzun güvenliği oldukça önemli bir hale geliyor.

Telefona virüs bulaştığı zaman bunun birçok belirtisi olabilir. Daha önceki makalelerimizde bununla alakalı birçok bilgiyi sizlerle paylaşmıştık. Bugün konumuz “Android ve ios Reklam virüsleri“. Tamamen ticari kar elde etmek amacıyla yazılmış bu virüsler, sürekli ekranınızda reklamlar çıkararak, arama sonuçlarını manipüle ederek veya ana sayfanıza yerleşerek, istemediğiniz reklamları görüntülemenizi sağlar. Telefon ekranımda habersiz reklamlar çıkıyor diyorsanız aşağıdaki alternatif çözümleri deneyiniz.

Reklam Nasıl Temizlenir ?

Öncelikle uygulama yöneticisine girerek , kaynağını bilmediğiniz uygulamaları kaldırınız.Bu tarz malware’lerden kurtulmanın en basit ve etkili yolu tarayıcı önbelleğini temizlemektedir.
“Ayarlar “, ” Uygulamalar “, ” Uygulamaları Yönet “menüsüne giriş yaparak Tüm uygulamaları listeleyiniz.“İnternet” uygulamasına giriş yapınız. Arama yaparak uygulamayı bulabilirsiniz.

Bazı telefon modellerine göre menü isimlerinde değişiklik olabilir fakat genellikle “Verileri Temizle” veya “Clear Cache” seçeneklerini görebilirsiniz.. Ekranda çıkan uyarıları onaylayarak telefonunuzu yeniden başlatın ve internet kullanımınızı tekrar deneyin.

Fabrika ayarlarına Sıfırlama

Bu işlemleri yapmanıza rağmen hala virüs’ü telefonunuzdan temizleyemiyorsanız son çaremiz “Telefonu fabrika ayarlarına” döndürmek olacaktır. İşlemi yapmadan önce yedeklerinizi almayı unutmayın.

Android telefonlarda : Ayarlar / Yedekle ve Sıfırla / Fabrika verilerine sıfırla.

iPhone telefonlarda: Ayarlar > Genel > Sıfırla bölümüne gidin ve daha sonra Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil seçeneğine dokunun.

Telefonunuzu zararlılardan temizledikten sonra dikkat !!

Telefonunuzu temizledikten sonra kesinlikle kaynağı belirsiz uygulamalar kurmayın.

Telefonunuzla internette gezerken her linke tıklayıp ilerlemeyin.

Telefonunuza kuracağınız uygulamaların ne tür izinler istediğine dikkat edin özellikle yeni çıkmış uygulamaların sizden talep ettiği izinlere dikkat edin.

Jeilbreak ve Android Apk tarzı işletim sistemi kırılmış cihazınız var ise kesinlikle bankacılık işlemlerini cihazınızdan yapmayın.

Cihazınıza gelen güncelleme ve yamaları kontrol ederek kurulumunu yapın.

İlginizi Çekebilir

İnstagram’da mesaj gitmiyor çözümü

Instagram da mesaj gönderirken veya mesaj alırken aşağıdaki sorunlardan birini yaşıyor olabilirsiniz: * Instagram mesajları …

4 Yorum

  1. Youtube de video film izlerken sürekli oyun vs reklemları geliyor nasıl engellerim.

  2. teşekkürler dostum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir