Ana Sayfa / Kadınca / Evdeki Haşereler Ve Böceklerden Kurtulmak

Evdeki Haşereler Ve Böceklerden Kurtulmak

Hiç kimse evinde böcek ile karşılaşmaktan hoşlanmaz bu nedenle de böceklerden kurtulmanın yollarını aramaya başlarlar.Böceklerden kurtulmak söz konusu olduğunda akla ilk gelen ilaçlama firmalarıdır. Ancak bu çözümde kullanılan ilaçların kimyasal alt yapısı bazı kişiler için farklı rahatsızlıkların ortaya çıkması anlamına gelir. Bu durumda evdeki böceklerden doğal yollarla kurtulmanın araştırılması ve farklı metotlar benimsenmesinin önemi büyüktür.

hasereler

Böceklerle mücadelede öncelikli kural evin temiz ve derli toplu tutulmasıdır. Böcekler çoğunlukla yemek arayışı ile evlere girerler. Kırıntı ve benzeri yemek artıkları böcekler için bir ziyafettir. Dolapların, rafların, mutfak tezgahının ve zeminin temiz tutulması evin böcek istilasından en az zarar ile kurtulmasını sağlar.

Elbette tek başına ev hijyeni çözüm değildir. Apartmanlarda konumlanan evlerde apartmanın da yeteri kadar temiz olması varsa kömür deposu ya da depo gibi kapalı ve rutubetli alanların periyodik olarak ilaçlanması, evin apartmana açılan kapısının sağlamlığı (kapının altındaki boşluk böcekler için bulunmaz bir geçiş alanıdır) gibi detaylar iyice düzenlenmeli ve önemsenmelidir.

Diyelim ki eviniz ve apartmanınız son derece temiz bu durumda böcek vakasına rastlanmaz mı? Hayır, rastlanır. Temizlik sadece evinizde karşılaşabileceğiniz böcek oranını düşürmek için gereklidir. Peki, böceklerin evimizde görülmesi durumunda ne yapacağız?

Böceklerden kurtulmak için doğa dostu pek çok var. Örneğin, bebek pudraları ve tarçın evdeki karınca popülasyonunu azaltmak için etkilidir. Karıncaları uzak tutmak için karıncaların çıkış alanlarına tarçın dökün, eğer amacınız karıncaların kökünü kurutmak ise o zaman bebek pudrası dökün. Bebek pudrasını taşıyarak evlerine götüren karıncaların toplu halde ölümü gerçekleşecektir.

hasereyle-mucadele1

Balkon ve bahçelerde rastlanan böceklerden kurtulmak ise amacınız o zaman en etkili yöntem kuşların bu alana çekilmesini sağlamaktır. Kuşlar; solucan ve muadili böcekler ve diğer küçük böceklerle beslenirler. Kuşları bahçe ya da balkonunuza çekmenin en kolay yolu, kuşların su ihtiyacını karşılayacakları küçük kuş çanakları koymaktır. Zaman zaman bulgur ve benzeri besin malzemeleri de kullanabilirsiniz. Kuşların sizin bulunduğunuz alanın beslenmeleri ile uygun bir alan olduğunun keşfi ile hem böceklerden kurtulmuş olursunuz hem de diğer canlıların beslenme alışkanlıklarını riske atmamış olursunuz.

Hamamböcekeleri hem görünüm itibariyle hem de hızlı üreme özellikleri ile en belalı ev böceklerinden biridir. Karafatmalardan kurtulmanın yolları aranırken öncelikle bu böcek türünün en çok yaşam ve üreme gösterdiği kapı ve pencere pervazları dikkate alınmalıdır. Bu alanlara yapışkanlı bant yerleştirmek karafatmaların yakalanması için yeterlidir. Eğer eviniz giriş katı, bahçe yaşamlı ise bu noktada karafatmalarla mücadele de doğal yöntemler eksik kalabilir. Konunun uzmanlarından yardım almakta fayda vardır.

karincalardan-kurtulmak

Kırkayaklardan kurtulmak için kırkayakların beslenmesini sağlayan diğer böceklerin yok edilmesi önemlidir. Karıncalar, tahtakurusu, örümcek gibi küçük zararlılar ile beslenen kırkayaklar beslenmek için uygun yemi bulamayınca bir süre sonra evinizi terk edecektir. Ancak yazımın başında da belirttiğim gibi kırkayak yüze kadar yumurta üretebildiğinden evinizde kırkayağa rastladığınızda aklınızın bir köşesinde bunun tek olmayacağını ve çoğalma riskinin bulunduğunu tutmanızda yarar var.

Örümcekler de evleri kendilerine mesken edinebilen böceklerdendir. Ve tıpkı karafatmalar gibi hızlı çoğalırlar. Örümceklerle mücadele de bilinmesi gereken en önemli nokta örümceklerin bir görünen bir de görünmeyen mesken arayışlarıdır. Hızla ördükleri ağı genelde avlanmak için kullan örümcek koltuk altları gibi sık temizlenmeyen alanları üremek için tercih ederler.

Özellikle koltukların, yerden bir parmak da olsa yüksek dolapların altları mutfak-banyo tezgahlarının görünmeyen yerleri örümcekler için korunaklı üreme alanlarıdır. Ayda bir koltuk-kanepelerin altının elektrikli süpürge yardımı ile alınması evde görünen örümcek popülasyonun azalmasını sağlayacaktır. Koltuk ve kanepelerinizin altını kaldırdığınızda burada beyaz kozalar içine saklanmış örümcek yumurtalarını görebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

hamile-beslenme

Hamilelikte Beslenme Düzeni

Hamilelik, kadınların hayatında en önemli dönemlerden biridir ve kadınların bu önemli dönemde doğru seçimler yapması …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir