Ana Sayfa / Güncel / Green Kart Nedir ? Green Kart Ne İşe Yarar ? Green Kart Nasıl Alınır ?

Green Kart Nedir ? Green Kart Ne İşe Yarar ? Green Kart Nasıl Alınır ?

Green Kart Başvurusu Ve Bilinmesi Gerekenler

Fırsatlar ülkesi Amerika’da kendine yeni bir hayat kurmak isteyen her yıl 50 bin kişi, çekilişle Green Card kazanıyor. Her ülkenin farklı kotasının bulunduğu bilgisayarlı çekiliş için başvuru yapmanız gerek başvurular her sene ekim ayında başlar ve bir ay sürer ekim sonuna kadar başvurmanız gerek. Bir çok danışmanlık şirketinin ‘Bizden başvurun, şansınızı artsın’ diye vaatlerde bulunduğu Green Card talihlisi olmak için ise ilk yapmanız gereken,  Amerikan Hükümeti’nin resmi internet sitesinden başvuru formunu ücretsiz olarak doldurmak!

Kuraya katılabilmek için lise veya dengi bir eğitim görmüş olmak yani ilk, orta ve lise eğitimini tamamlamış olmanız gerekiyor. Veya son beş yıl içinde deneyim ve uzmanlık gerektiren bir işte en az iki yıl çalışma şartı aranıyor. Bir vesikalık fotoğrafınızı da tarayıp,Resmi site olan http://www.dvlottery.state.gov dan ulaşacağınız başvuru formunu doldurduktan sonra yapmanız gereken ise sabırla beklemek.Ekim ayı başı gibi başvurular başlayıp ekim sonu  bitiyor yani sadece bir ayınız var.Bu tarihler dışında başvuru gibi bir olay söz konusu değil.Green Card kazanan talihliler haziran temmuz gibi belli oluyor.

green-card-1

Tabi ki herşeyde olduğu gibi bunda da dolandırıcılar ortalıkta cirit atıyor özellikle eposta adresinize  green card kazandınız gibi mesajlar gelirse kesinlikle inanmayın çünkü green card ile ilgili tüm yazışma kargo ve posta aracılığıyla gerçekleştiriliyor olaki siz green card kazanırsanız posta ile size bir sarı zarf gelmesi lazım.Yukarda verdiğimiz resmi amerika sitesi hariç hiç biyerden başvuru yapmayın bir çok dolandırıcı site mevcut ve para talebinde bulunuyorlar normalde başvuru için hiç bir ücret ödemeniz gerekmiyor.

Resmi başvuru sitesi ingilizce olduğu için ingilizceniz yetersiz ise ingilizce bilen bir yakınınız ile başvuru formunu doldurmanızı öneriyoruz çünkü her hangi bir yanlışdan dolayı çekilişten diskalifiye edilebilirsiniz.
Diğer önemli bir konu başvuru formunu eksiksiz ve yanıltıcı bilgiler girmeden doldurmaktır.
Başvurunuzu yaptıktan sonra artık sabırla sonucun açıklanmasını beklemek kalıyor.Sonuçlar açıklandığında size verilen referans numarası ile kazanıp kazanmadığınızı resmi siteden kontrol edebilirsiniz.

Eğer Green Card Kazanırsam Ne Yapmam Lazım ?

Green card kazanır iseniz öncelikle size posta yoluyla ulaşılıyor ve sizden gerekli belgeler ile verilen zaman içinde amerika elçiliğine gitmeniz isteniyor.Belgeleriniz tam ise sizden belirli harç ücretleri talep ediliyor.Harçları yatırdıktan sonra sağlık raporu almanız için hastaneye yönlendiriliyorsunuz.Bu işlemlerden sonra sizinle yetkili kişiler görüşüyor yani kısa bir mülakat gibi düşünün ama öyle ahiretlik sorular yok neden gitmek istediğiniz gibi sorular yöneltiliyor.Tüm bu işlemler bittikten sonra eğer hiç bir eksiğiniz yok ise belirli bir süre sonra green card’ınız yine posta yoluyla size ulaşıyor ve amerika kapılarını size açmış oluyor.

İlginizi Çekebilir

Rüyaları Kaydedip İzlemek Mümkün Mü ?

Rüya, kimi zaman günlük yaşantımızın yansıması kimi zamanda bilinç altına itilmiş düşüncelerin uyku halinde yansıması …

Yorum

  1. Basvurdum bakalım ama resim önemli fotografcıdan pasaporta vercem diye cektirdim 700×700 boyutunda alıp yukledim isallah bizede cıkar.basvurucak arkadaşlar kesinlikle resim önemli fotografcıdan cektirip yukleyin ve fotografcıya 700×700 boyutunda isteyen telefonunuza atsın resim taramakla ugrasmayin 🙂 😉

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir