Ana Sayfa / Güncel / Dünyanın En Temiz Gezilebilir Şehirleri

Dünyanın En Temiz Gezilebilir Şehirleri

Artan kirlilik ve küresel ısınma çağında bile, bazı şehirler vatandaşlarına temiz hava, temiz su, mükemmel bir kanalizasyon sistemi ve temiz yollar sağlamayı başarmışlardır.Dünya Bankası istatistiklerine göre, 2100 yılında şehirler şu anda ürettiklerinin üç katı daha fazla çöp üreteceklerdir. Sırasıyla dünya üzerinde en temiz ve yaşanabilirliğin en iyi olduğu şehirler tespit edilmiş.

Söz konusu evlerimiz olduğunda onu mümkün olduğu kadar temiz ve düzenli tutmaya çalışırız. Ancak çöpler evden çıktıktan sonra nereye gittikleri ile hiç ilgilenmeyiz. Bununla birlikte dünyada sokaklarını temiz ve düzenli tutmayı başarabilen, hava kirliliğini önlemiş ve etkili bir atık yönetim sistemi uygulamayı başarmış bazı yerler vardır. Aşağıda dünyanın en temiz şehirlerinin bir listesini vereceğiz.

-Calgary, Kanada:

Calgary1

2013 yılında “Mercer Global Financial and HR Consulting” tarafından yapılan bir ankete göre Kanada’da bulunan Calgary dünyanın en temiz şehirlerinde birinci seçildi. Bu anket su kullanılabilirliği ve içilebilirliği, atık temizleme, kanalizasyon sistemlerinin kalitesi, hava kirliliği ve trafik olmak üzere beş faktöre dayanıyordu. Şehir Kanada’nın petrol ve gaz endüstrisinin merkezinde bulunmasına rağmen, girişimciler şehrin temizliğini sağlamayı başarmaktadır. Vatandaşlara atık yönetimi konusunda rehberlik edilmiştir ve aynı zamanda çevre kirliliği yaratanlara ağır para cezaları verilmektedir.

-Oslo, Norveç:

oslo-norvec1

Bu şehir yeşil manzarası ve güzel gölleri ile önemli bir turistik merkezdir. Bu şehir eşsiz bir atık yönetim sistemine sahiptir. Hükümet ve vatandaşlar atık geri dönüşümü için büyük çaba harcamaktadır. Evsel atıklar karbondioksit emisyonlarını azaltmak ve yakıt üretmek için geri dönüştürülmektedir. Onların bu eşsiz çabaları kesinlikle bir alkışı hak ediyor.

-Stockholm, İsveç:

stockholm-1

“Avrupa’nın Yeşil Başkenti” olarak da bilinen, Stockholm şehrinin övünülecek çok fazla şeyi var. Temiz ve iyi yapılandırılmış sokakları, kirlilik ve trafiği azaltmaya yardımcı mükemmel bir toplu taşıma sistemleri var. Ayrıca şehri oldukça temiz tutmaya yardımcı olan kendi yüksek verimli yeraltı atık yönetim sistemlerine sahipler.

-Kobe, Japonya:

kobe-japan-1

Japonya’nın popüler bir turizm merkezi olan Kobe şehri örnek bir atık bertaraf sistemine sahiptir. Çöpler mutlaka sınıflandırılmalıdır ve bununla ilişkili çok katı kurallar bulunmaktadır. Şehre dışarıdan gelenler bu işi nasıl titizce yaptıklarını gördüklerinde hayret etmektedir.

-Honolulu, Havai:

holonululu1

Başka önemli bir turizm şehri de dünyanın en temiz şehirleri arasında yer alıyor. Doğal güzelliği, temiz havası ve yeşilliği bu şehri yaşamak için en temiz kentlerden biri haline getirmektedir. Bölgenin turistik olması nedeniyle yerliler şehri temiz tutmak için oldukça fazla çaba harcamaktadır. Ayrıca toplu taşıma sisteminin çok gelişmiş olması, özel araç ihtiyacını azaltmaktadır.

-Minneapolis, ABD:

Minneapolis1

Minneapolis benzersiz bir atık yönetim programına sahiptir. “Temiz Şehir Minneapolis Programı” çöpleri ayırma, kullanma ve israfı azaltmak için vatandaşlara yardımcı olmaktadır. Şehir aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’ ndeki en sağlıklı 10 şehirden biridir.

-Singapur:

singapur1

Yine bir turistik merkez olan Singapur, söz konusu temizlik olduğunda oldukça katı kurallara sahiptir. Sakız çiğnemek önceden bu şehirde yasaklanmıştı. Eğer çöp atarken yakalanırsanız, sivil giyimli “Ulusal Çevre Ajansı” çalışanları tarafından ağır para cezalarına çarptırılırsınız. Temizlik dersleri çocukluktan beri çok önemlidir. Ayrıca araba satın almanın çok yüksek miktarda vergi getirisi olması da insanları toplu taşımayı kullanmaya teşvik etmektedir. Bu da hava kirliliğini azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Wellington, Yeni Zelanda

welligton-1

Bu rüzgarlı şehir aynı zamanda Yeni Zelanda’nın başkenti, doğa tarafından kutsanmış küçük bir şehirdir. Burada şehir hayatı yoğun olarak yaşanmasına rağmen bilinçli vatandaşları ve küçük nüfusu sayesinde yeşilliklerle dolu ve son derece temiz bir şehirdir. Turistler bu sakin şehri çok sevmektedir.

Helsinki, Finlandiya

helsinki-1

Helsinki yeşilliği, güzel mimarisi ve taze havası ile süslenmiş güzel bir cennetten başka bir şey değildir. Bu şehir Finlandiya’da ticaret ve is dünyasının merkezidir. Finlandiya’nın ilginç bir geleneği de her yıl düzenlenen temizlik gününde vatandaşların atıkları azaltmak için sahip oldukları eşyaları ikinci el olarak satışa çıkardıkları gündür.

İlginizi Çekebilir

Rüyaları Kaydedip İzlemek Mümkün Mü ?

Rüya, kimi zaman günlük yaşantımızın yansıması kimi zamanda bilinç altına itilmiş düşüncelerin uyku halinde yansıması …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir