Ana Sayfa / Mobil Dünya / Cep Telefonları Mikrop Saçıyor

Cep Telefonları Mikrop Saçıyor

Günlük hayatta kullandığımız çoğu eşyaları temizler, mikropların temizlenmesi için gereken tüm önlemleri alırız. Fakat çoğumuzun gözden kaçırdığı, mikrop yayan bir eşyamız daha var; cep telefonları. Telefonların üzerinde oluşan zararlı bakteriler, mikropların vücuda sızabileceği ağız ve burun gibi yollara yaklaştırılırsa, buralarda enfeksiyonlara sebep olmakta.

MİKROP-CEP-2

Cep telefonları ile devamlı temas halinde olduğumuzdan, zamanla mikrop üretim merkezi haline gelmektedir. Mikroorganizmalar bir yerden bir yere taşınıyor, dolayısıyla mikroplar elleriniz sayesinde cep telefonlarına bulaşıyor. Bildiğiniz üzere cep telefonları ısınmaktadır, bu sayede mikroorganizmaların hızlı bir biçimde üremesi için gerekli ortam oluşur. Çünkü mikroplar sıcağa ihtiyaç duyar. Ve konuşmak için kulağımıza götürdüğümüzde ağız, kulak,cilt,burun gibi özellikle mukoza olan hassas bölgelerde enfeksiyona neden olmaktadır.

Açık yaralarda da enfeksiyona neden olmaktadır. Cep telefonlarındaki bu mikrobik tehlikeyi göz ardı etmeyin.

Bilim insanlarının yaptığı araştırmalar sonucu günlük yaşamın ayrılmaz parçası olan cep telefonlarının klozet kapağından daha çok bakteriye ev sahipliği yaptığı ortaya çıktı. Bu bakteriler arasında hastane enfeksiyonuna yol açan MRSA’nın yakın akrabası ve sivilceden, zatürree ve menenjite kadar birçok hastalığa neden olan “staphylococcus aureus” da bulunuyor.

Telefonunuzu özellikle sıcak havalarda görüşme yaptıktan sonra ıslak mendille silin çünkü telefonunuzu kulağınıza dayadığınızda ter ve mukoza kalıntıları bulaşır hata telefon görüşmesinden sonra telefon ekranına baktığınızda ıslak ve yağlı bir tabaka görürsünüz işte bu tür atıkları ıslka mendille temizlemenizde fayda var temizlenen telefonlarda bakteri oluşumu minimuma inmiş olur.
Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

İlginizi Çekebilir

İnstagram’da mesaj gitmiyor çözümü

Instagram da mesaj gönderirken veya mesaj alırken aşağıdaki sorunlardan birini yaşıyor olabilirsiniz: * Instagram mesajları …

Yorum

  1. cep telefonları ne kadar mikrop olsada bu saatten sonra hiç kimse vazgeçemez 🙂 ben bile 1 gün telefonsuz kalınca delircek gibi oluyorm valla 😀

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir