Ana Sayfa / Mobil Dünya / Android Telefonlarda Batarya Kalibrasyonu Nasıl Yapılır ?

Android Telefonlarda Batarya Kalibrasyonu Nasıl Yapılır ?

Cep telefonunuzda veya tablet gibi taşınabilir cihazınızda teknik bir problem olmadığı halde pili çabucak bitiyorsa cihazın pilinin kalibrasyon zamanı gelmiş demektir.

Android işletim sistemli cihazların çoğunda Battery Stats adında, batarya durumunu ve istatistiklerini takip eden bir özellik vardır.

Bataryanın ne kadar sürede dolduğu, ne kadar sürede boşaldığı gibi işlemleri takip eder. Bu işlemi yapan sistem bazen hata verebilir ve sorun da burada başlar, telefonda görülen batarya istatistikleri hatalı verilir. Batarya %50 doluyken telefonun birden kapanması da bu yüzdendir. Bataryayı kalibre etmek aslında Android cihazdaki bu sistemi kalibre ederek doğru veriler göstermesini sağlamaktır.

Sırasıyla Aşağıdaki Adımları İzleyin                        

 • Cihaz kendini kapatana kadar bataryayı bitirin.
 • Kapalı cihazı tekrar açın ve kapanmasını bekleyin. Enerjinin tamamen tükendiğinden emin olalım.
 • Telefon kapalı haldeyken cihazı şarja takın. Ekranda %100 dolduğunu gösterene kadar, bazıları LED rengi ile belli eder, telefonu şarj edin.
  Telefonu şarjdan alın. 
 • Telefonu açın. Telefonu açtığınızda muhtemelen %100 dolu göstermeyecek, telefon açık durumdayken tekrar şarja takın ve %100 şarj olana kadar bekleyin, telefonu kullanmayın. Mümkünse uçak moduna alın. Telefonu tekrar kullanmak için uçak modunu kapatmanız gerekecek.
 • Telefon dolduktan sonra şarjdan çıkartın ve kapatıp açın, batarya %100 dolu göstermesi gerekiyor. Eğer göstermiyorsa tekrar şarja takın.
 • Telefon kapanıp açıldığında %100 dolu gösterene kadar bataryayı şarj etmeye ve açıp kapatmaya devam edin. Kapatıp açarken şarja takılı olmadığına dikkat edin.
  Şimdi telefonunuzu şarjdan alın ve kapanana kadar kullanın.
 • Telefon kapandıktan sonra %100 olana kadar tekrar şarj edin. Bu şekilde Android cihazın batarya göstergesini kalibre etmiş olacağız.

Lütfen bu işlemi sık sık yapmamanız gerektiğini aklınızda bulundurun. Bataryayı %100 boşaltmanın bataryaya zarar verdiğini unutmayın. Bu işlemi 4 ay gibi uzun zaman aralıklarında bir yapmanız yeterli olacaktır, daha önce de belirttiğimiz gibi bu işlemi sağlıklı bataryalar üzerinde uygulamayınız.

Kalibre ettiğiniz batarya düzelmezse Ne Yapıcaz ?

Eğer kalibrasyondan sonra da cihaz bataryanızın ömründe bir değişiklik olmazsa bataryanızı değiştirmenizde fayda var. Yeni batarya alırken bataryanın orijinal olduğuna dikkat edin, kalitesiz bir batarya çok çabuk arızalanacak hatta cihazınızı da bozacaktır.

Öncelikle bataryanın hızlı bitmesine neden olan birçok sebep olabilir. Eğer telefon yavaş şarj oluyorsa şarj soketinde, kabloda ya da şarj aletinin kendisinde bir sorun olabilir. Cihazın kendi şarj aleti ile yapılan şarj ve sıradan bir şarj aleti ile yapılan batarya dolumu arasında ciddi farklar vardır.

İlginizi Çekebilir

İnstagram’da mesaj gitmiyor çözümü

Instagram da mesaj gönderirken veya mesaj alırken aşağıdaki sorunlardan birini yaşıyor olabilirsiniz: * Instagram mesajları …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir