Ana Sayfa / Sağlık / Neden Sürekli Üşüyorum

Neden Sürekli Üşüyorum

Güneşli bir günde bile, her zaman soğuk mu hissediyorsunuz? Eğer öyle ise, o zaman sorunun ardındaki olası nedenlerin ne olabileceğini bilmek isteyebilirsiniz. Bu makale bu sorun hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Kışları soğuk ve yazları sıcak hissetmek normaldir. Ancak bir kişi oldukça güneşli ve aydınlık bir havada bile soğuk hissediyor ise, ne olur? Böyle bir durumda çoğumuz vücudumuzda bir şeyin yanlış olduğunu düşünür. Bu düşünce kısmen doğrudur; ancak bir kişinin soğuk hissetmesine sebep olabilen başka nedenler de vardır. Bunların yaygın olanlarından bazılarına bir göz atalım..

usumek-1

Sürekli Üşümemize Neler Sebep Olur?

1)Cinsiyet

Kadınlar erkeklere göre birazcık daha soğuk hissederler. Bunun nedeni, kadınlarda bulunan yüksek miktardaki östrojen hormonu ve erkeklere oranla fazla olan yağ miktarıdır. Kadınlarda erkeklere oranla daha çok yağ dokusu ve daha az kas dokusu bulunur.

2)Beslenme

Bir kişinin beslenmesi nasıl hissettiğiyle çok ilgilidir. Yani, eğer sağlıksız bir diyet yapıyorsanız örneğin sürekli abur cubur yiyip gerekli besin ögelerini, vitamin ve mineralleri almıyorsanız ya da daha kötüsü kendinizi açlıktan öldürecek diyetler yapıp çok kilo kaybettiyseniz bu sizi zayıf, soğuk ve yorgun düşürebilir. Bir anda oldukça kilo kaybettiren kötü bir diyet anormal vücut sıcaklığının en önemli nedenlerinden biridir.

3)Hormonal Dengesizlik

Bir kadın hamileyken veya menopoza girdiğinde, hormonlarının dengesi tamamen değişir. Östrojen hormonunun düzeyi arttıkça kadınlar, daha çok üşümek gibi pek çok farklı belirti gösterir. Yani östrojen hormonundaki değişiklik bu sorundaki ana etkenlerden biridir.

4)Aşırı Zayıflık

Bir kişi yemek yediğinde vücut sindirime yardımcı olmak için kanı mideye gönderir. Bu da vücudun diğer bölümlerine giden kanın azalmasına neden olur, böylece bu bölümler soğur. Eğer bir kişi normal kilonun altındaysa bu değişimleri daha çok hissedecektir ve bu durumda daha çok üşüyecektir.

5)Kan Basıncı

Yüksek ya da düşük kan basıncıyla ilgili sorun yaşayan kişilerin, çoğu zaman elleri ve ayakları üşür. Eğer bir kişi düşük kan basıncı sorunu yaşıyorsa bu kişinin kanı çok kolay akar ve çok az kan elleri ve ayaklarına ulaşır. Yine yüksek kan basıncına sahip kişilerde kan çok zor akar ve çok az kan uzuvlara ulaşır. Bu nedenle bu koşulların her ikisi de daha soğuk hissetmenize neden olur.

6)İlaçlar
hastaliktan-usumek-2
Bazı ilaçlar yan etki olarak üşüme ve titreme gibi problemlere neden olabilirler özellikle de bu ilaç hasta kişi ile iyi uyum sağlamıyorsa böyle bir durumda ilaçlarınızın yan etkilerini kontrol edin ve doktorunuza danışın.

7)Tiroid Problemleri

Eğer üşüme problemine egzersizle ve diyetle kontrol edilemeyen kilo alma sorunu eşlik ediyorsa altta yatan sebep muhtemelen bir tiroid hastalığıdır. Bazı tiroid hastalıkları metabolizmayı yavaşlatır ve üşümeye neden olur.

8)Zayıflamış Bağışıklık Sistemi

Soğuk duygusu iki şekilde yaşanır ya tüm vücudunuzu soğuk hissedersiniz ya da sadece elleriniz ve ayaklarınız soğuktur. Eğer ikincisini yaşıyorsanız bunun nedeni bağışıklık sisteminizin zayıflaması olabilir. Zayıf bir bağışıklık sisteminin nedeni bir parazit olabilir bu da Candida gibi enfeksiyonların daha kolay buluşmasını ve bağışıklık sistemini daha da zayıflamasına neden olur.

9)Raynaud fenomeni

Bu durumda olan kişiler çok soğuk eller ve ayaklara sahip olma eğilimindedir. Normal bir insan bir derece serin sıcaklığa maruz kaldığında, vücudundaki kan onları sıcak tutmak için iç organlara doğru hareket eder. Ancak Raynaud fenomeni olan kişilerde bu aynı yanıt aşırı bir biçimde gerçekleşir. Kişiyi soğuk hissettiren deriden kanın çekilmesi bu durumda çok aşırı olur.

isinmak-icin-1

Vücut Sıcaklığını Arttırmak İçin Öneriler

-Sürekli üşüyen insanlar için yapılacak ilk şey sağlıklı dengeli bir diyet ile başlamaktır. Bu proteinler, vitaminler, yağlar ve mineralleri doğru miktarda içeren bir diyet olmalıdır. Uygun bir diyet ayrıca sağlıklı vücut ağırlığına ulaşmanızı sağlayacaktır böylece normal vücut sıcaklığına ulaşacaksınız.

-Öğün atlamak tamamen kaçınılması gereken bir şeydir. Eğer diyetteyseniz ve öğün atlıyorsanız bu daha az enerji almanıza neden olup daha az ısı üretmenize neden olacaktır.

-Egzersiz özellikle kardiyovasküler egzersizler kılcal damarları geliştirir ve genel dolaşımını artırır. Doktorlar en iyi egzersizin yüzme olduğunu söylüyorlar. Bu tür sporları rutininizin bir parçası yapın ve vücut sıcaklığınızın arttığını görün.

-Soğuk hissetmeye başladığınızda ellerinize ve ayaklarınıza masaj yapabilirsiniz. Bitkisel yağlar, karabiber, tarçın ve zencefil ile masaj yapmak ellerinizi ve ayaklarınızı ısıtacaktır.

-Ellerinizi ve ayaklarınızı sıcak tutmanın bir diğer yolu yatmadan önce sıcak suyla banyo yapıp sonrasında onları bir havluyla ovalamaktır.

Üşümek özellikle sabahları çok normal bir his de olabilir. Bunun nedeni sabah kahvaltısıyla akşam yemeği arasında büyük bir uçurum olmasıdır. Bu uzun süreçte mide boşalır ve sabahları daha çok üşürsünüz. Çoğu durumda ufak değişiklikler yapmak bu sorunu çözmenizi sağlar. Ancak tiroid hastalıkları gibi sağlık problemlerinden kaynaklanan üşüme sorunları için bir doktora başvurmalısınız.

İlginizi Çekebilir

Dejavu ( Yaşanmışlık Hissi ) Nedir ?

İsmi oldukça telaffuz edilmeye başlanan, roman ve filmlerde dahi işlenen dejavu olayı, patolojik bir durumdur. …

Yorum

  1. betül eroğlu

    kadınlarda bu üşüme daha beter soğuksa hiç dışarıya çıkasım gelmiyor kışın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir