Ana Sayfa / Nasıl Yapılır ? / Kokulu Mum Nasıl Yapılır ?

Kokulu Mum Nasıl Yapılır ?

Bir mekanı ayrıcalıklı kılan detayların başında gelir mumlar. Sıcak ışığı ile bulunduğu ortamı ısıtan bir etkisi vardır. Mumların dekorasyona kattığıdeğeri mum tutkunları çok iyi bilirler. Kimine göre romantizmin temsilcisi iken mum, kimileri için mistizmi çağrıştırır. Zaman zaman rahatlamak, zaman zaman da farklı bir ruh haline bürünmek için yakarız bir mum… Bu makalemde sizlere evde kendi mumunuzu yapmanın püf noktalarını aktaracağım.

kokulu-mum-1

Mumlar da tıpkı diğer keyif veren detaylar gibi belirli bir bedel karşılığında satın alınır. Kokulu mumlar, kokusuz mumlar, blok mumlar, heykelimsi mumlar ve daha nicelerine ödenen bedel mumun kalitesine ve satın alınan mağazaya göre farklılık gösterir. Eğer siz de benim gibi muma para harcamaktan çekinmeyen ancak bedeli karşısında da cüzdanınızın mum alevinden etkilenmesinden muzdaripseniz evde kendi mumunuzu hazırlamayı deneyebilirsiniz.

Kokulu Mum Yapımında İhtiyaç Listesi

Kokulu mumlar kokusuz olanlara oranla daha fazla para ödenerek satın alınırlar. Bu nedenle de pahallı diye tanımlayabiliriz. Oysa istediğiniz kokularda mumları siz de hazırlayabilirsiniz üstelik son derece kolay bir şekilde. Nasıl mı?

kokulu-mum-2

Öncelikle ihtiyaç duyacağınız malzemeleri temin ederek işe koyulun. Bu malzemeler; parafin, stearin, mum kalıbı, mum boyası, mum fitili ve son olarak da istediğiniz kokuların esansları yani yağları… Malzeme seçiminde en önemli detay 1 kg. parafine 100 gram stearin satın alınması gerektiğidir. Buna göre oran orantıyı kurgulayabilir ve malzemeleri doğru ölçeklerde hazırlayabilirsiniz.

Esansları aktarlardan bulabilirsiniz. Günümüzde hemen her bitki, çiçek ya da ağacın aromatik yağları ortalama 5TL’ye satışa sunuluyor. Mum kaplarına gelince dilerseniz benim gibi kullanılmış tealight kaplarını atmayarak geri dönüştürebilirsiniz ya da kullanmadığınız bardakları birer um kabı olarak kullanabilirsiniz. Yok ben yeni kaplar alacağım diyorsanız seçenekleri mumunuzun ana malzemesiniz satan mağazalardan temin edebilirsiniz.

kokulu-mum-3

Kokulu Mum Yapımı

Satın aldığınız parafini bir tencereye koyarak kısık ateşte akışkan hale gelmesini sağlayın. Stearin, mumunuzun katılaşmasını sağlayacak olan maddedir. Bu maddeyi parafin akışkan hale gelip, yani eridikten sonra eklemeli ve karıştırmalısınız. Renklendirme ve esans bu aşamadan sonra eklenmelidir. Hazırladığınız mum kaplarına bu karışımı dökün ve dökerken mum fitilini yerleştirin.  Oda sıcaklığında bekleterek hazırladığınız mumun kalıpları içinde soğumasını sağlayın. Ardından buzdolabına koyarak donma işlemini gerçekleştirin. Mumunuz hazır.

İlginizi Çekebilir

instagram-engellenme-1

İnstagram’da Beni Kim Engellemiş Nasıl Öğrenirim ?

instagram’da kullanıcıların en çok merak ettiği konulardan biriside instagramda beni engelleyenleri görebilir miyim ? instagramda …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir