Ana Sayfa / Genel / Öz Geçmiş (CV) Nasıl Hazırlanır ?

Öz Geçmiş (CV) Nasıl Hazırlanır ?

Curriculum vitae - CV et compétences différentes

Birçok alanda ihtiyaç duyulan özgeçmişimiz bir diğer adıyla CV günümüzde fazlasıyla önemsenir duruma gelmiştir.İş başvurularında ön plana çıkan ve göz atıldığında gerçekten kaliteli CV’lerin bulunduğu anlarda işe alımlar bazı zamanlar bu özgeçmişlere göre değerlendirmeye alınıyor.

Yaratıcı ve düzenlemesi özgün bir CV gerçek anlamda işe yarar bir görüntü çiziyor.Klasik şekilde hazırlanan CV’ler çok cazip değil fark yaratmak,özgün olmak çok önemli düz mantık yazılan bir özgeçmiş kayda değer bulunmuyor.

Peki nasıl bir CV hazırlamalıyız ?

Öncelikle CV’nin içeriğini konuya uygun belirlemeli ve detaylı bir araştırma yapılmalı iş amaçlı hazırlanan CV’lerde iş konusu,iş bilgisi ve detayları göze çarpar. Mezun olduğumuz okul,deneyimlerimiz,başarı derecemiz,çalıştığımız kurumlar detaylı bir şekilde ortaya konulmalı. Mesleki hedefiniz,düşünceleriniz,gelecek planlarınız. Hepsine detaylı bir şekilde yer vermelisiniz…Özgeçmişinizin genellikle düzenli bir sayfa yapısı ve tek sayfa içerikten oluşması istenir.Sıralama yapacak olursak öncelikle adınız soyadınız,telefon numaranız daha genel olarak kişisel bilgilerinizden başlamalısınız…

Özgeçmişinizi beyaz düz bir kağıda yazmanız önerilir.El yazısı veya printer çıktısı tercih edin. Önemli bir nokta kariyer bilgilerinizi,hedefinizi,referanslarınız özellikle belirtiniz.Referanslar çok önemli… Yazım hatalarınızı,noktalama işaretlerinizi gözden geçirin muhakkak,bilgi ve becerilerinizi etkileyici bir dille yazmaya özen gösterin.Sosyal faaliyetleriniz varsa üniversite kulüplerindeki üyelikleriniz bunları eklemeyi unutmayın.

İlginizi Çekebilir

Twitter’da Hassas İçerik Nasıl Kaldırılır ?

Twitter’da hassas bir içerik paylaşıldığı zaman bu içerik otomatik olarak gizlenerek “Bu medya hassas materyal …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir