Ana Sayfa / Mobil Dünya / En Tehlikeli Android Virüsü ”Hummer” Hızla Yayılıyor !

En Tehlikeli Android Virüsü ”Hummer” Hızla Yayılıyor !

Günümüz telefonlarının yarıdan fazlası android işletim sistemine sahip olması hacker larında iştahını kabartıyor.Android işletim sistemi açık kaynak kodlu bir sistem olduğundan ios kadar güvenlik sağlayamıyor.

Her ne kadar android markette bulunan uygulamalar kontrol altında tutulsada hacker lar gizlice bazı uygulamalarda virüsü android markete ekleyebiliyor.

Özellikle dikkatsiz kullanıcılar sayesinde virüsler oldukça hızlı yayılabiliyor.Son günlerde hızla yayılan bir android virüsü ortaya çıktı adı ”Hummer” olan virüs şuanda milyonlarca cihaza bulaşmış durumda.Öyleki virüsü yazıp yayan hacker grubunun günlük 600 bin dolar kazandığı konuşuluyor.

hummer-yayiliyor

Peki bu virüs cihazınıza ne yapıyor.?

Virüs bulaştığı cihazda yönetici kontrollerini ele geçirerek sizden habersiz  bilgilerinizi paylaşabiliyor.

Cihazdaki diğer uygulamaları da etkileyerek izinsiz olarak çeşitli reklamlar yayınlayıp kullanıcıların üzerinden reklam geliri elde ediyor.

Cihazınıza sizin isteğiniz dışında zararlı diğer programları kurabiliyor.

android-hummer-turkiye

Bu Virüsten Nasıl Korunurum Ve Kurtulurum ?

Kesinlikle en etkili korunma yolu android market dışındaki yerlerden uygulama indirip yüklememek.

Android markette bulunan uygulamaları iyi araştırıp kulanıcı sayısı çok az olan yayıncısı bilinmeyen uygulamaları indirmeyin.

Cihaza bulaşan virisü temizlemenin tek yolu hard format olarak bilinen cihazı ilk aldığınız günkü haline sıfırlamak. Virüs bulaşan cihazdaki verileri kesinlikle yedeklemeden sıfırlama yapılmalı aksi takdirde virüs yedekler aracılığı ile tekrar cihazınıza bulaşacaktır.

Bu tarz olaylarda öne çıkan bir diğer konuda cihazına virüs bulaşmadan önce verilerinizi yedeklemeniz.Virüs bulaştıktan sonra temiz yedeğiniz yok ise başınız çok ağrıyabilir.

 

 

İlginizi Çekebilir

İnstagram’da mesaj gitmiyor çözümü

Instagram da mesaj gönderirken veya mesaj alırken aşağıdaki sorunlardan birini yaşıyor olabilirsiniz: * Instagram mesajları …

2 Yorum

  1. en çok kullanıcıya sahip yazılımlar hedeftir hep dikkatli olunduğu müddet sıkıntı olmaz

  2. benim telefonumada bu tarz virüs bulaşmıştı telefonu komple formatlayarak kurtulmuştum 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir