Ana Sayfa / Genel / İnternetten Otel Rezarvasyonu İpuçları

İnternetten Otel Rezarvasyonu İpuçları

Günlük yaşam içerisinde zamanımızın çoğunu internette gezerek geçiriyoruz. Bazen bir yemek tarifi arıyor, bazen de maillerimize bakıyoruz. Peki internetten otel rezervasyonu yapmak güvenli mi? Nasıl anlarız, nelere dikkat etmeliyiz? Alışveriş yaparken, sipariş verirken, tatil için otel rezervasyonu yaparken bilinmesi gereken neler? Bu makalede bunları inceleyelim…

otel-rezervasyon-1

İnternetten tatil için otel rezervasyonu yaptıracağınız site nasıl bir site olursa olsun mutlaka bilmeniz gereken şeyler var;

1- Alışveriş sitelerinin ve rezervasyon sitelerinin mutlaka SSL GÜVENLİ SERTİFİKALARI olmalıdır. 256 bit SSL secure sistem olarak da tanımlanan bu sertifika sayesinde kişisel bilgileriniz ve kredi kartı gibi ödeme bilgileriniz özel bir şifre ile gizlenir ve hiç kimsenin bu bilgilere ulaşmasına imkan tanınmaz. Site sahipleri ve çalışanları dahil.

2- Otelinizi (veya ürünü) seçip ödeme sayfasına geldiğinizde EKRANIN ÜSTÜNDEKİ ADRES ÇUBUĞUNA BAKIN! http:// ile başlayan adres, https:// ‘e dönüşmeli ve güvenlik kilidi işareti belirmeli. Bu aradaki “s” secure (güvenlik) anlamını taşır.

3- Kredi kartı ile ödeme yapacaksanız 3D Secure sistemini tercih edebilirsiniz. 3D secure sistemi sayesinde yeni bir sayfaya yönlendirilir ve bankanız tarafından gönderilen süre limitli kodu girmeniz istenir. Bu, kartın doğru kişinin elinde olup olmadığının bir kontrolüdür. Bazı siteler bu yöntemi alternatif olarak koyarlar. İlk kez alışveriş yapacaksanız mutlaka uygulamanız önerilir.

netten-rezarvasyon

4- Rezervasyon yapılacak sitenin (veya alışveriş sitesinin) ana sayfasında “gizlilik politikası” olmalı. Bu genellikle link olarak konulur ve üzerine tıkladığınızda “gizlilik politikası”nı içeren anlaşılır bir yazıyla karşılaşmalısınız.

5- Site kullanım kuralları ve/veya iptal-iade koşulları belirtilmiş olmalı. Bu da yine sitenin ana sayfasında genellikle sayfanın altında yer alır.

Temelde bu 5 kuralı yerine getiren otel rezervasyon sitelerinden güvenle rezervasyon yapabilirsiniz. Ancak internette ufak bir araştırmayla, yorumlara da bakarak siteyi siz yine de sınayın. Olumlu olumsuz yorumları okuyup bilgi sahibi olabilirsiniz.

Günümüzde özellikle şehir yaşamının koşturmacasından, acentelere gitme fırsatı bulamayanlar için internetten otel rezervasyonu büyük kolaylık. Bu anlamda bu imkanı değerlendirmek istemek çok doğal ve akıllıca.

Türkiye’de seyahat ve otel rezervasyonu için çok kapsamlı içerikler sunan güvenilir siteler mevcut. Örneğin booking.com, hotels.com, tatil.com gibi güvenilir sitelerden rezervasyonlarınızı tamamlarken, bu fırsatı da değerlendirmiş olursunuz. Aynı otel için hangisi daha iyi indirim avantajı sunuyor bu şekilde bakın!

Rezervasyon öncesi nereye gideceğinize karar verdikten sonra o bölgedeki otelleri belirttiğim sitelerden araştırabilirsiniz. Keyifli tatiller…

İlginizi Çekebilir

Twitter’da Hassas İçerik Nasıl Kaldırılır ?

Twitter’da hassas bir içerik paylaşıldığı zaman bu içerik otomatik olarak gizlenerek “Bu medya hassas materyal …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir